1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN DAVUTOĞLU UZLAŞMASI KONUŞMAYA BÖYLE YANSIDI
ERDOĞAN DAVUTOĞLU UZLAŞMASI KONUŞMAYA BÖYLE YANSIDI

ERDOĞAN DAVUTOĞLU UZLAŞMASI KONUŞMAYA BÖYLE YANSIDI

Aralarında aylardır süren gerginlik konularını "Saray Toplantısında "konuşarak seçimlere kadar erteleyen Erdoğan ve Davutoğlu'nun uzlaşması AKP'nin Grup toplantısına böyle yansıdı.

A+A-

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Böylelilikle Erdoğan'ın Sarayında yapılan son Bakanlar Kurulu Toplantısında Erdoğan ve Davutoğlu arasında bir uzlaşmanın sağlandığı ve seçimlere kadar kavgalı görüntü vermemek için asgari konularda nasıl davranılacağına ilişkin uzlaşma kararları alındığı netleşti. Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı ile görüşeceğini de sözlerine ekleyen Davutoğlu Cumhurbaşkanı ile aralarında kriz olmadığını iddia etti. İşte o konuşmanın ayrıntıları.

"BARAJI KALDIRALIM" TEKLİFİNE HAYIR "PARTİ KAPATMAYA" EVET

Ak Parti grup toplantısında hitap eden Davutoğlu, Merkez Bankası ile hükümet arasında kriz olmadığını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşeceğini "Cumhurbaşkanımız da yarın Merkez Bankası Başkanımızdan brifing alacak. Hiçkimse Türkiye'de bu yolla ya küresel ekonomik kriz etkisiyle ya da içerideki siyasal tartışmalar içinde bir kriz ortamı doğacağı beklentisi içine girmesin" sözleriyle açıkladı. Davutoğlu, parti kapatma iddiaları ile ilgili olarak Meclis'e kanun teklifi sunduklarını vurgulayarak "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu son bir hafta içinde vehimlerden hareketle CHP'ye karşı bir parti kapatma davası açılacağını ve Ak Parti'nin bunu destekleyeceğini ifade etti. Tam bir vehim siyaseti. O vehimlerle uğraşırken biz vizyonla uğraşıyoruz. İşte hodri meydan. Eğer gerçekten demokrasiyi savunuyorlarsa eğer gerçekten parti kapatılmasına karşıysalar işte gün bugündür. Eğer gerçekten demokrasiye saygılıysanız gerçekten parti kapatılmasını ebediyen tarihe gömmek istiyorsanız işte hodri meydan, işte meydan, işte TBMM" dedi.

"GERÇEKTEN PARTİ KAPATILMASINA KARŞIYSALAR İŞTE GÜN BUGÜNDÜR"

Parti kapatma iddialarına değinen Davutoğlu, konu ile ilgili Anayasa değişikliği için Meclis'e kanun teklifi sunduklarını söyleyerek "Dün gece yarısı demokrasi tarihimiz açısından gerçekten tarihi bir girişimle ilgili attığımız adım çerçevesinde başlatıyorum. Dün gece Ak Parti grup başkanvekilleri 228 milletvekilimizle birlikte parti kapatılmasını imkansızlaştıracak bir Anayasa değişikliği kanun teklifini Meclis'imize sunmuştur. Bu tarihi bir girişimdir. Çünkü parti kapatılması demokrasiler için bir kara lekeydi. Türk demokrasisi yaşadığı çok çetin yıllarda birçok partinin kapatılmasına sahne oldu. Her parti kapatılması, toplum kesimlerinin sesini kısmak anlamına geliyordu. Şimdi biz parti kapatılmasını ebediyen tarihe gömecek olan bir girişimi başlatıyoruz. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu son bir hafta içinde vehimlerden hareketle CHP'ye karşı bir parti kapatma davası açılacağını ve Ak Parti'nin bunu destekleyeceğini ifade etti. Tam bir vehim siyaseti. O vehimlerle uğraşırken biz vizyonla uğraşıyoruz. İşte hodri meydan. Eğer gerçekten demokrasiyi savunuyorlarsa eğer gerçekten parti kapatılmasına karşıysalar işte gün bugündür. Demokrasi günü bugündür. CHP parti kapatılmasının yasaklanması konusunda hiçbir zaman samimi olmadı. Bugün de samimi değiller. Kılıçdaroğlu'nun bütün meselesi seçim yaklaşırken acaba mağduriyet edebiyatı yaparak halkın dikkatini çekebilir miyim kaygısı içinde. Eğer gerçekten demokrasiye saygılıysanız gerçekten parti kapatılmasını ebediyen tarihe gömmek istiyorsanız işte hodri meydan, işte meydan, işte TBMM. Bundan 2-3 hafta önce Şah Fırat operasyonu ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü göstermiştik. Şimdi de dün gece Demokrasi Fırat operasyonu ile herkesi sınava sokuyoruz. Buyrun sınav burada" diye konuştu.

