1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DEVLET SOMA AŞ'YE NEDEN 1 MİLYAR ÖDEDİ
DEVLET SOMA AŞ'YE NEDEN 1 MİLYAR ÖDEDİ

DEVLET SOMA AŞ'YE NEDEN 1 MİLYAR ÖDEDİ

Soma Holding’e düzenlenen naylon faturalar karşılığında verilen en az 1 Milyar TL’yi sordu

A+A-

Sezgin Tanrıkulu, Ali Babacan’ın yanıtlamasını isteyerek verdiği soru önergesinde özellikle 2011-2014 yıllarında seçmenlere dağıtılan kömürler için Soma Holding’e düzenlenen naylon faturalar karşılığında verilen en az 1 Milyar TL’yi sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Meclis’te Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yazılı olarak yanıtlamasını isteyerek verdiği soru önergesinde “Özellikle seçimler öncesinde seçmenlere dağıtılan kömürlere karşılık Soma Holding’e sadece 2011 – 2014 ( 29 Mart tarihi itibarıyla ) yılları arasında düzenlediği naylon faturaların karşılığında kamu kaynaklarından en az 1 Milyar TL. hayali ödeme yapıldığı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

 

Tanrıkulu, TBMM’ye sunduğu soru önergesi şöyle;
“1- Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan’ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketlerinin Türkiye Kömür İşletmelerine 2005 – 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasında sattığı kömür miktarı yıllar bazında ne kadardır?

2- Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından 2005 – 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ye kömür satın alımları için yapılan ödemelerin yıllar bazında toplam tutarları ne kadardır?

3- Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan’ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketleri ile TKİ arasında yapılan tüm protokollerin içerikleri nelerdir? Birer nüshaları soru önergemize verilmesini beklediğimiz yanıtta ekte sunulabilir mi?

4- Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan’ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketleri ile TKİ arasında yapılan tüm Rödevanz Sözleşmelerinin içerikleri nelerdir? Birer nüshaları soru önergemize verilmesini beklediğimiz yanıtta ekte sunulabilir mi?
5- Özellikle seçimler öncesinde seçmenlere dağıtılan kömürlere karşılık Soma Holding’e sadece 2011 – 2014 ( 29 Mart tarihi itibarıyla ) yılları arasında düzenlediği naylon faturaların karşılığında kamu kaynaklarından en az 1 Milyar TL. Hayali ödeme yapıldığı iddiası doğru mudur?

6- Soma Holding’in naylon fatura düzenlediğine dair Maliye Bakanlığı’na iletilen ihbarların edildiği iddiası doğru mudur?

7- Maliye Bakanlığı’na Soma Holding in naylon fatura düzenlediği ile ilgili yapıldığı iddia edilen ihbarların 2005 – 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasındaki sayısı nedir?

8- Söz konusu ihbarlarla ilgili olarak Maliye Bakanlığı nın uyguladığı işlemler nelerdir?”

Sendika.Org

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.