1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. DÖVMESİ OLAN OKULDAN ATILACAK
DÖVMESİ OLAN OKULDAN ATILACAK

DÖVMESİ OLAN OKULDAN ATILACAK

Türbanı serbest bırakan yönetmeliğe eklenen siyasi yasaklar "pes" dedirtecek

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle "saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapma, pirsing takma, bıyık ve sakal bırakma" da yasaklandı. Artık uzun yıllar siyasi sembol sayılarak yasaklanan türban serbestleşti ama dövme dahil,sakal bırakma, fular şapka, bere siyasi sembol olarak yasaklandı.

TÜRBAN SERBEST DÖVME SİYASİ SEMBOL 

27 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre 26/11/2012 tarihli ve 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 3'üncü maddesinin 6'ncı fıkrası yürürlükten kaldırılarak 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (e) bentleri yeniden belirlendi.

BUNLAR YASAK

Buna göre, "Okullarda yüzü açık bulunur; siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.
Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.