"TBMM VE TÜRK YARGISI BU TÜR HATIRALARLA ANILMAYACAK"

TBMM'de, 10 Mart 1972 tarihinde, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararının onandığını hatırlatan Davutoğlu, "70'li yılların nesilleri olan bizler o günlerde öğrenci çatışmalarında sağ ve sol nice fidanların toprağa düştüğünü gördük. Biz bu topraklarda bir daha genç fidanların toprağa düşmemesi için genç nesillerin geleceğe yürüyebilmesi için muhabbet fikrini karşılıklı demokrasi ve tölerans fikrini ülkemize egemen kılacağız. Bir daha TBMM ve Türk yargısı bu tür hatıralarla anılmayacak" ifadelerini kullandı.

"KRİZ AKBABALARI ÇIKTI"

Davutoğlu konuşmasında yükselişi bir türlü durdurulamayan Dolar konusunu yine Küresel krize bağlasada uzmanlar Piyasaların artık siyasi kriz olarak gördükleri endişeye kapıldıklarını, seçimlere kadar bu inanışın kolay kolay değişmeyeceğini, Merkez Bankası'nın "Faiz Artırımına" gitmesi gerektiğini ileri sürüyorlar.

Ancak Doların yükselişi hakkında değerlendirmede bulunan Davutoğlu, "Bugünlerde dünyada küresel kriz ortamı söz konusu olduğu için ve Amerikan Doları bir dalga içinde dünya para birimleri karşısında olağanüstü bir değer kazandığı için bu sefer de kriz akbabaları çıktı. Kılıçdaroğlu'nun ekonomiden bahsetme sebebi bu. Kendisinin heybesinde hiçbir şey olmadığı için önümüzdeki aylarda dünyada bir kriz olur, bu kriz Türkiye'ye yansırsa bana bir ekmek düşer diye düşünüyoruz. Siz kriz akbabasıysanız biz Anadolu'nun aslanlarıyız. Size ekmek yedirmeyiz" şeklinde konuştu.

"HİÇ KİMSE KRİZ PEŞİNDE KOŞMASIN"

Bankacılık sektörünün sağlam olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'nin ekonomik göstergeleri şu anda dünyanın diğer ülkeleriyle karşılaştırdığında en sağlam göstergeleri arasındadır. Bankacılık sektörümüz sapasağlamdır. Hiçkimse kriz peşinde koşmasın. 2008 krizinde nasıl sağlam durmuşsa bankacılık sektörümüz şimdi de o karakterini korumaktadır. Kılıçdaroğlu şimdi de ekonomide 'Bize 4 yıl verin ne yapacağımızı göreceksiniz' diyor. Meçhule 4 yıl istiyor. Bu halk maluma 4 değil, 44 yıl verir de meçhule 1 dakika vermez. Biz malumuz o meçhul. Ne yaptığımız ne yapacağımız belli" açıklamasında bulundu.

"CUMHURBAŞKANIMIZ YARIN MERKEZ BANKASI BAŞKANIMIZDAN BRİFİNG ALACAK"

Konuşmasında Merkez Bankası ile hükümet arasında bir kriz olmadığını vurgulayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşeceğini açıklayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz Ak Parti hükümetleri bir koalisyon hükümeti değiliz. Aldığımız kararları, geliştirdiğimiz vizyonları bir uzvun organik bütünlüğü içinde bütün bakanlıklarımız, kurumlarımız gerekeni yaparak görevlerini en iyi şekilde getirerek yola devam ederiz. Ekonomide koordinasyon konusunda da Merkez Bankası ile hükümet arasındaki ilişkiler bağlamında kimse herhangi bir sıkıntı, herhangi bir kriz haberi beklemesin. Bütün kurumlarımızın işbirliği içinde kriz ortamında alacağımız tedbirleri bir kez daha gözden geçireceğiz. Cumhurbaşkanımız da yarın Merkez Bankası Başkanımızdan brifing alacak. Hiçkimse Türkiye'de bu yolla ya küresel ekonomik kriz etkisiyle ya da içerideki siyasal tartışmalar içinde bir kriz ortamı doğacağı beklentisi içine girmesin. Biz küresel ekonominin bu kriz ortamında süreç yönetimini süratle devreye soktuk. Herhangi bir işaret aldığımızda, kriz belirtisi ortaya çıktığında, şu veya bu şekilde faiz artışından ya da kur artışından beklenti içinde olan spekülatörlere açıkça sesleniyorum. Hiçbir yanlış hesap yapmayın. Her türlü tedbiri gerektiği anda alır gerekli adımı atarız. Bundan bir an tereddüt etmeyiz"

"PİLOTLARIMIZIN MODERN UÇAKLARLA EĞİTİM UÇUŞLARI YAPMASI KONUSUNDA HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAYA KARARLIYIZ"

Uçak kazaları ile ilgili konuşan Başbakan Davutoğlu, "Geçtiğimiz hafta içinde eğitim uçuşları esnasında şehit olan pilotlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Dün Bakanlar Kurulumuzda Hava Kuvvetleri Komutanımız kazalarla ilgili detaylı bilgi verdi. Her halükarda pilotlarımızın en iyi en modern uçaklarla eğitim uçuşları yapması konusunda alınabilecek her türlü tedbiri almaya kararlıyız. Bu uçakların bir kısmının zaten envanterden çıkışı önümüzdeki aylarda tamamlanacak önceden planlamalarla. Diğerleri de eksiklikler tamamlanarak kademeli şekilde envanterden çıkarılacak" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.