1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DIŞ POLİTİKA REZALETİ DEMİR ÇELİĞİ FENA VURDU
DIŞ POLİTİKA REZALETİ DEMİR ÇELİĞİ FENA VURDU

DIŞ POLİTİKA REZALETİ DEMİR ÇELİĞİ FENA VURDU

DEMİR-Çelik sektörü; Ortadoğu, Irak ve Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle zor günler yaşarken, Yemen'deki son gelişmeler sonrasında ihracatta ciddi daralma yaşıyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim...

A+A-

DEMİR-Çelik sektörü; Ortadoğu, Irak ve Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle zor günler yaşarken, Yemen'deki son gelişmeler sonrasında ihracatta ciddi daralma yaşıyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, "Uluslararası alanda yaşanan gelişmeler Türk demir-çelik sektörü açısından maalesef hiç umut vaat etmiyor" dedi.

ORTADOĞU POLİTİKASININ SONUÇLARI

22-24 Mart tarihlerinde Paris'te düzenlenen 72'nci Uluslararası İnşaat Demiri İhracatçıları ve Üreticileri Birliği (IREPAS) toplantısı ve SteelOrbis Bahar Konferansı'nda dünya demir-çelik piyasasının tüm çevrelerinden aktörleriyle bir araya gelen Halil Şahin Türk demir-çelik sektörünün son dönem gelişmeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Petrol fiyatlarındaki düşüş sebebiyle, Körfez ülkelerinin yatırımlarını bir süre askıya alacakları ve bu süreçte demir-çelik ithalatlarını asgariye indireceklerini vurgulayan Halil Şahin, “Ortadoğu'da hem petrol fiyatlarındaki gerileme, hem de bölgenin savaş haline girmesi, 2015 yılı için bizi umutsuzluğa sevk ediyor. İhracatımızı olumsuz etkileyen bu gelişmeler yılın ilk çeyreğinde ihracatımızın yüzde 20 seviyesinde düşmesine yol açtı" dedi.

ÇİN FAKTÖRÜ

2014 yılında, Çin'de konut arzı fazlası sebebiyle inşaat sektörünün yavaşladığını, bu gelişmenin Çin'de inşaat çeliğine olan iç talebin de gerilemesine sebep olduğunu anlatan Şahin, “Bir yandan çelik üretimi aynı hızla devam ederken, bir yandan iç talebin gerilemesi, ihraç edilmeyi bekleyen yüksek tonajda üretim fazlasına sebep oldu. 2015 yılında ihracata ayrılacak bu kısmın yaklaşık 82 milyon ton olması bekleniyor. Bizim 2014 yılı ham çelik üretimimizin 34 milyon ton, mamul ihracatımızın da 18 milyon ton olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu rakamın büyüklüğünü daha iyi anlayabiliriz. Doğal olarak, bu durum Çin'in bizim halihazırda ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlarımızda daha saldırgan bir strateji izleyerek rekabet yeteneğimizi önli 2 öçn'dentıstklamasınr nedal olac. A ayrcame, lar Arkamir rgiinsei şlemlealsacauzda, bt çeliğan biu kısmamız ülimceik ithç edireliğili ei u ggirkir yl dın olzı" dedi.

< i.

<"artich2>

/spa">HABEA-
npuipt type="te"ta namem/membee_name" classm/membee_namevepce="hold="AD-SOYAD30" />npuipt typesubmit"ta name'#commensubmit"tv class="commensubmit"tvaluameYORUMLA30" />t_fom">
seSectiiv>

="maer>