1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DÜNYA MÜSLÜMAN NÜFUSUNDA MÜTHİŞ ARTIŞ
DÜNYA MÜSLÜMAN NÜFUSUNDA MÜTHİŞ ARTIŞ

DÜNYA MÜSLÜMAN NÜFUSUNDA MÜTHİŞ ARTIŞ

Dünyada yaşayan Hristiyanların nüfusu Müslümanlardan fazlaydı. Ancak yapılan bir araştırmaya göre Müslüman sayısında müthiş bir artış gözleniyor. İşte nedeni.

A+A-


Amerikalı Pew Araştırma Merkezi’nden Conrad Hackett İslam’ın dünyanın en hızlı büyüyen dini olduğunu söylüyor: Amerikanınsesi sitesinden Jerome Socolovsky'nin haberine göre; Hackett,  “2070 yılında dünya nüfusunda Hıristiyanlar’la Müslümanlar’ın nüfusunun eşitleneceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

NEDENİ İLGİNÇ

Bunun ardında yatan neden din değiştirme değil, yüksek doğum oranları.

Uzmanlar bu araştırmanın yarattığı genel sonuç dışında ayrıntılara bakıldığında farklı eğilimlerin gözlemlenebileceğini söylüyor.

Değişimin kaynağı Afrika’nın hem Müslüman hem de Hristiyan nüfuslarında görülen artış. Yüzyılın ortasında Hristiyanlar’ın yüzde 40’ı Afrika’da yaşıyor olacak.

Hackett Hıristiyanlar’ın aynı zamanda toplam dünya nüfusu içindeki paylarının da arttığını söylüyor:“Yani hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için iyi haber diyebiliriz.”

BUDİSTLER SABİT

İngiliz nüfus araştırmaları uzmanı Profesör David Voas daha fazla sayıda olmanın küresel hakimiyet anlamına gelmediğini söylüyor: “Bence asıl önemli olan ekonomik ve kültürel üretim. Ülkeler büyük sayıları etkiye dönüştürebiliyor mu bu önemli. Hem küresel ekonomideki yerleri hem de yumuşak güç açısından. Bence şu anda hala Batı üstün konumda.”

Araştırmacılar yine de dini kimlikleri ölçmenin tam bir bilim dalı olmadığını söylüyor ve demografik eğilimlerin beklenmedik bir biçimde değişebileceğine dikkati çekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.