1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EKONOMİDE ŞOK GELİŞME
EKONOMİDE ŞOK GELİŞME

EKONOMİDE ŞOK GELİŞME

12 yıllık AKP İktidarı döneminde sürekli artış gösteren "Ekonomiye Güven Endeksi" Mart Ayında rekor bir oranda düşerek ekonomide en büyük alarmı verdi

A+A-

Ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15.4 gibi çok yüksek oranda düşerek 74.85 değerine geriledi. Uzmanlar bu durumun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 16 Ocak'ta başlattığı "ekonomi yönetimine faiz baskısının bir sonucu olduğu" görüşündeler. 

EKONOMİ UÇURUMA GİDİYOR DEMEK

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

REEL SEKTÖR CAN ÇEKİŞİYOR ANLAMI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksindeki azalma; reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

EKONOMİK BÜYÜME BEKLENENDEN DAHA AZ ÇIKABİLİR

Endeks, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Merkez Bankası tarafından, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri ise TÜİK tarafından hesaplanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.