1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DIŞİŞLERİ BAKANI VE SABAH BÖYLE REZİL OLDU
DIŞİŞLERİ BAKANI VE SABAH BÖYLE REZİL OLDU

DIŞİŞLERİ BAKANI VE SABAH BÖYLE REZİL OLDU

Amerika'ya ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu büyük bir skandala imza atarak tarihe geçti.

A+A-

13 Yıllık AKP iktidarı süresinin ilk yılları dışında Erdoğan'ın yürüttüğü dış politkalarda yaşanan skandallara bir yenisi eklendi. Ancak bu sefer Dışişleri Bakanının hem de Amerika'da  yaptığı ziyaret sırasından net bir şekilde yalanlanması rezaleti öncekilerin üzerine tuz biber ekti. Olay Türkiye'de sadece bir kaç gazete ve internet sitesinde yer aldı.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK UTANÇ

AKP iktidarı ABD'ye yapmaya çalıştığı emrivakiler nedeniyle rezil olmayı sürdürüyor. Gazetecileronline'de yer alan haber şöylesürüyor; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı sırasında ABD Başkanı Barrack Obama tarafından bozum edilmesinin ardından bu kez Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yönetimi tarafından anında yalanlanarak rezil edildi. Olayın altında Erdoğan’ın bir planının yattığı belirtiliyor.

REZİLLİK DİZ BOYU

Cumhuriyet’ten İlhan Tanır’ın haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kariyerinin en önemli ziyareti olarak kabul edilen ABD ziyaretinde adını tarihe yazdırdı. Obama ile Erdoğan’ın birlikte cami açacağını söyleyen Çavuşoğlu’nu Beyaz Saray yalanladı. Çavuşoğlu ABD’de, havuz medyası dışında basına koyduğu yasakla da tepki çekti.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakan olduktan sonraki ilk Washington ziyaretini yaparken, daha önce hiçbir mevkidaşına nasip olmamış bir olayın kahramanı oldu ve henüz Washington’da iken Beyaz Saray tarafından yalanlanan ilkbakan olarak tarihe geçti.

Çavuşoğlu, 16 aylık AB ve dışişleri bakanlıkları kariyerinin en önemli ziyareti olarak kabul edilebilecek Washington DC ziyaretini öncelikle basına kapattı. Bakan’ı sadece AA, TRT ve “Havuz meydası” takip edebiliyor.

Habercilere uygulanan bu sınırlamının, ABD’de işlerin ters gitmesi ihtimaline karşılık uygulandığı sanılıyor. Ne var ki, yağmurdan kaçan Bakan doluya tutuldu.

Geçtiğimiz pazar günü Bakan Çavuşoğlu, başkent Washington’a yarım saat uzaklıktaki Maryland eyaletinde Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’ni gitti. Burada Türk-Amerikalılar ile görüştü ve Obama’nın Türk Camii açışına katılacağı yolundaki demecini de ilk kez burada verdi. Videoya da alınan Bakan Çavuşoğlu, önündeki bir kağıttan, birkaç hafta önce telefonda görüşürlerken, Obama’nın, Erdoğan’ın teklifi sonrası camiinin açılışını beraberce yapmaya prensip olarak evet dediğini açıkladı.

SARAYDAN CEVAP

Haber duyulunca email ile Beyaz Saray’dan böyle bir açılışın gerçekten planlanıp planlanmadığını sordum. “Böyle bir şey duymadım ama bakıyım” diyen bir Beyaz Saray yetkilisinden sonra, kısa sayılabilecek bir sürede, yalanlama açıklaması bu kez Beyaz Saray MGK sözcülerinden Mark Stroh’dan geldi. Bir başka Beyaz Saray kaynağı ise haberin tamamen “uydurma” olduğunu söyledi.

İSMİNİ VERMEYEN BİR YETKİLİ DEĞİL AÇIK AÇIK YALANLANDI

Yalanlama, Dışişleri Bakanı Washington’da olmasına ve bir gün sonra (Salı) Beyaz Saray’da randevusu bulunmasına rağmen yapıldı. Bir müttefik ülke dışişleri bakanının yalanlanması, ismini vermek istemeyen bir yetkili tarafından da yapılabilirdi. Bu, Türk tarafına az da olsa olayı küçümseme imkanı verecekti ancak yalanlama adıyla sanıyla yapıldı.

AMERİKANIN SESİ BİLE YAYINLAMIŞTI 

“Türk- Amerikan Kültür Merkezi’ni Obama ile Erdoğan açacak”  Bu başlığı Amerika'nın sesi atarak Mevlüt Çvuşoğlu'nun açıklamasını kaynak göstermişti.

Bu yoğun görüşme trafiği öncesinde Mevlüt Çavuşoğlu, Pazar günü Washington yakınlarında inşaatı devam eden Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Amerika'daki Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle de Büyükelçilik konutunda biraraya gelen Çavuşoğlu,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı son telefon görüşmesinde, Obama'ya Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin açılışını birlikte yapmayı teklif ettiğini ve Obama'nın da bu teklifi prensipte kabul ettiğini söyledi.

SABAH BÖYLE VERMİŞTİ

ÖZÜR DİLEMEDİ

Bir yıl önce yine Obama’ya atfen Erdoğan tarafından ima edilen “Fethullah Gülen’in iadesine ABD sıcak bakıyor” yalanlamasını isimsiz yetkili ile yaparken, bu kez doğrudan yapıldı. Bütün bunlara rağmen Çavuşoğlu bir açıklama da yapmadı. Özür dilemedi, bir mazeret de bildirmedi.

ERDOĞAN'MI SÖYLETTİ ?

Çavuşoğlu’nun, “Obama da açılışa gelecek” şeklindeki sözlerinin, Ankara’da Ak Saray tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Demece konu olan caminin inşaatı bitmek üzere. Erdoğan, bu caminin açılışında Obama ile görülüp şov yapmak istediği sanılıyor. Beyaz Saray’dan yapılan bu açıklamadan sonra, Erdoğan’ın istediği gibi Washington’da gelip, bir Camii açılış merasimine katılması daha da güçleşti denebilir.

 

CAMİ AÇILIŞI ARDINDAN BEYAZ SARAY RANDEVUSU MU?

Caminin Maryland gibi, Washington’a çok yakın bir yerde yapılmış olmasının doğurduğu sıkıntı, oraya kadar gelecek olan Erdoğan’ın, Beyaz Saray’a da gitmek istemesi ve Obama ile görüşememe olasılığının, camii açılışının önüne geçeceğini herkes biliyor.

Kısacası, henüz tamamlanmış ve söylenenlere göre milyonlarca dolar harcanmış caminin bu gidişle Erdoğan tarafından açılışı da yapılamayabilir.

kaynak;cumhuriyet ve gazetecileronline

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.