1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. DİRENEN KÖYLÜ YİNE KAZANDI
DİRENEN KÖYLÜ YİNE KAZANDI

DİRENEN KÖYLÜ YİNE KAZANDI

Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi, hem ocak işletmesi hemde ağaç kesi,mi için 10 gün yürütme durdurdu

A+A-

ZONGULDAK’ın Alaplı İlçesi’ne bağlı Aşağıdağ Köyü’ndeki ormanlık alanda kurulması planlanan taş ocağına karşı iki gün önce eylem yapan köylülerin yaptığı itiraz üzerine Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi, hem ocak işletmesi hem de ağaç kesim işi ile ilgili 10 gün yürütmeyi durdurma kararı verdi.

RUHSATIN İPTALİ İÇİN EYLEM YAPTILAR

Aşağıdağ Köyü sakinleri, avukatları aracılığıyla taş ocağı işletilmesi amacıyla Alaplı İlçe Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen işyeri açma ve çalışma ruhsatının iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti. Dava dosyasındaki belgeleri inceleyen mahkeme, 'ormanlık alanda taş ocağı işletilmesi amacıyla verilen işyeri açma ve çalışma ruhsatına konu faaliyetin her an uygulanabilecek olması nedeniyle uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olduğu göz önüne alındığında, işlemin uygulanma süresi içinde sağlıklı bir yargısal denetim yapılamayacağı gibi bu süreç içinde işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği kanaatine vararak, yürütmenin durdurulmasına, savunma ve ara kararı gereğinin yerine getirilebilmesi için davalı idareye 10 gün süre verilmesi'ne karar verdi.

KARARSEVİNDİRDİ

Köylüler adına bir açıklama yapan Vural Uğurlu, mahkemenin kararının kendilerini sevindirdiğini belirterek, "Verilen karar ile hem biz insanlar hem de kurt, kuş, çakal, geyik, balıklar ve bu doğa parçasını toprağı, ormanı ve dereleri ile yaşam alanı belleyen tüm canlılar hiç değilse bir süreliğine rahat bir nefes aldık. Bu kapsamda bizler eldeki hukuku sonuna kadar işletme kararındayız" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.