1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DHA TÜRKMEN ASKERLERİN MUSUL KAMPINDA
DHA TÜRKMEN ASKERLERİN MUSUL KAMPINDA

DHA TÜRKMEN ASKERLERİN MUSUL KAMPINDA

- DHA'nın Irak ekibi, Türkmen askerlerin kurduğu Duhok ile Zaho arasındaki askeri eğitim kampına girdi. Musul'a 40 kilometre uzaktaki askeri eğitim kampında Türkmenler de askeri eğitim görüyor. Musul ve Telafer'in kurtarılması için eğitim alan...

A+A-

- DHA'nın Irak ekibi, Türkmen askerlerin kurduğu Duhok ile Zaho arasındaki askeri eğitim kampına girdi. Musul'a 40 kilometre uzaktaki askeri eğitim kampında Türkmenler de askeri eğitim görüyor. Musul ve Telafer'in kurtarılması için eğitim alan Haşid El Vatani güçleri farklı eğitimden geçiriliyor. DHA ekibi kampa giderek Haşid El Vatani güçlerinin kampı ve eğitimlerini yakından inceledi.

Türkmen askeri, Musul'un kurtarılması operasyonuna katılacak olanları eğitiyor bu kampta. Hızlandırılmış üç haftalık kurslar, katılımcılara temel askeri manevra tekniklerini, emir-komuta zincirini ve piyade tüfeklerinin kullanımını öğretmeyi amaçlıyor. Eğitimler uzman Türk askeri ekip tarafından planlanıyor. Irak Kürdistan Parlamentosu Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf ile Musul'un mahallebiye nahiye müdürü Abdurrahman Hasan kampı ziyaret ederek Haşi El Vatani içerisindeki Türkmen askerlerle bir araya geldi. Burada eğitim alan gönüllü güçler Musul ve Telafer'in IŞİD'ten kurtarılmasında rol alacak.

Musul yakınlarındaki Haşdul Vatani Kampı'nda çekim yaparken Iraklı askerlerin neredeyse tamamı yüzlerinin görünmesini istemediklerini söyledi. Bunun en temel nedeni ise, çoğunun ailelerinin hâlâ IŞİD denetimindeki bölgelerde yaşıyor olması. Gönüllü eğitim kamplarına katıldıklarının bilinmesi halinde ailelerine zarar verilmesinden endişeliler.

Musul ve Telafer'in kurtarılması için operasyonlara katılmak üzere gün sayan Haşid El Vatani içerisindeki Türkmenler DHA'ya konuştular ve Musul'a IŞİD'ten teröründen kurtarmakta kararlı olduklarını ifade ettiler.

Irak Türkmen Cephesi Yürümte Kurulu üyesi Milletvekili Aydın Maruf da, kampta halihazırda 500 gönüllü askerin bulunduğunu bunların içerisinde Türkmenlerin de yer aldığını belirterek kamptaki eğtim hakkında bilgi verdi.

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.