1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE İNANILMAZ ARTIŞ
ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE İNANILMAZ ARTIŞ

ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE İNANILMAZ ARTIŞ

Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz, "Kamuoyu kesintilerin gerçek nedenini merak ediyor" dedi.

A+A-

Elektrik Kesinti Endeksi'ne (EKE) göre Mart-Haziran döneminde yaşanan elektirik kesintilerinin süresi 224 bin 182 saat uzunluğunu aştı. Nedeni AKP Hükumeti tarafından sır gibi saklanan kesintilerin hiç bir avrupa ülkesinde yaşanmayan boyutlara geldiği ortaya çıktı.

SÜREKLİ ARTIYOR

Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) verilerine göre, Haziran ayında elektrik kesintileri, Mart dönemine göre yüzde 12.72 ve Nisan dönemine göre yüzde 402 artarken, Mayıs dönemine göre yüzde 11.33 azaldı.

26 YIL ELEKTRİK KESİLDİ

EKE'nin oluşturulmaya başlandığı Mart'tan bu yana, dört aylık dönemde toplam olarak 224 bin saat elektrik kesintisi gerçekleşti. Başka bir deyişle, bu dönemde Türkiye genelinde yaklaşık olarak 9 bin 340 gün ya da 312 ay ya da 26 yıllık süreye karşılık gelen uzunlukta elektrik kesintisi yaşandı.

NEDEN AÇIKLANMIYOR

Haziran dönemine ilişkin Elektrik Kesinti Endeksi (EKE)'ni açıklayan Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz, "Kamuoyu kesintilerin gerçek nedenini merak ediyor" dedi.

Jale Yılmaz, "EKE'nin oluşturulmaya başlandığı 2015/Mart ayı verisi olan 50 bin saat kesinti süresinin endeks karşılığı 100 olup sonraki aylara ilişkin kesinti süreleri bu endekse ekleniyor ya da eksiltiliyor" dedi ve ekledi:

 

VATANDAŞLAR BEZDİ

"Elektrik Kesinti Endeksi (EKE)'nin oluşturulmaya başlandığı 2015/Mart ayından bu yana gerçekleşen elektrik kesintilerindeki yoğunluk kamuoyunu endişelendirmekte ve planlı olduğu bilinen bu kesintilerin gerçek nedeninin kamuoyu ile paylaşılmasını beklemektedir. Elektrik dağıtım firmaları tarafından bu bilgilere erişimin sağlanmaması durumunda, Tüketici Birliği Federasyonu başta EPDK olmak üzere ilgili kamu otoritelerinden bu bilgilerin açıklanması isteminde bulunacaktır."

İNŞALLAH BİR DAHA OLMAYACAK

"Nisan başında meydana gelen elektrik kesintileri ile ilgili bir teşhis koyduk. Vakayı okuyoruz ama kesinti ile ilgili araştırmalarımıız sürüyor.Kesintinin hangi nedenlerden dolayı olabileceğine dair araştırmamız devam ediyor.10:36'da başlayan yapı saniyeler içinde sistemi çökertti. Bu olasılık 86 bin 400'de 1 ihtimale sahip. Uzmanlar böyle birşeyin olmasının zor olduğunu söylüyor. 3 tane olasılık üzerinde duruyoruz. Türkiye'nin enerji iletim sistemi Avrupa Birliği tarafından kabul görmüş sistemdir. O yüzden ekibimize güveniyoruz. İnşallah böyle birşeyin bir daha tekrarlanmayacağını söylemek istiyorum." Taner Yaçıklama Yıldız'ın 4 Nisan 2015 tarihinde yaptığı bu açıklamanın ardından bu güne kadar vatandaşlara hala net bir açıklama yapılmadı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.