1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DIŞ İŞLERİNDEN IŞID AÇIKLAMASI
DIŞ İŞLERİNDEN IŞID AÇIKLAMASI

DIŞ İŞLERİNDEN IŞID AÇIKLAMASI

"vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi için çalışmalarımıza hassasiyetle devam ediyoruz"

A+A-

Artık dünyanın en kanlı örgütü olarak kabul edilen Aşırı Dinci IŞİD'in Irak'ın Musul kentini işgali sırasında 49 Türk diplomat ve çalışanlarını rehin alması olayından sonra dışişlerinden en kapsamlı açıklama geldi. Yapılan açıklamada IŞİD tarafından rehin alın Türk Konsolosluk çalışanları ve TIR şöförleri hakkında  ayrıntılı hiç bir bilgiye yer verilmesi şaşkınlık yarattı. Açıklamada sadece "vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi için çalışmalarımıza hassasiyetle devam ediyoruz" denildi

İŞTE O AÇIKLAMA

"Irak'ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olayları devam etmekte; IŞİD ile Irak Silahlı Kuvvetleri arasındaki çatışmalar sürmektedir. Güvenlik alanında düzelme bulunmamaktadır. IŞİD'in dün gece saatlerinde Musul'un Türkmen yoğun Telafer ilçesine saldırılarını arttırdığı ve bilahare ilçeyi ele geçirdiği öğrenilmiştir. Ülkedeki şiddet olayları geniş çaplı bir mezhep çatışmasına dönüşme riski taşımaktadır."

Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in dün gece saatlerinde Musul'un Türkmen yoğun Telafer ilçesine saldırılarını arttırdığını ve bilahare ilçeyi ele geçirdiğini ve ülkedeki şiddet olayları geniş çaplı bir mezhep çatışmasına dönüşme riski taşıdığını açıkladı.

ŞİDDET OLAYLARI BİR MEZHEP ÇATIŞMASINA DÖNÜŞME RİSKİ TAŞIMAKTADIR

Dışişleri Bakanlığı'ndaki, Irak Kriz Masası'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Irak'ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olayları devam etmekte; IŞİD ile Irak Silahlı Kuvvetleri arasındaki çatışmalar sürmektedir. Güvenlik alanında düzelme bulunmamaktadır. IŞİD'in dün gece saatlerinde Musul'un Türkmen yoğun Telafer ilçesine saldırılarını arttırdığı ve bilahare ilçeyi ele geçirdiği öğrenilmiştir. Ülkedeki şiddet olayları geniş çaplı bir mezhep çatışmasına dönüşme riski taşımaktadır."

TARİFELİ UÇUŞLAR DEVAM EDİYOR

"Bulunduğumuz aşamada 13 Haziran tarihli güvenlik duyurumuzdaki unsurlar geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve sözkonusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir. THY, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil Havalimanları'ndan tarifeli uçuşlarını sürdürmektedir. Irak'tan ayrılmak isteyen atandaşlarımızın Kriz Merkezi'nin yanısıra Bağdat Büyükelçiliğimiz, Basra Başkonsolosluğumuz ve Erbil Başkonsolosluğumuzdan da yönlendirme alması ve uçuşlarla ilgili olarak THY'yle temasta kalması yerinde olacaktır."

"TÜM ÇALIŞMALAR HASSASİYETLE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR"

"Irak'ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musul'un Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. 

Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Irak'taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk Çağrı Merkezlerimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi'ne 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.