1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ERDOĞAN AĞZINI BOZDU: ÇOK ADİCE
ERDOĞAN AĞZINI BOZDU: ÇOK ADİCE

ERDOĞAN AĞZINI BOZDU: ÇOK ADİCE

İşte Erdoğan’ın Katar dönüşü açıklamaları

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'dan Türkiye'ye gelişi sırasında uçakta gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Haberler.com’un haberine göre Erdoğan, IŞİD'in elinde bulunan 49 Türk vatandaşı olan rehinelerle ile ilgili "Temaslarla çözme gayretindeyiz. Tampon Bölge için TSK çalışıyor. Gerekirse uygularız." dedi.

"IŞID PETROLÜ İDDİASI ÇOK ADİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD basınında çıkan Türkiye-IŞİD ile petrol ticareti yapıyor haberlerine yönelik olarak "Bu çok adice ve çirkin bir yalan. ABD basını asparagasta çok mahir." ifadelerini kullandı.

"BİZDEN BAŞKA BİR ŞEY BEKLENEMEZ"

Erdoğan, ABD ile ilişkilerin bozuldğuna dair iddialara yönelik olarak "ABD ile stratejik ortaklığımız devam ediyor ama insanı yardım dışında bir yardım da bulunmamız bizden beklenemez." diye konuştu.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER KONUSU

Erdoğan, Mısır'daki Mülüman Kardeşler'in Türkiye gelmesine yönelik konuyla ilgili ise "Bunların Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık nedir onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. Bu noktada yoksa herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir." şeklinde konuştu.

BANK ASYA'NIN DURUMU

Erdoğan, Borsadaki tahtası uzun süre kapalı kaldıktan sonra tekrar açılan Bank Asya'nın durumu konusundaki soruları da yanıtladı, BDDK'nın atması gereken adımlar olduğunu bu adımları atmadığı takdirde sorumlu olacağını söyledi.

Erdoğan "Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaş parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK'nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama benim de ülkemin birliği, dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. Takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur." dedi.

İşte Erdoğan'ın diğer açıklamalarından bazı satırbaşları:

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARININ AÇIKLAMALARI

"Ekonomik bir risk söz konusu değil. Bunlar siyasi açıklamalar, ekonomik ve bilimsel bir temeli yok. Başbakana söylerim, gerekirse Fitch ve Moody's ile ilişkileri keseriz. Bunlar bize bir şey kazandırmış değil.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Henüz sağlıklı bir sonuç aldık diyemeyiz ama umut var, bölge halkı çok umutlu. (Sürecin önündeki en büyük tehlike nedir sorusu üzerine) Tahriklere kapılmamak ve soğukkanlılığı elden bırakmamak lazım. Bayrak indirme, araç yakma vs. provokasyondur. Siyaset risktir, bu riski göze almazsanız olmaz.

KÜRTÇE OKUL

Devletin resmi dili Türkçedir, seçmeli ders olarak Kürtçe öğrenilebilir.

HÜKÜMETLE İLİŞKİLER

Hükümet hafta bir görüşmeye mecbur değilim. Bu haftada 3 de olur 4 de.

AB SÜRECİ

AB'de şu anda genişleme karşıtı bir yapı olsa da müzakere sürecindeki Türkiye'ye karşı yaklaşımı daha farklı olmalı. BM Genel Kurulu'nda görüşeceğim liderlere de bu konudaki beklentilerimi aktaracağım.

TÜSİAD'DAN BEKLENTİLERİMİZ VAR

Yeni Türkiye iddiasının arkasındayım. Hükümet de arkasında. Bu iddiayı sivil toplum örgütleri de sahiplenizse çok hızlı yol alabiliriz. TÜSİAD’dan da bu yönde beklentimiz var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.