1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DİRİ DİRİ ÇARMIHA GERİLDİLER!
DİRİ DİRİ ÇARMIHA GERİLDİLER!

DİRİ DİRİ ÇARMIHA GERİLDİLER!

Dünyanın dört yanından milyonlarca Hıristiyan, ‘İyi Cuma’ veya ‘Kutsal Cuma’ olarak adlandırılan günü kutladı. Filipinler ve Hindistan'da Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinin provaları ürkütücü görüntülerin ortaya çıkmasına neden...

A+A-


Dünyanın dört yanından milyonlarca Hıristiyan, ‘İyi Cuma’ veya ‘Kutsal Cuma’ olarak adlandırılan günü kutladı. Filipinler ve Hindistan'da Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinin provaları ürkütücü görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.


Filipinler’de, Katolik Kilisesi’nin onayını alan bazı kişiler, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini canlandırdı. Bu kişilerin çivilerle el ve ayaklarından çarmıhlara çivilenmeleri ürkütücü görüntülere yol açtı.


Düzenlenen resmi töreni, binlerce kişi merak ve dehşet dolu bakışlarla izledi. Hindistan’da da kiliseden onay alan bazı kişiler, Hz. İsa’nın çektiği çileyi hissetmek, günahlarından arınmak ve İsa’ya teşekkürlerini sunmak için kendilerini çarmıha gerdirdi.


‘Kutsal Cuma’ Nedir?


Hıristiyan inancında ‘Kutsal Cuma’nın Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği gün olduğuna inanılıyor. Güney Amerika’daki ülkelerin çoğunda ‘Kutsal Cuma’ resmi tatilken, ABD’de ulusal tatil değil ancak bazı eyaletlerde resmi tatil olarak kabul ediliyor.


Filipinler ve bazı Güney Amerika ülkelerindeki bazı Hıristiyan tarikatları, ‘Kutsal Cuma’da, Hz. İsa’nın çilesine ortak olma inancıyla, vücutlarına eziyet eden ayinler yapıyor.


Bu geceye kadar yasta kalacak Hıristiyanlar, gece yarısı ayinlerinde yakacakları mumlarla ‘Hz İsa’nın dirilerek yeniden göğe yükselişini’ kutlamaya başlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.