1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. DİYANET HUTBESİNDE ERDOĞAN'A BÜYÜK ŞOK
DİYANET HUTBESİNDE ERDOĞAN'A BÜYÜK ŞOK

DİYANET HUTBESİNDE ERDOĞAN'A BÜYÜK ŞOK

Diyanet'in açıklaması Başbakan Erdoğan'ın açıklamasıyla örtüşmedi, ters düştü...!

A+A-
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma Hutbesi, Bu hafta Soma Faciası dolayısıyla Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla maden faciası ile ilgili hazırlandı. Ancak hutbedeki bazi ifadeler Başbakanın Soma Faciası için yaptı açıklamayla örtüşmüyor, ters düşüyor.
Başbakan Erdoğan maden faciasını "bu işin kaderinde, fıtratında ölüm var" yaklaşımında bulunmuş toplumda tepki çekmişti. Ancak diyanet aynı fikirde değil. Diyanetin hutbesine göre "Kader sorumluluğu ortadan kaldırmaz"... 
 
“Allah'ın inananları korku, açlık, mal, can ve ürünlerden eksilterek imtihan ettiği” belirtilen hutbede, "Allah sabredenlerle beraberdir" denilirken, kader ve ecel insanoğlunun ihmal ve sorumluluğunu ortadan kaldırmadığı vurgulandı. 
 
Bütün il müftülüklerine gönderilen 'Müminler Tek Vücut Gibidir' konulu Cuma hutbesinde, yüreklerin Soma'daki maden faciasında yaşamlarını yitirenler için yandığı belirtilirken, “Yüzlerce insanımız, çocuklarına ekmek getirmek için girdiği kara toprağın bağrında can verdi. Bu defa ateş, düştüğü yeri de yaktı, düşmediği yeri de. Çünkü ateş, bütün memleketin bağrına düştü” denildi. 
 
Cuma hutbesinde yer alan bzı ifadeler şöyle:
 
‘KADER VE ECEL SORUMLULUKLARI ORTADAN KALDIRMAZ’ 
 
"Bugünler, millet olarak acıları paylaşma, yaraları sarma günleridir. Gönüllere kor düşmüştür. Seher vakitlerinde ellerimizi Rabbimize açıp 'Gönüllere, peygamberlerin gönlüne lütfettiğin sekineti ver Rabbimiz!' diye yalvarmalıyız. Bugünler, mümin kardeşliğinin sevgide, diğerkamlıkta, fedakarlık, yardımlaşmada, dayanışmada imtihan günleridir. Bugünler, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)'in 'Müminler, tek vücut gibidirler' fermanı gereğince millet olarak 76 milyonun bütünleşmesi gereken günlerdir. Müminler, bu tür acı hadiselerden ders ve ibret alırlar. Görev ve mesuliyetlerinin tam manasıyla idrakine ererler. Bilhassa insan sağlığı ve hayatı açısından risk oluşturacak işlerde, hiçbir şekilde tedbirsizlik zaafı içine düşmezler. Zira kader ve ecel, insanoğlunun ihmal ve sorumluluklarını asla ortadan kaldırmaz. Takdir, insanoğlunun tedbir sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)'in ifadesiyle müminler, yaptıkları her türlü işi 'en güzel ve en sağlam' şekilde yaparlar. Sonra da Allah'a tevekkül ederler. Geliniz, mübarek üç ayları idrak ettiğimiz şu günlerde, şu bereketli Cuma vaktinde, her türlü bela ve musibete karşı Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)'in bizlere öğrettiği şu dualarla Rabbimize yalvaralım: "Allah'ım! Bizleri önümüzden, arkamızdan, sağımızdan, solumuzdan ve üstümüzden (gelebilecek her türlü bela ve musibete karşı) muhafaza eyle!" 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.