1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EKONOMİDE DÜŞÜŞ RAKAMLARI MART AYINDA DA SÜRDÜ
EKONOMİDE DÜŞÜŞ RAKAMLARI MART AYINDA DA SÜRDÜ

EKONOMİDE DÜŞÜŞ RAKAMLARI MART AYINDA DA SÜRDÜ

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri verilerine göre, Nisan ayında, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.5, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1.2 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.7 azaldı.

A+A-

Sektörel güven, Mart ayından sonra Nisan ayında da, endeksler kapsamındaki üç sektörde birden azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri verilerine göre, Nisan ayında, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.5, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1.2 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.7 azaldı.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilirken, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Hizmetlerde endekse 100 sınırına çekildi

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mart ayında 101.03 düzeyindeyken, Nisan ayında 100.53 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 0,3, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0,9 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,4 azaldı.

İş hacminin artacağını düşünen perakende yöneticileri azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Nisan ayında 101.84 değerine düştü.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2.1 artarken, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4.1 ve yüzde 1.3 azaldı.

İnşaat sektörü endeksi 81.16 değerine kadar geriledi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 83.45 düzeyindeyen, Nisan ayında 81.16 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0.7 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 4.0 azaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.