1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ERDOĞAN AFTAN YARARLANIYOR MU?
ERDOĞAN AFTAN YARARLANIYOR MU?

ERDOĞAN AFTAN YARARLANIYOR MU?

Yeni düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

A+A-

Cumhuriyet tarihinin en büyük af yasasını üç yıl önce çıkaran AKP Hükümeti, “bir kez daha af yok” sözüne rağmen, cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın seçilmesini sağlamak için gündeme getirdiği af düzenlemesinden kayıtdışı affı da çıktı. Düzenlemeyle, Erdoğan’ın evinde olduğu ve bir türlü sıfırlanamadığı iddia edilen 1 milyar doların aklanmasının yolu da açılıyor. Gazeteciler online sitesinde yapılan analiz şöyle devam ediyor.

%3 ÖDEYEN KAYIT DIŞI SAYILMAYACAK

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre; Köşk seçimleri öncesinde, vergi ve prim alacaklarını kapsayan düzenleme,“patronlara” bilançolarını düzeltme, kayıtdışı varlıklarını kayıt içine alma, kapanmayan kasaları kapatma imkanı da getiriyor. Kayıtdışı varlıklar yüzde 3 vergi ile kayıtlı hale getirilecek. 

Yeni düzenlemenin ayrıntıları şöyle: 

AKP Hükümeti, son olarak 2011 yılında vergi ve prim alacaklarını yanı sıra devlete olan tüm borçlara af getirmişti. 6111 sayılı kanun ile yürürlüğe giren af kapsamında, devlete olan tüm borçlara, 36 aya kadar yani 3 yıl süresince ödeme kolaylığı getirildi. Söz konusu düzenlemenin süresi yani 36 aylık taksitleri ödeme dönemi Nisan ayında doldu. AKP aynı yasanın süresini uzatan düzenlemeyi ise önceki gün Meclis’e sundu. Böylece, vergi ve prim alacakları için “kesintisiz bir af” sistemi örtülü olarak yürürlüğe girmiş oldu. Maliye Bakanlığı, tahsilatları arttırmak için 30 Mart yerel  seçimlerinin ardından mükelleflere adeta tebligat yağdırdı. Devlete borcu olan tüm vatandaşlara mektup gönderen Maliye Bakanlığı, icra işlemi başlatılacağını da öne sürdü. AKP, vatandaşlar borçlarını ödedikten sonra af getiren düzenlemeyi Meclis’e sundu. 

HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR

AKP Bursa Milletvekilleri Hüseyin Şahin ve Önder Matlı ile arkadaşlarının imzasını taşıyan vergi affı düzenlemesi,  30 Nisan tarihi itibariyle oluşan tüm borçları kapsıyor. Bu kapsamda, gelir ve kurumlar vergisinin dışında, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları, prim borçları ile cezaları kapsayacak. Düzenleme, 2011 yılında çıkarılan af yasasının bir anlamda uzatılması anlamına geliyor. Borçların tüm faizleri silinmiyor. Vadeye göre kademeli bir indirim yapılacak. Ödemeler ise 6 , 9, 18 ay taksitle yapılabilecek. Ödemenin iki ayda bir yapıldığı dikkate alındığında ise toplam taksit tutarı yine 36 aya kadar uzatılabilecek. 

ÖRTÜLÜ VARLIK AFFI

Teklif ile, şirketlerin kayıtdışı varlıklarını da yüzde 3 vergi karşılığında kayıt içine alma imkanı sağlanıyor. Patronların, şirket kasasından yaptıkları harcamalar, kayıt içine girmeyen mallar, yine kasada meydana gelen açıklar da yüzde 3’lük vergi ile kapatılacak veya sisteme alınacak. Bu da, son yıllarda elde edilen kayıtdışı gelirlerin kayıt içine alınmasını sağlayacak. 

Taraf’ın haberindeki bilgiler, Erdoğan’ın evinde olduğu, 17 Aralık’ta yapılan Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu sırasında baskın korkusuyla evden taşınarak sıfırlanmaya çalışıldığı iddia edilen 1 milyar doları da gündeme getirdi.

Operasyon sonrası internete sızan ses kayıtlarında, paraların, Başbakan Tayyip Erdoğan’a yakın işadamlarının şirketlerine taşındığı iddia ediliyor. AKP’nin yeni yasa teklifiyle birlikte örtülü af getirilmesiyle birlikte, eğer o iddialar doğruysa 1 milyar dolar da sisteme sokulmasının ve aklanmasının yolu açılmış olacak.

Söz konusu paraların rüşvetle elde edildiği ileri sürülüyor. Dolayısıyla kayıtlı sistem içinde elde edilmi, belgesi olmayan, tamamen kayıtdışı ve karapara. Eğer teklif yasalaşırsa bu paralar taşındığı şirketler tarafından yüzde 3 vergi ödenerek kayda geçirilmiş ve yasal hale getirilmiş olacak. Dolayısıyla hem o paralar aklanmış hem de Erdoğan’a yönelik iddiaların kanıtlanması da olanaksız hale gelmiş olacak. Çünkü o paralar başkalarının yasal serveti haline gelmiş olacak, kaynağı da sorulamayacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.