1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Enişteli, Kayınlı Rüşvet Depremi
Enişteli, Kayınlı Rüşvet Depremi

Enişteli, Kayınlı Rüşvet Depremi

AKP’de sarsınta yaratan bir bakanın kayınpederi ile Erdoğan’ın siyasi başdanışmanının eniştesinin baş rolünde yer aldığı “112 acil servis istasyonu” skandalı hükümete de ulaştı

A+A-

 AKP’de sarsınta yaratan bir bakanın kayınpederi ile Erdoğan’ın başdanışmanın eniştesinin baş rolünde yer aldığı “112 acil servis istasyonu” skandalı hükümete de ulaştı. Sağlık Bakanlığı’nın iki numaralı isminin rüşvet aldığı iddia edildi. Enişte, AKP Hükümeti’ni devirmekle tehdit etti.

Sözcü’nün gündeme getirdiği, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kayınpederi Ali Yüksel ile Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı ve AKP Adana Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın eniştesi Oktay Ferşat’ın 112 acil servis istasyonları kurma projesinde, müteahhitlerin 60 milyon lira dolandırıldığı iddiası yeni bir boyut kazandı. 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun, 112 acil servis istasyonlarının yapılmasıyla ilgili Ferşat Grup’la bir protokol yapılmadığını açıklamasının ardından Yüksel ve Ferşat, dolandırıldığını söyleyen müteahhitlerle bir araya geldi.

Skandalı ortaya çıkaran Sözcü Yazarı, ünlü gazeteci Uğur Dündar, skandalın hükümlete sarsacak düzeye uyaştığını belirterek, Yüksel ve Ferşat’ın dolandırıldıklarını söyleyen müteahhitlerle yaptığı toplantıya ilişkin olarak şunları yazdı:

Bilindiği gibi AKP Milletvekili ve aynı zamanda Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı olan Yalçın Akdoğan’ın eniştesi Oktay Ferşat’la (Muhammet Zahid Ferşatefendioğlu) Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kayınpederi olan Ali Yüksel yurt çapında 4 bin adet Acil Servis İstasyonu inşa etmek için kolları sıvamışlardı. Oktay Ferşat’a ait Ferşat Group işi üstlenmiş, Ali Yüksel de bu büyük projenin Genel Koordinatörü olmuştu.

BAKANLIĞIN TAVSİYESİ!

Ancak müteahhitlere yapmaları gereken ödemeler gerçekleşmeyince mağdurlar bize başvurmuşlar ve dolandırıldıklarını iddia etmişlerdi.

Ferşat Group’la bir protokol imzalamadıklarını ve bu nedenle inşaatı biten istasyonların kabulünü yapmayacaklarını açıklayan Sağlık Bakanlığı da mağdurların savcılıklara suç duyurusunda bulunmalarını önermişti. Bakanlık ayrıca Ferşat Group’a ön olurun nasıl verildiğini belirlemek için soruşturma başlatmıştı.

Müteahhitlerin iddiasına göre 112 Acil servis işinde dönen para 60 milyon lira civarındaydı.

Mağdur müteahhitlerden bazıları suç duyurusunda bulunmaya hazırlanırken, Oktay Ferşat ve Ali Yüksel’in çağrısı üzerine son kez buluşup görüştüler. İşte yılın rüşvet skandalı da bu toplantıda ortaya çıktı.

Elimizdeki görüntü ve kayıtlara göre toplantı sırasında Oktay Ferşat dinleyenleri şoke eden rüşvet itirafında bulundu.

İşte Oktay Ferşat’ın “hükümeti deviririm” diyerek yaptığı yılın rüşvet itirafları:

* * *

Üçüncü kişi: Şimdi bakan dese ki…
Kayınpeder: Teslim alıyorum dese, mesele bitti.
?: (Kim olduğu anlaşılamıyor) Toplayın bütün müteahhitleri, ben sizin üstünüzün altınızın… Ben bu konuda böyle düşünüyorum. Gidelim beraber basın açıklaması yapalım. Ne istiyorsunuz gidip söyleyeyim. Açıklayayım. Ne diyorsanız yapayım, benim teklifim şu…

