1. WEB TV

  2. DÜNYA HABERLERİ

  3. Ege'de Yunan Savaş uçağı düştü

Ege'de Yunan Savaş uçağı düştü

Son Dakika bilgilerine göre; Yunan Devlet Televizyonu ERT verdiği bir haberde Yunan Hava Kuvvetlerine ait Miraj 2000 5 savaş uçağının Türk jetleri ile yaptığı " İt Dalaşı" sonrası Midilli Adası yakınlarında denize düştüğü haberini verdi

Yunan basınında yer alan haberlere göre Yunan Havakuvvetlerine ait Miraj 200-5 sınıfı savaş jeti Ege adalarından Midilli yakınlarında düştü. Yunan basını jetin Türk uçakları ile it dalaşı yaptığını öne sürüyor. TSK ise yaptığı açıklamada iddianın doğru olmadığını duyurdu.

PİLOTTAN HABER ALINAMIYOR

Alınan bilgilere göre, Yunan Hava kuvvetleri’ne ait Mirage 2000-5 tipi bir savaş uçağı, Ege’de Skiros adası yakınlarında denize düştü. Uçağın ve pilotunun bulunması için geniş çaplı arama başlatıldı. Yunan basını, uçak ile saat 12:15'te Skyros adasının kuzeydoğusunda temasın kesildiğini yazdı.


Yunanistan'ın Proto Thema gazetesi, savaş jetinin Türk uçaklarını engellemek için Ege'de görev yapan filoda bulunduğunu iddia etti.

DEVLET TELEVİZYONU DA TÜRK JETLERİNİ İŞARET ETTİ

Resmi Yunan devlet televizyonu ERT, kazanın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçaklarla it dalaşından sonra meydana geldiği iddiasını duyurdu. Buna göre, Mirage tipi iki uçak Kuzey Ege’de TSK’ye ait uçaklarla gerçekleştirdikleri it dalaşından sonra Skiros Adası’ndaki piste dönüşe geçti ancak grup kaptanı olan pilotlardan birisiyle irtibat 12.15 sularında kayboldu. Gruptaki ikinci pilot, uçağın denize düştüğünü irtibat kulesine aktardı.

TSK'DAN AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri, uçağın düştüğü sırada herhangi bir Türk jetinin bölgede bulunmadığını duyurdu.

İT DALAŞI İDDİASI

İlk olarak; it dalaşı aynı ülkeye ait pilotların kendi aralarında yaptığı bir antrenmandır. İkinci olarak ise; düşman veye iki ayrı ülkeni hava kuvvetleri pilotlarının birbirlerine üstünlük sağlamak için yaptıkları manevra taarruzudur.İki ülkenin uçaklarının silah ateşlemeden birbirlerine kilitlenmelerini amaç edinir.

MİRAGE 2000 ÖZELLİKLERİ 

Dünyanın en önemli savaş uçaklarından bir tanesi olup günümüzde birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. Yapımı Fransa’ya ait olan bu uçağın yapan firma Fransız Dassault firmasıdır. Dördüncü nesil savaş uçağı kategorisinde bulunan bu savaş uçağı küçük ve düşük maliyetli bir uçak olması sebebiyle günümüze değin geliştirilmiş ve halende kullanılmaktadır.

 

Savaş uçaklarının özellikleri neler;

Mirage 2000 savaş uçakları tek motorlu bir savaş uçağı olup Mirage uçaklarının geliştirilmiş modelidir.


Mirage 2000 savaş uçakları tek pilotlu bir savaş uçağıdır.
-Günümüze değin bu uçaktan yaklaşık olarak 600 adet üretilmiştir. (Dünyada en çok üretilen savaş uçaklarından bir tanesidir)

Mirage 2000 savaş uçaklarının uzunluğu yaklaşık olarak 14,3 metre olup, kanat açıklığı 9,1 metre Yüksekliği ise 5,2 metredir. Bu bilgiler ışığında küçük bir savaş uçağı olduğu görülmektedir.
-Kanat alanı yaklaşık olarak 41 metrekaredir. Kanatlarına her metreküp için yaklaşık 335-340 kilogram arasında yük alabilmektedir.

-Boş ağırlığı 7,5 ton civarında olup, yüklü ağırlığı 13,8 tondur, kalkış yapabileceği azami ağırlık ise 17 tondur.

-Tırmanma hızı saniyede 285 metredir.

Mirage 2000 savaş uçaklarının birim maliyeti yaklaşık olarak 25 milyon dolar civarındadır.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar