1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DOÇ. DR. ÜMİT AKÇAY: MERKEZ BANKASI FAİZİ ARTTIRSA DA SABİT TUTSA DA BÜYÜMEYE OLUMSUZ YANSIYACAK
DOÇ. DR. ÜMİT AKÇAY: MERKEZ BANKASI FAİZİ ARTTIRSA DA SABİT TUTSA DA BÜYÜMEYE OLUMSUZ YANSIYACAK

DOÇ. DR. ÜMİT AKÇAY: MERKEZ BANKASI FAİZİ ARTTIRSA DA SABİT TUTSA DA BÜYÜMEYE OLUMSUZ YANSIYACAK

NEW York Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ümit Akçay, Merkez Bankası'nın faizleri arttırmasının da sabit tutmasının da 2016 için ekonomik büyümeye olumsuz yansıyacağını söyledi.Mersin Ticaret ve...

A+A-

NEW York Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ümit Akçay, Merkez Bankası'nın faizleri arttırmasının da sabit tutmasının da 2016 için ekonomik büyümeye olumsuz yansıyacağını söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nun konuğu olarak kente gelen Doç. Dr. Ümit Akçay, ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırım kararının piyasalara etkisini değerlendirdi. Akçay, dünyada yaşanan ekonomik gelişmeleri özetleyip ardından Türkiye'nin attığı adımlar hakkında bilgi verdi.

Tüm dünyada krizin 2008'de ABD'de başladığını, ardından Avrupa ve sonrasında da gelişmekte olan ülkelere sıçradığını hatırlatan Doç.Dr. Akçay, bugün gelinen noktada halen Avrupa'da krizin sürdüğünü vurguladı. Avrupa ülkelerinin halen batmama mücadelesi verdiğini belirten Doç.Dr. Akçay, "Geçtiğimiz 4-5 yılda ABD ekonomisinin canlandırılması adına toplamda piyasalara 2,5 trilyon dolar para sürüldü. Ancak ABD'de faizlerin sıfıra yakın olması nedeniyle para orada kalmadı. Değerlendirilmesi için bizim gibi ülkelere geldi. 2008-2009 sonrası bize gelen paralarla krizin bize teğet geçtiğini söyleyebildik. Banka kredilerinin milli gelire oranı Türkiye'de 2000'lerin başında oldukça düşükken şu anda benzer ülkeler arasında oldukça yüksek. Yüzde 80'lere yaklaştı. Yoğun bir kredi artışı var. Özellikle ABD'deki miktarsal genişleme programlarının uygulandığı dönemlerde yükselen piyasalarda yurtdışından borçlanma daha da hızlandı. 2007-2014 yılları arasındaki borçlanma artışının ülkeler arası dağılımına bakıldığında Türkiye'nin Çin'den sonra en fazla ve en hızlı borçlanan ikinci ülke olduğu görülür"dedi. Doç.Dr. Akçay, dünya ekonomisindeki sıkıntılar değerlendirildiğinde bir diğer önemli risk kaynağının da Çin'deki ekonomik yavaşlama olduğunu vurguladı. ABD'de krizin patlak vermesine neden olan mekanizmaların yerinde durduğuna değinen Doç.Dr. Akçay, bu nedenle krizin tekrarlanmayacağına dair bir kanıt bulunmadığını anlattı. FED'in önlem olarak şimdiden faiz artırdığını ve 2016'da ise 4 artış daha yapacağını ilan ettiğine işaret eden Doç.Dr. Akçay, ancak bunu gerçekleştirmesinin önünde bir takım sorunlar bulunduğunu kaydetti.

Türkiye ekonomisini de değerlendiren Doç.Dr. Akçay, Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmeme kararı bulunduğunu söyledi. Merkez Bankası'nın faizleri artırsa da sabit tutsa da 2016 için ekonomik büyümeye olumsuz yansıyacağının düşünülebileceğini belirten Doç.Dr. Akçay, şöyle konuştu:

"Faiz artışı yapmamayı sürdürürse bu kez karşımıza döviz tarafından bir baskı çıkacak. Döviz fiyatı TL karşısında artacak ve bunun bize iki yansıması olacak. Biri enflasyon. İthalat kanalıyla enflasyon artmaya devam edecek. 2'ncisi yurtdışından dövizle borçlanan firmaların borçlarını çevirmede yaşayabileceği sıkıntıdır. Her iki seçenek de gelecek yıl için çok parlak değil. Hükümet asgari ücretten çeşitli kesimlere kredi verilmesine kadar en azından 2016'daki ekonomik daralmanın yaşanmaması için tedbirler aldı. Bunun 2 önemli dayanağı var. İlki petrol fiyatları bu şekilde olduğu sürece bizim cari açık da enflasyon da olumlu etkilenecek. İkincisi de bütçe. Bütçede halen kamu harcamalarını artırmak için manevra alanı var. Bu iki konuya dayanarak ekonomi yönetimi önümüzdeki yıl için durumu kurtarmaya çalışıyor. Ama yine de sıkışık bir yıl olacak."

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.