1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: “İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK”
DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: “İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK”

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: “İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve heyeti yeni hükümetin kurulmasının ardından ilk yurtdışı gezisini bu gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştiriyor. Çavuşoğlu, KKTC’deki temasları çerçevesinde KKTC Dışişleri...

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve heyeti yeni hükümetin kurulmasının ardından ilk yurtdışı gezisini bu gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştiriyor. Çavuşoğlu, KKTC’deki temasları çerçevesinde KKTC Dışişleri bakanı Emine Çolak ile bir görüşme yaptı.


KKTC Dışişleri Bakanı makam odasında yer alan görüşmede ilk sözü alan Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Çavuşoğlu ve heyetine ziyaretten dolayı teşekkür ederek, bugün güzel bir geleneğin devam ettiğini, karşılıklı ilk göreve gelmenin ardından yapılan ziyaretlerin sürdüğünü kaydetti. Bunun iki ülke arasında yapılan güzel bir olay olduğunu vurgulayan Çolak, Çavuşoğlu'na görevinde başarılar diledi, bakanlığında misafir etmekten onur duyduklarını söyledi.


Çavuşoğlu'na ziyaret dolayısıyla, bakanlığının yürüttüğü dış ilişkiler ve Kıbrıs müzakere sürecindeki gelişmeler hakkında bilgi vereceklerini, ayrıca bakanlığın sürece verdiği destek ve gelişmeleri anlatacaklarını kaydeden Çolak, göreve geldikten sonra yaptığı çalışmaları da anlatacağını dile getirdi.


ÇAVUŞOĞLU: "İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK"


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Çolak'a teşekkür ederek, Türkiye ile KKTC arasında güzel bir karşılıklı ziyaret geleneği olduğunu, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanlarının göreve başladıktan sonra ilk ziyaretlerini karşılıklı yaptıklarını ifade etti, kendisinin de Çolak'ın Türkiye’ye yaptığı gibi ilk ziyaretini KKTC'ye yaptığını kaydetti. Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakere süreci, dışişleri bakanlığının sürece katkılarını, Türkiye ile KKTC arasındaki ikili ilişkileri daha da ileriye nasıl götürebileceklerini, asrın projesini, iki bakanlık arasındaki işbirliklerini görüşeceklerini söyledi. "İki bakanlık arasındaki işbirliği sürecek" diyen Çavuşoğlu, Çolak'a, göreve geldiğinden itibaren Kıbrıs müzakere sürecine verdiği aktif desteğe teşekkür etti, müzakere sürecindeki konumun yurtdışında anlatılması için yapılan temasları ve başarılı çalışmalarından dolayı kutladı, takdir etti. Çavuşoğlu, KKTC ziyaretinde verimli bir gün geçireceğine inanç belirterek, buradan da "kardeş Azerbaycan'ı" ziyaret edeceğini ve yarın ilk bakanlar kurulu toplantısına katılacağını kaydetti.


HEYETLER GÖRÜŞME YAPTI, PROJE İNCELENDİ


Basın açıklamasının ardından Çavuşoğlu ile Çolak, heyetleriyle birlikte yaklaşık yarım saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Bakanlar, toplantının ardından Dışişleri Bakanlığı içerisinde bulunan "Bilişim ve E-Arşiv Altyapı Projesinde" incelemelerde bulundular.


ÇAVUŞOĞLU KKTC BAŞBAKANI KALYONCU İLE GÖRÜŞTÜ


KKTC Başbakan Ömer Kalyoncu, günü birlik ziyaret için ülkede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu makamında kabul etti. Çavuşoğlu, görüşmede Başbakan Kalyoncu'ya Türkiye'deki yeni hükümet çalışmaları ve süreçle ilgili bilgi verdi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını iletti. Çavuşoğlu, Türkiye ile KKTC arasında güzel bir geleneğin bulunduğunu, ilk ziyaretlerin karşılıklı yapıldığına işaret ederek, Dışişleri Bakanı Çolak ile müzakere süreci ve ikili ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği ve güçlendirilebileceği konularında görüştüklerini anlattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.