1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DOĞU PERİNÇEK DE ÇATI ADAYINA OY VERECEK
DOĞU PERİNÇEK DE ÇATI ADAYINA OY VERECEK

DOĞU PERİNÇEK DE ÇATI ADAYINA OY VERECEK

İşçi Partililerin bile kafası karıştı.

A+A-

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin Beyoğlu'ndaki İstanbul İl Binası'nda düzenlediği basın toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve seçim sonrası yapılacak siyasete yönelik açıklamalarda bulundu. İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu'nun geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik aldığı kararları açıklayan Perinçek, "Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu seçimde Türkiye'yi bölmek için silahlı mücadele yürüten PKK'nın Çankaya adayı var ancak cumhuriyetin adayı yok. Bu meclisin içinden vatanımızı, cumhuriyetimizi savunan ne yazık ki 20 milletvekili çıkamamıştır. Millet, cumhuriyet ve vatan bütünlüğü seçimin dışına sürülmüştür" dedi.

ADAYLARI DEĞERLENDİRDİ

Konuşmasında tek tek cumhurbaşkanı adaylarını değerlendiren ve partinin izleyeceği siyaseti aktaran Perinçek şöyle konuştu:

"Her üç aday da ABD güdümündeki 'açılım' diye anılan Türkiye'yi bölme planını benimsediklerini ifade ediyorlar. Fakat bu adaylar arasında çok önemli bir fark var. 10 Ağustos'tan sonra Türk milletinin yürüteceği milli mücadeledeki bu adayların konumları farklı. Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin milli hükümet mücadelesinin esas hedefidir. Türk Milleti Tayyip Erdoğan saltanatını yıkarak tekrar Atatürk ile kurduğu cumhuriyeti ve çağdaş devleti inşa etmek olanağına kavuşacaktır. Selahattin Demirtaş ise onun ortağıdır. Yani, halkın milli hükümet mücadelesinden Selahattin Demirtaş ikincil hedeftir. CHP ve MHP yönetimlerinin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu da muhalefette bile değil. 10 Ağustos'tan sonra Türkiye halkı Tayyip Erdoğan ve onun ortağı olan PKK'ya karşı bir iktidar mücadelesi verecek ancak İhsanoğlu burada ne iktidarda ne muhalefettedir. 11 Ağustos günü bir Ekmeleddin İhsanoğlu pek gözükmüyor. Bu konum farkına özellikle milletimizin dikkatini çekiyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Atlantik emperyalistlerinin Türkiye'nin önüne koyduğu programlara, siyasetlere karşı bir itirazı olmadığını görüyoruz. İhsanoğlu'nun Tayyip Erdoğan iktidarını yıkmaya yönelik bir eğilimi de yok, kırmızı halı olarak Tayyip Erdoğan'ın önüne serilmiş."

ERDOĞAN VE DEMİRTAŞ'A OY YOK

Parti olarak seçim siyasetini ve seçimden sonraki milli hükümet siyasetlerini bu tespitler ışığında belirlediklerini kaydeden Perinçek, "Tayyip Erdoğan ve Selahattin Demirtaş'a oy yok. Çünkü bunlar yıkacağımız kuvvetlerdir. Cumhuriyet yıkıcılığına ve bölücülüğe oy yok. Sandığa giden veya gitmeyen, geçerli veya geçersiz oy kullanan bütün yurttaşlara sesleniyoruz, Çankaya'ya tırmansa bile Tayyip Erdoğan'ı milletimiz oradan indirecektir. Tayyip Erdoğan'ı yıkma mücadelesinde birleşelim. Hedefimiz milletin hükümetini kurmaktır. İşçi Partisi bu göreve hazırdır" şeklinde konuştu.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NA KEFİL DEĞİLİZ

Doğu Perinçek, konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Recep Tayyip Erdoğan ve Selahattin Demirtaş'a 'oy yok' derken, Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verilebilir anlamına mı geliyor. Daha önceden İhsanoğlu'nun aday gösterilmesine karşı çıkan açıklamalar yapmıştınız. Bu bir değişim mi? "şeklindeki sorusuna Perinçek, "İşçi Partisi, Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy çağrısı yapmış olsa 'Ekmeleddin'e oy ver' derdi. Biz Ekmeleddin İhsanoğlu'na kefil değiliz çünkü böyle biri yok. İhsanoğlu bir kırmızı halıdır, kırmızı halıya 'oy verin' çağrısını anlamlı bulmuyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu'na yönelttiğimiz eleştiriler onun bizim adayımız olmadığı yönendeydi. Yoksa onu, Tayyip Erdoğan ile aynı kefeye koyan bir anlayışı temsil etmiyor" şeklinde yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.