1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EKONOMİDE DÜŞÜŞ ENDEKSE YANSIDI
EKONOMİDE DÜŞÜŞ ENDEKSE YANSIDI

EKONOMİDE DÜŞÜŞ ENDEKSE YANSIDI

Merkez Bankası açıklamasına göre, Reel kesim güven endeksi

A+A-

Erdoğan'ın da aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok az kala hükümet ekonomiyi güllük gülüstanlık gösteriyor ama seçimlerden sonra Türkiye'yi çok büyük bir ekonomik darboğazın beklediği giderek netleşiyor. Bir ülkenin ekonomisinin gidişatında en önemli göstergelerden biri sayılan "Reel kesim Güven Endeksi" bu ayda ne yazık ki düşme eyilimini sürdürdü.

Merkez Bankası açıklamasına göre, Reel kesim güven endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre 1.7 puan azalarak 109 düzeyine geriledi.

STOK VAR SATIŞ YOK

Merkez Bankası verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi de bir önceki aya göre 0.8 puan azalarak 106.4 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, mevcut mamul mal stokunun ulaştığı düzeyin endeksi artış yönünde etkilediği belirtilerek şöyle denildi:

DÜŞÜŞ MÜ BAŞLADI

"Gelecek üç aydaki üretim miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir. Son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmelerin ise bir önceki ayın seviyesini koruduğu gözlenmiştir."

Endeksin 100 değerinden büyük olması ekonomik faaliyetlerde iyimserliği, 100'den küçük olması da kötümserliği yansıtıyor. Reel kesim güven endeksi, küresel finansal kriz sürecinde 50'li düzeylere kadar indikten sonra, 2010 başında 100 düzeyini aştı. Endeks 2011 ve 2012 Aralık aylarında 100 sınırının altına indikten sonra, sürekli 100 düzeyinin üzerinde değerler aldı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.