1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EGEMEN BAĞIŞ KENAN EVRENİN TEŞRİFATÇISI MIYDI?
EGEMEN BAĞIŞ KENAN EVRENİN TEŞRİFATÇISI MIYDI?

EGEMEN BAĞIŞ KENAN EVRENİN TEŞRİFATÇISI MIYDI?

Mecliste Egemen Bağış tartışması! "Darbesavar pozisyonuna giren Bağış ABD ziyaretlerinde Kenan Evren'e 'Teşrifatçılılık yapmış..."

A+A-
Sağlık Bakanlığı eski müsteşarı ve CHP İzmir milletvekili Aytun Çıray, yolsuzluk operasyonu sonrası görevinden ayrılan eski Bakan Egemen Bağış'ın, ABD gezileri sırasında Kenan Evren'e ''Teşrifatçılılık yaptığını'' öne sürdü. Çıray ''Bunu bana Kenan Evren'in damadı, Maksut Göksu söyledi'' dedi.
 
Çıray, TBMM'de yaptığı konuşmada '''Egemen Bağış burada darbesavar pozisyonuna girdi. Çok düşündüm bunu yapıp yapmamayı ama artık bu kadar saptırmaya karşı Türk milletine vicdani bir görev olarak sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum'' dedi ve şunları söyledi:
 
''2000 ya da 2001 yılında, Ereğli Demir Çelik fabrikaları yönetim kurulu üyesiydim. Kenan Paşa’nın damadı Maksut Göksu da orada yönetim kurulu üyesiydi. Bir gün bana 'Seni biriyle tanıştırmak istiyorum” dedi. Kim olduğunu sorunca 'Türk-Amerikan Dernekleri Başkanı. Amerika’da yürüyüş yapılacakmış, bizden de yardım talebi var, tanışırsan seveceksin' dedi. Tanışıklıklarının nereden geldiğini sorunca 'Kenan Paşa Amerika’ya geldiği zaman teşrifat işlerine o bakar' dedi. Şimdi, sen Kenan Paşa’nın teşrifatçılığını yapacaksın, sonra geleceksin burada darbeci diye palavra atacaksın. Bu iki yüzlü siyasetin varacağı nokta''
 
''YALANCI, ŞEREFSİZ''
 
Gazeteport'un geniş yer verdii habere göre; Egemen Bağış ise Aytun Çıray'a '' Yalan söylüyorsun, öyle yalancısın ki, şerefsizsin, yalancısın'' diye bağırdı ve ''Kenan Paşanın ABD'ye yaptığı ziyarette teşrifat işlerini yaptığım iddia edildi. Kenan Paşanın Cumhurbaşkanı olarak Amerika’yı ziyaretinde ben ortaokul talebesiydim. Rahmetli babam New York’ta Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim ataşesiydi. Benim teşrifat işlerini yapabilme ihtimalim yoktu. Bu milletvekili tamamen gerçekleri çarpıtıyor'' cevabını verdi.
 
Aytun Çıray ise '' Sayın Bağış, Kenan Paşa döneminde ortaokul çağında olduğunu söylüyor. Benim sözünü ettiğim dönem Kenan Paşa’nın Cumhurbaşkanlığı dönemi değildi, o zaman görüşme imkânı bile bulamazdı zaten. Sözünü ettiğim dönem Kenan Paşa’nın emekli olduğu geç dönemi, 1990’lı ve sonraki yıllarını kastediyorum. Kendisi 30 yaşındaydı ve bunun şahidi var'' dedi.
 
Teşrifatçılık nedir?
 
Osmanlı Devletinde çeşitli merasimler esnasında, protokol işlerinin görülmesin denirdi. Teşrifat, resmi günlerde devlet rical ve memurlarının bulunacakları sıra ve sınıflar demektir. Arapça teşrifin çoğuludur. Günümüzde protokol olarak kullanılmaktadır. Bu işi yapana, teşrifatçı, teşrifati veya teşrifati-i divan-ı hümayun denirdi.
 
Teşrifatçılığı ilk önce Kanuni Sultan Süleyman Han kurmuştur. Teşrifatçı, Divan-ı hümayuna bağlı olup, burada yapılan merasimlerin protokol kurallarına göre icra edilmesini sağlardı. Resmi gün ve merasimlere katılacak olan davetlilere, teşrifat dairesince davet tezkiresi yazılırdı. Merasimin hangi gün ve saatte olacağını gösteren teşrifat defterleri vardı. Başta padişah ve sadrazam olmak üzere diğer devlet erkanının ayrı ayrı teşrifat defterleri bulunurdu.
 
Teşrifatçının emrinde bir teşrifat kalemi olup, kendisi bu kalemin şefiydi. Bu kalemde sırasıyla, teşrifat kesedarı, teşrifat halifesi, kaftancıbaşı ve teşrifat kesedarı yamağı bulunurdu. Teşrifat halifesi ve kesedarı, teşrifatçının muavinlerinden olup, merasimlerin bütün sicillerini korumakla görevliydiler. Kaftancıbaşıysa, padişah veya sadrazamın huzurlarına kabul ettiklerine giydirecekleri hil’atleri muhafaza ederdi.
 
GAZETEPORT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.