1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DIŞ BASIN; Bu Paket Laikliğe Saldırıdır
DIŞ BASIN; Bu Paket Laikliğe Saldırıdır

DIŞ BASIN; Bu Paket Laikliğe Saldırıdır

İngiliz basınında demokratikleşme paketi...

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Demokratikleşme Paketi”, İngiliz medyasında ciddi anlamda yer buldu. İngiliz gazeteleri, özellikle Kürtlere yönelik reformalar ile kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması üzerinde duruyorlar. 

Guardian: İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, “Başbakan, protestolarla dolu bir yazdan sonra reformları açıklıyor” ifadesini kullandığı haberinde paketin “büyük Kürt azınlığına açılımlar” içerdiğini ve “Türk Cumhuriyeti’nin tarihinde ilk defa olarak başörtülü kadınların parlamentoda görev yapmasına ve memur olarak çalışmasına izin verilmesini” önerdiğini anlatıyor.
Reformların “Erdoğan’ın 11 yıllık iktidarın en büyük ve süreli hükümet karşıtı protestoları” izlediğine işaret eden gazete, paketi eleştirenlerin ise, önerilerin yeterince ileriye gitmediğini söylediklerini, bazı “hassas” azınlık haklarının ele alınmamasının eleştirildiğini belirtirken de bir analistin “paket tamamen kozmetik” sözlerini de aktarıyor.  

Independent: Gazete, “Demokratikleşme Paketi”nin başörtüsü yasağını kaldırdığına dikkat çektiği haberinde reformlarla özellikle ülkenin Kürtleri ve Roma’ları sevindirmeye amaçlandığını öne sürüyor.
“Ancak en tartışmalı değişiklik, dini siyasetten dışında tutmayı amaçlayan, 90 yıllık kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasıdır” görüşünü dile getiren gazete “Twitter’deki öfkeli yorumcular, bunu Başbakan’ın gizli gündemin bir örneği olarak nitelediler” diye yazıyor.
Buna karşın haberde Liberal Demokrat Avrupa Parlamentosu üyesi Andrew Duff’un, AB’nin dört gözle beklediği büyük adım olmasa da paketin çoğu unsurlarını olumlu karşıladığını söylediğine dikkat çekiliyor.

Financial Times: İngiliz gazetesi Financial Times'ın haberine göre analistler, alınan önlemlerin Başbakan Erdoğan’ın Gezi olayları sırasında olumsuz etkilenen “reformcu itibarının restore edilmesine yardımcı olabileceğinin” ancak Kürtlerin ve dini azınlıkların beklentilerinin gerisine düşebileceği görüşünü yansıttı.
Paketteki önlemlerin büyük ölçüde Kürt taleplerine “odaklandığı”nı düşünen gazete, son haftalarda PKK ve siyasi müttefiklerinin, hükümeti, ateşkese siyasi reformlarla karşılık vermediği için eleştirdiklerine ve geri çekilmeyi durdurduklarına dikkat çekti.

The Times: Pakete ilişkin haberinde kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasına vurgu yapan The Times, yasağın kaldırılmasını “laik devlete saldırı” olarak yorumluyor.
Times, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt azınlığına yönelik kısıtlamaları gevşetirken Avrupa’nın en büyük Müslüman ülkesine İslamizmi empoze ettiği eleştirilerine maruz kalma riskine girdiğini” savunduğu haberinde “Başörtüsü yasağı, modern Türkiye’de din ile devlet arasında katı ayrımın temel bir ilkesidir” görüşünü dile getiriyor.
Reform paketinde Kürt azınlığa yönelik yeniliklerin de yer aldığına işarete eden gazete, PKK ile barış görüşmeleri sürecinde yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi talebini ilk başta reddeden Başbakan Erdoğan'ın paket ile bu konuda “geri adım atmaya hazır olduğunu” gösterdiğini düşünüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.