1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN: DİN DERSİ OLMAZSA BİR NESİL KAYBOLUR
ERDOĞAN: DİN DERSİ OLMAZSA BİR NESİL KAYBOLUR

ERDOĞAN: DİN DERSİ OLMAZSA BİR NESİL KAYBOLUR

Cumhuribaşkanı Erdoğan, "Zorunlu din dersi tartışılıyorsa uyuşturucudan terörden neden şikayet ediliyor. Din dersi olmazsa bir nesil kaybolur. Dünyanın hiçbir yeniden zorunlu fizik dersinin tartışılmıyor" diyerek kıyaslama yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu’nda konuştu. İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

- Yaşanan araştırmalar Türkiye’de yasa dışı maddeleri en az bir kere kullananların nüfusun 2,7 oranında olduğunu gösteriyor. Bu rakam diğer ülkelerle kıyaslandığını düşük bir oran ancak hızla arttığını görüyoruz.
Başbakanlık dönemimde gençliği tehdit eden bu mesele ile çok yakından ilgilendim. Cumhurbaşkanlığı görevim süresince de bu mesele gündemimizde olacak. Yasa dışı maddelerin kullanımına ilişkin siz uzmanların elinde çok sayıda veri var. Gençlerin yasa dışı madde kullanmasını tek bir sebeple açıklamak mümkün değil.

- Manevi bir değeri alıp yerine maddi bir değer koyduğunuzda insan onunla tatmin olmuyor. Tatmin, kanaat duygusu yok oluyor. Bunların yerine koyan zevkler ve değerler ise insanoğlu tatmin etmiyor, doyurmuyor. İnanın asla da mutlu ve huzurlu yapmıyor. Zengin olmak insanın mutlu, huzurlu olmasını sağlamıyor. Uyuşturucunun tam da böyle bir noktada devreyle girdiğini görüyoruz. Amaçları idealleri elinden almış olanlar çareyi kendileriniuyuşturmakta buluyorlar.

'PKK'dan niye rahatsız olmuyorlar?'

- Benim ülkemde 32 yıldır devam eden bir PKK terör örgüt var. Acaba bu dünyada neden rahatsız etmiyordu. Sadece benim ülkemde değildi. Avrupa’nın benim diyen ülkelerinde bu terör örgütünün uzantıları var. Bu Avrupalı dostlar terör örgütüne karşı neden rahatsız olmadılar. Çünkü o terör örgütünü önünde İslam diye bir şey yoktu. Demek dert başka. IŞİD’in İslam ile alakası yok. Bizim dinimiz asla teröre yol vermez.

- Bu teröristler bir din adanı cinayet işlediklerini söyleyerek kendilerini tatmin etmeye içlerindeki sorunları bastırmaya çalışıyorlar. Bu örgütlere İslam’a terör örgütü yaftası yapıştırmaya çalışanlar ciddi şekilde yanılıyorlar. Bunların aralarında da uyuşturucu bağımlısı olanlar arayışta oyanlar var. Niçin cinayet işledikleri önemli değil. Sadece sinekleri görmek sorunun küçük bir parçasını görmektir. Asıl görmeniz gereken bataklığın kendisidir. Bataklık kurumadıkça sinekler olacaktır. Terörü, şiddeti üreten bataklıktır.

- Türkiye G-20’nin üyesi. G-20’nin platformlarında sürekli dikkat çektim. Biz açlıkta yaşayanların olduğu durumda imkanlarımızı seferber etmek durumundayız. Ülkemizde 1,5 milyon Suriye’den ve Irak’tan kaçan mülteci var. Bunlar ölümden kaçıyor. Biz bunlara kapımızı kapatabilir miyiz. Bizim medeniyetimiz, inancımız asla buna müsaade etmez. 1,5 milyon insan şuanda bizim misafirimiz. Avrupa’nın tamamında 130 bin var. Şimdi soruyorum Eyyy Avrupa senin şefkat kucağın yok mu? Sen şefkat ellerini ne zaman açacaksın. Ama silah vermeye gelince oluyor.

- Sadece Avrupa değil batının her kesiminde bunlar var. IŞİD’in elindeki silahlar malum. Karşı karşıya olduğunum birçok küresel meseleyi bu açıdan görmemiz gerekir.

FİZİK DERSİNİN ZORUNLU OLMASI TARTIŞILMAZ

- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi geçen haftalarda bir karar aldı. Zorunla din ve ahlak kültürü derslerinden öğrencilerin muaf sayılmasını öngören bir karar verdi. Bu yanlış bir karar. Batıda bunun örneği yok. Dünyanın hiçbir yeniden zorunlu fizik dersinin zorunlu kimya dersinin tartışıldığını göremezsiniz. Ama din dersinin tartışıldığını görürsünüz.

- Zorunlu din dersi tartışılıyorsa uyuşturucudan terörden neden şikayet ediliyor.

- Bizim içimiz yanıyor içimiz. Dertliyiz dertli. Öyle anne babalar gördük dinledik ki gerçekten perişan olmuşlar. Çocukları alkol- uyuşturucu bağımlısı olmuş, ocaklar sönmüş cinayetler işlenmiş hayatlar yitip gitmiş. Bunu seyredecek miyiz. Özgürlük deyip kayıtsız mı kalacağız. Uyuşturucu baronlarının gençlerimizi ellerimizden almalarına sessiz mi kalacağız. Kesinlikle hayır. En başta Türkiye Cumhuriyeti Anayasası size bu mücadeleyi yapmak için yetki veriyor.

- Tehlikeyi görecek tedbirleri alacağız. Farklı bir kalkınma modeli ile toplumsal ve bireysel tatmini huzuru göz önünde tutarak başaralı olmak zorundayız. Maddi olarak gelişirken manevi olarak zayıflayamayız. Yol yakınken tedbirlerimizi alalım. Duyarlı olalım gençliğimi bu vebadan uzak tutalım.

- Özellikle uluslararası tecrübeden azami ölçüde istifade etmek zorundayız . Yeşilay’ın uluslararası örgütlenme haberini aldığım için çok mutluyum. BM’nin Dünya Sağlık Örgütü gibi örgütlerin tecrübelerini incelemek ve uygulamak zorundayız. Birçok kişi meselini sadece güvenlik boyutuna bakıyor. Polis, asker mücadele etsin devlet tedbir alsın deniyor. Ancak evde, ailede mücadele yoksa güvenlik güçlerinin mücadelesi yeterli olamaz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.