1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EBRU GÜNDEŞ: HER ŞEYİ REZA YAPTI
EBRU GÜNDEŞ: HER ŞEYİ REZA YAPTI

EBRU GÜNDEŞ: HER ŞEYİ REZA YAPTI

SÖZCÜ’nün ortaya çıkardığı yalı rezaletinde soruşturma tamamlandı, savcı iddianameyi yazdı.

A+A-

Ebru Gündeş: ‘Her şeyi Reza yaptı’

Yalısında kaçak kat bulunan Ebru Gündeş ifadesinde, “Tadilat ve diğer işlemleri eşim Reza Zarrab yaptı, suçlamayı kabul etmiyorum” dedi. Çift, 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

Türkiye’yi sarsan 17 Aralık soruşturmasının kilit ismi Reza Zarrab ve şarkıcı eşi Ebru Gündeş’in Kanlıca’daki tarihi Mehmet Arif Bey Yalıları’nda mevzuata ve koruma ilkelerine aykırı biçimde tadilat yaptığını SÖZCÜ, 31 Mayıs 2015’te manşetten duyurdu. Tescilli tarihi yalıların, dış cephelerinin tahrip edilip, kaçak kat çıkıldığını haberimizden öğrenen İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, 1 Temmuz’da yalıların ve köşkün projelerine uygun hale getirilerek kaçak yapıların yıkılmasına karar verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne işlemin gerçekleştirilmesi için yazı yazan Kurul, yalı sahipleri ve tadilat işlemlerini gerçekleştirenler hakkında da suç duyurusunda bulundu. Yapılan başvuru üzerine Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Zarrab ve Gündeş’in ifadelerini geçtiğimiz ekim ayında alan Savcı Turgut Çakır, konuyla ilgili iddianamesini hazırladı.

İLK DURUŞMA MARTTA

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Hüseyin Sağ’ın ihbarcı olarak yer aldığı iddianamede, Reza Zarrab, eşi Ebru Gündeş ve Hakkı Süha Gökdemir’in izin alınmaksızın tamirat-tadilat ve izinsiz inşaî ve fiziki müdahalede bulunduğu suçunu işledikleri belirtildi. Savcı Çakır, şüphelilerin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 65/4 maddesi uyarınca yargılanmalarını istedi. Söz konusu maddenin ilgili bölümünde “koruma, uygulama ve denetim büroları kurulan idarelerden izin almaksızın veya izne aykırı olarak tamirat ve tadilat yapanlar ile izinsiz inşaî ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılırlar” yazıyor. Zarrab, Gündeş ve Gökdemir 11 Mart 2016 günü saat 11.00’de Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.
Ebru Gündeş savcılık ifadesinde, “Her ne kadar ev benim üzerime de olsa bütün işlemleri eşim Reza Zarrab yaptı. Ben sadece bu yalıda oturuyorum, suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Savcı iddianamede, yalının mülkiyetinin Ebru Gündeş’in üzerine kayıtlı olduğunun tapu kayıtları ile tespit edildiğine dikkat çekerek, yasaya aykırı işlemlerde tapu malikinin de sorumlu olacağını kaydetti. İddianamede Zarrab ve Gündeş’in korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen yalıların restorasyon ve tadilat projelerine aykırı işlem yaptırdıklarını vurguladı.

Zarrab: Kabul etmiyorum

İddianameye göre, Reza Zarrab savcılık ifadesinde, yalı mahiyetindeki gayrimenkulleri 5 yıl önce satın aldığını, birini kendi, diğerini eşinin üzerine kaydettirdiğini belirtti. Aldıktan sonra iki yalıda da tadilat yapma gereği duyduğunu aktaran Zarrab, şunları kaydetti:
“Bu işlemleri Suha Gökdemir, ben bu inşaatları aldıktan sonra yapmaya başladı. Bütün tadilatları izin çerçevesinde yaptığını düşünmekteydim. Bu aldığım yalılardaki yükselti, eski haliyle aynı mahiyettedir. Kesinlikle aslında herhangi bir değişiklik yoktur. Bu yalıların eski ve yeni fotoğraflarına bakıldığında, yükseltide herhangi bir değişiklik olmadığı görülecektir. Sadece her iki yalı bana ait olması sebebiyle araya asansör konulmuştur. Bu asansörü yasaklayan herhangi bir kanun olduğunu düşünmüyorum. Kesinlikle bana isnat edilen suçlamaları kabul etmiyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.