1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. DİŞLERE ZARAR VEREN YİYECEKLER
DİŞLERE ZARAR VEREN YİYECEKLER

DİŞLERE ZARAR VEREN YİYECEKLER

Sağlıklı dişlere sahip olmak için diş temizliği kadar dişe zarar veren içecek ve yiyeceklerden de uzak durulması gerektiğini söyleyen Diş Hekimi Oğuz Kara, dişlere zarar veren 10 yiyeceği açıkladı…

A+A-

Dişler için en zararlı ve uzak durulması gereken şey, yiyecek ve içeceklerin içerisindeki asittir. Asit, gıdaların içinde direk bulunabileceği gibi aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren gıda ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir. Sağlıklı dişler için asitten uzak durmanın yanında ayrıca dişlerin günde 2 kere fırçalanması, diş ipi kullanması ve düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gidilmesi gerekir.

DİŞLERE ZARAR VEREN 10 YİYECEK:

1-SİGARADiş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna neden olur.

2-ALKOL Tükürük ağızımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

3-MEYVE SULARI Ph‘ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

4-LİMON Ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

5-ASİTLİ İÇECEKLER En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

6-ENERJİ İÇECEĞİ Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.

7-YAPIŞIK GIDALAR (LOKUM, JELİBON VB.) Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

8-KURU MEYVE Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

9-BUZ Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Buz çok serttir. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep da olabilir.

10-BEYAZ EKMEK

Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Cihan
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.