1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DÜNYA BÖYLE SANSÜR GÖRMEDİ
DÜNYA BÖYLE SANSÜR GÖRMEDİ

DÜNYA BÖYLE SANSÜR GÖRMEDİ

Başbakanlık Basın Müşavirliği, sarı basın kartı sahiplerinin sadece dinleyici olarak törene katılabileceğini duyurdu.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin yarın düzenlenecek akademik yılı açılış törenine fotoğraf makinası ve kamera alınmayacağı bildirildi.
Başbakanlık Basın Müşavirliği, sarı basın kartı sahiplerinin sadece dinleyici olarak törene katılabileceğini duyurdu.

BASIN MENSUPLARI SADECE DİNLEYİCİ OLABİLİRLER

Başbakan Ahmet Davutoğlu yarın bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Samsun'a gelecek. Saat 13.00'de Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin 2014-15 akademik yılı açılış törenine katılacak olan Başbakan Davutoğlu ile ilgili Başbakanlık Basın Müşavirliği'nden açıklama yapıldı. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak akademik yılı açılış töreninde ilk dersi verecek Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun programına kamera ve fotoğraf makinasının alınmayacağı bildirildi. Samsun Valiliği basın bürosundan gazete ve ajanslara gönderilen e-maille bildirilen Başbakanlık Basın Müşavirliği'nin açıklamasında, şöyle denildi:

FOTOĞRAFLARI BİZ VERECEĞİZ

"28 Eylül 2014 Pazar günü Sayın Başbakanımzın OMÜ'de gerçekleştireceği toplantıya kamera ve fotoğraf makinası alınmayacaktır. Toplantıya sadece Sarı Basın Kartı sahipleri dinleyici olarak katılabilecektir. Fotoğraflar müşavirilikçe servis edilecektir. Canlı yayın için TRT frekanskı bildirilecektir. Bilgilerinize sunulur." 

GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN TEPKİ 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) akademik yılı açılışına gazetecilerin kamera ve fotoğraf makinelerinin alınmayacak olmasına Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz tepki gösterdi. Temiz yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: 'OMÜ'nün 2014-2015 öğretim yılının açılış töreni ve Kurtuluş Yolu'ndaki toplu açılışlar için Samsun'a gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun OMÜ'de Türkiye'nin yeni vizyonu üzerine yapacağı toplantı için basına getirilen kısıtlamayı Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti olarak büyük bir üzüntü ile karşıladık.

ATATÜRK'ÜN ŞEHRİ SAMSUN

Atatürk'ün şehri Samsun'a, Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı olduktan sonra ilk kez gelerek ülkemizin vizyonuna yönelik anlatımlarını OMÜ gibi ülkemizin saygın bir üniversitesinde dile getirecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yapacağı konuşma için basın mensuplarına fotoğraf makinası ve kamera yasağı getirilmesi, Sarı Basın kartı sahibi gazetecilerin de söz konusu toplantıya sadece 'dinleyici' sıfatı ile alınacak olmalarını, basın özgürlüğü kapsamında endişe ile karşılıyoruz. Basına yönelik baskıların sık sık gündeme getirildiği günümüzde, 'Yeni Türkiye Vizyonu' ile hiç de örtüşmeyen bu kararın biran önce düzeltilmesini bekler, saygılarımızı sunarım.' 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.