SPONSORLARIM HAZIR

Dördüncü kişi: Bak 10 bin lira borcum var diyorum bir adama. Şimdi adam şuradan geliyor. Sen çıkarsan da bu adama 2 bin lira versen… (Burada ne dediği anlaşılmıyor) Anladın mı? Abi sen bunu yap önce…
?: (Kim olduğu anlaşılamıyor) Bak bir dakika Ahmet. Ahmet bak, sana bir şey söyleyeyim mi?
Enişte: (…) Benim şu anda müteahhitten aldığım teminat da bu işin içindeyken, param da bu işin içinde. Bütün hesaplarım açık. Bunları sen istediğin gibi topladın, bir araya gelin şey yapalım. Şikayet ettiler zaten. Onlar da bakıyorlar, ediyorlar. Benim şu anda yapmam gereken sponsorum hazır. Hala hazır, ben şu anda bir işbirliği yaparsak bir anlatabilirsek. Ufak tefek de bir iki dosya gönderirsek deriz ki “Bak kardeşim böyle değil.” Zaten şu anda Uğur Dündar soruyor. Diyor ki o ki öyledir, niye senin valin açtı. O ki öyledir, niye sen buna cevap vermiyorsun? Binanın içinde senin personelin oturmuyor mu? Ali Yüksel ile Oktay Ferşat’ın ekibi var onun içinde, diye soruyor. Bu bizim için bir avantaj, biz bir haksızlığa uğradık.
Kayınpeder: Sözcü dünkü veya evvelsi günkü gazetesinde“sahte” diye verdi. Şimdi diyor ki “Bu şeyler bu belgeye dayanıyor.”
Enişte: Dolayısıyla Ahmet abi şu anda kızmak bize bir şey getirmez. Bizim yapmamız gereken, ben zaten gece gündüz çalışıyorum koşturuyorum. Yukarılara haber gönderdim. Kayınpeder Ankara’da yatıyor kalkıyor. Enteresan stratejiler yapıyorum. Gazetecinin bir tanesine “Bakanla alakalı açıklama yapacağım, bak yeter canımı sıktı” diye her türlü nazik nazik yapıyorum. Ali hocamız hepimiz bir yerlere yapalım. Açıklama… Açıklama bir şey değil. Ben Ali hoca ile giderim bugün bir yerlere kardeşim var ya Başbakan’a gönderdim şu adamla da şu dosyayı gönderdim… Ama derler ki… Başbakan sana söylemediler mi… Şu dosyanın içinde senin şu adamın. Bakanın benden rüşvet alıyor, niye buna müdahale etmedin… İki aydır dosyası senin elinde… Herkesi sıkıntıya sokarım. Ben kendimi aklarım. Ali hocayı da çıkarırım. Rezil kepaze ederim hükümeti, düşürürüm. Ama bunların hiç bir tanesiyle bize para gelmez. Hiçbir lira gelmez.

“TAMAM BU İŞİ İMZALAYACAĞIM”

Kayınpeder: Çünkü Sağlık Bakanlığı da bir hükümet. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.
Enişte: Sağlık Bakanlığı benden 100 bin lira rüşvetin parasını aldı. Aldı… Ben bayrama 300 TL ile girdim. Sağlık Bakanlığı’na ben arabamı, altın bozarak Sağlık Bakanlığı’na ben 100 bin lira rüşvet verdim. Ve bana bakanın sponsoru seçim bölgesinde. Edirne bölgesinde 40 trilyonluk (eski parayla) bütçeyi bana yükledirler, benden taahhüt aldılar. Bunu sen ödeyeceksin tamam mı? Taahhüt ettim. 100 bin lirayı benden alan Sağlık Bakanı’ndan sonra ikinci adam M.M. (Adı bizde saklı. U.D.)
Üçüncü kişi: M.M… “Tamam bu işi imzalayacağım” dedi mi?
Enişte: Dedi… Bak abi onu diyorum sana işte. Başbakan’a sunduğum dosyayı bir okur musun? Başbakan’a bunları gönderdim. Yazıyor orada. Rüşvet aldığı, her şey yazıyor. Bakın gittik, Çarşamba günü bu işin şeyini almaya. İmza almaya gittik. Efendim Yalçın şöyle dedi, Yalçın böyle dedi… Burada iki tane büyük oyun var. Bunlardan bir tanesi cemaat… Şu anda Sağlık Bakanlığı da cemaatle yönetilen bir kurum. Cemaate karşı en önemli koz, şu anda biziz. Cemaatin hükümette yaptırım kozu biziz. Biz niye üç kağıtçı olduk abi? Yaptığımız binaların imzalarını vermediler diye. İmzaları verselerdi bizim Sağlık Bakanı ile bir problemimiz olur muydu? Benim Ahmet’e borcum olur muydu? Olmazdı. Şimdi sponsorum hazır, alacağım vereceğim. Onlar da bende. Sponsor hangi tarihte, ne ödeyeceğini taahhüt etmiş bana. O da bende. 200 tane 25 gün içinde…. 25 gün dün doldu. 200 tanenin parasını ödeyecek bize adam… 40 küsur trilyon para ödeyecek bize adam. Dolayısıyla, şimdi ne biliyor musun burada… Ali Yüksel kim? Suat Kılıç’ın kayınpederi. Onu kullanıyorlar. Ben Yalçın Akdoğan’ın eniştesiyim diye bu adamlar bize imza atmadı. Niye rüşvet vermedik onlara… İki, Sağlık Bakanlığı’nın arkasında kesinlikle cemaat, Yalçın’ı kullanmak bitirmek için beni şey yapıyorlar. Bak şimdi Sağlık Bakanı’nın ikinci adamı bana teklif etti. Dedi ki “Oktay sana haksızlık yapıldı, bunların hepsi bende şahitli belgeli” dedi. “Sana bu yanlışı N.T. (Adı bizde saklı U.D.) yaptı. Git N. T.’yi tokatla, ben sana Sağlık Bakanlığı’nda bu işi hemen çözeceğim. Sana şeref sözü veriyorum, istediğin kadar iş vereceğim.” Ben bunları açıkladım televizyonda. Niye tokatlatacaklar biliyor musun? “Yalçın Akdoğan’ın eniştesi N.T’yi tokatladı.” Bir sürü oyunun içerisindeyiz. Bizi kullanıyorlar şu anda. Bizim en büyük kozumuz ne biliyor musun sen ve ben. Millet…

