1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. EKONOMİ BAKANI MİLYONLUK DAİRELERİ DANIŞTAY KARARI ÖNCESİ SATMIŞ
EKONOMİ BAKANI MİLYONLUK DAİRELERİ DANIŞTAY KARARI ÖNCESİ SATMIŞ

EKONOMİ BAKANI MİLYONLUK DAİRELERİ DANIŞTAY KARARI ÖNCESİ SATMIŞ

Aldığı iki daireyi Danıştay’ın kararı öncesi satmış.

A+A-

İstanbul tarihi yarımadanın silüetini bozduğu ve akıllara dugunluk veren bir tezgahla imar imkanları yükseltilen Zeytinburnu gökdelenlerine ilşkin skandallar bitmek bilmiyor. Günlerdir yapılan haberlerde AKP yönetiminden ve devlet bürokrasisinden bir çok kişinin milyonluk dairesi olduğu ortaya çıkan projede  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci  tarihi yarımadanın siluetine aykırı konum tartışmaları çıkması üzerine, aldığı iki daireyi Danıştay’ın kararı öncesi satmış. Zeybekçi konuya ilişkin haberler üzerine bir açıklama yapmayı gerekli gördü. 

EKONOMİ BAKANININ YAZILI AÇIKLAMASI

31.03.2011 tarihinde sözleşmesini yaparak, tamamı şahsi hesabımdan banka havaleleriyle, ilgili firmaya eşit taksitlerle bir buçuk yılda ödemesini yaptığım, iki ayrı bağımsız bölümün birleşmesi ile oluşan, net 134 metre karelik konutu; imar, inşaat ve iskân ruhsatları için her türlü inceleme ve araştırmayı yaparak satın aldım.

Adı geçen binalarla ilgili tarihi yarımadanın siluetine aykırı konum tartışmaları çıkması üzerine; satma kararı aldım, sattım ve tapu devirlerini gerçekleştirdim.

Şu an itibari ile, ilgili firmanın beyanında da görüleceği gibi adı geçen binalarda şahsıma, aileme, şirketlerime ve şirket ortaklarıma ait mülkiyet, irtifak ve kira dâhil olmak üzere hiçbir hukuki ilişkim yoktur. Konu hakkında ilgili firmanın yazısı da ekte sunulmaktadır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Nihat ZEYBEKCİ

Ekonomi Bakanı

NİHAT ZEYBEKÇİ KİMDİR

Tütün işçiliğinden ekonomi bakanlığına ve milyonluk dairelere uzanan hayat öyküsü.

1 Ocak 1961 tarihinde Denizli’nin Tavas İlçesi Pınarlar Beldesi’nde dünyaya gelen Nihat Zeybekci, Fatma ve Şükrü Zeybekci çiftinin beşinci ve son çocuğudur.
Tütün işçiliğiyle geçimini sağlayan bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşta çalışma hayatıyla tanışan Nihat Zeybekci, ilk ve ortaokulu Tavas’ta; liseyi ise parasız yatalı sınavlarında sağladığı başarıyla Kütahya’da okumuştur. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Üniversite’de okuduğu süre boyunca bir dış ticaret şirketinde çalışarak, daha mezun olmadan alanıyla ilgili deneyim kazanmıştır. Sonrasında ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır.
Profesyonel iş yaşamına İstanbul’da özel sektörde başlayan Zeybekci, Denizli’de bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğü yapmış; 1994 yılında ise kendi işini, Turkuaz Tekstil’i kurmuştur. Politikaya atılmadan önce iş adamı ve sanayici kimlikleriyle sektörü yakından tanıma fırsatı bulmuştur.
Zeybekci, Denizli Platform Sözcülüğünde, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulunmuş: İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürütmüştür. 2004-2011 tarihleri arasında Denizli Belediye Başkanlığı ile Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yapmıştır. 2009-2012 yılları arasında ise Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 2011 yılında milletvekili olarak Ankara’da çalışmaya başlamıştır. 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan Ak Parti Denizli Milletvekili seçilen Zeybekci, Ak Parti MKYK üyesidir. TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı da yapmıştır. Son kabine değişikliğinin yapıldığı 26 Aralık 2013 tarihinde ise şu anki görevine atanarak Ekonomi Bakanı olmuştur. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.
4 çocuk babası olan Nihat Zeybekci, Ayşen Zeybekci ile evlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.