“BİZİ KİMSE ARAMADI”

Kayınpeder: Serinkanlı olarak bu işlerin üzerini çizeceğiz.
Üçüncü kişi: Peki Başbakan’a sundun bu rüşveti falan…
Enişte: Bizi kimse aramadı, görmedi…
Kayınpeder: Başbakan şu anda İsrail ile savaşıyor, Amerika ile savaşıyor, cemaatle savaşıyor. Bütün işleri bırakacak da…
Yalçın ne diyecek?
Enişte: Eline geçmemiştir bile… Ben Yalçın’a 15 gündür bizatihi babayı görevlendirdim, Başbakan 21 ili mi ne açıkladıydı ya Cuma günü müydü ne… Yalçın o yazıyı okudu, daha dosyayı inceleyemedi. Anla yani… 20 gündür o baba hasta adam oğlum ne yaptın okumadın mı diye… Bekliyorum bakalım, Yalçın bize ne diyecek.. Yalçın bize bir şey desin, biz ondan sonra ne yapacağımıza bakalım. Bana diyecek ki, “Ne haliniz varsa görün…” Öyle mi?… Hükümetin yıpranmasını umursamıyor musun? Ben diyeceğim ki Başbakan’a, “Ben dedim kaynıma… Bu dosyayı da eline verdim. Okudu bunları. Babam verdi eline ve bunları takmadı.” Karadeniz bölgesinde kimse seçimler için bizimle ters düşemez… Benim babam orada ciddi bir alimdir… “Yok” desin, kimse oy vermez. Onun için de önemli bir kitlenin önünde benim babam. Üç gün sonra bizi Tayyip çağıracak… Diyecek ki “Bu işler niye bu duruma geldi?” Diyeceğim ki; ben bakanla uğraştım, şuna rüşvet verdim buna verdim. Benim anamı ağlattılar. Ben bütün süreçlerden geçtim. Başbakan’ın bütün arkadaşlarına gittim. Dediler ki bana“Senin kayınbirader oradayken. yanlış olur bizim Başbakan’a gitmemiz…” Ben de cuma günü kayınbiraderin eline dosyayı verdim. Verdi baba yani. Bitti. Şimdi iki gün bekleyelim, bu arada müteahhitlerle buluşalım. Müteahhitler de doğruyu bilmeli. En büyük kozumuz bu Ahmet abi, beni sevmeleri benim onları sevip sevmemem önemli değil. Ben bu adamlara teklif ettim: Müteahhitlere parasını verin ben başka bir şey istemiyorum. Alın bu işi başka birisine verin. Beni bu işten azad edin gideyim… Yapmadığım teklif kalmadı. Bu konuda bir canım kaldı yani vermediğim.

ENGEL OLUYORLAR

Hiçbir konuda suçum yok. 59 tane müteahhit bir araya geldiğimizde hakkımızı arayacağız. Yalan, iftira, yanlış yapmaya gerek yok. Sen yapmadın mı Adana’yı? Seninki belediye, seninki beş taneden bir tanesi. Ama bunların yüzde 99.5’i her gün sağlık il müdürleriyle yemek yiyen müteahhit… Onun için biz birlikte hareket edersek, hükümet bizi şey yapar. Niye sana diyor ki“Sen Oktay’ı ver mahkemeye.” Niye biliyor musun abi? Bakanlığı para ödemekten kurtarmak için. Şimdi sen benim sponsorum engel oluyorsun. Müteahhidi üzerime çekiyorsun, yaptığım binada da oturuyorsun. Oktay üçkağıtçı, atın bunu içeri. Atsınlar. Ben bu kağıtlarla ifade verir, üç gün sonra çıkarım. Ama ne olacak biliyor musun, bakanlık para ödemekten kurtarmak için. Olan yine senin parana olacak. Yani senin paran gidiyor şu anda. Şu anda 40 trilyon param var. Şu anda toplam müteahhitlere 6-7 trilyon borcum var veya yok. Yaptığım inşaatlara bugün fatura kessem, 70 trilyon alacağım var hak edişlerim var. Onda biri yetiyor, Ahmet abi gibi 50 adamı kapatıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.