1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DEVLET EVİNİZİ ALACAK DAVA AÇAMAYACAKSINIZ
DEVLET EVİNİZİ ALACAK DAVA AÇAMAYACAKSINIZ

DEVLET EVİNİZİ ALACAK DAVA AÇAMAYACAKSINIZ

Vatandaş önerilen fiyatı kabul etmek zorunda kalacak, dava açamayacak.

A+A-

AKP İktidarı 10 yıldır sürdürdüğü baskı politikalarına bir yenisini daha ekledi. Mecliste çalışmaları sürdürülen son torba yasaya öyle bir madde ilave edildi ki evi istimlak edilen vatandaş büyük şok yaşayacak. Evrensel hukuk sistemini yok sayan düzenlemeye göre, evi istimlak edilen vatandaş devlete dava açamayacak. İşte ayrıntılar.

DEVLET VATANDAŞA ADALETİ YASAKLIYOR

Meclis'teki torba yasaya eklenen bir madde ile vatandaşlara ait mülklere, kamu yararı kapsamında köprü, otoyol ve benzeri yapılar yapılması halinde kamulaştırılmış sayılacak. Vatandaş önerilen fiyatı kabul etmek zorunda kalacak, dava açamayacak.Taraf'ın haberi şöyle devam ediyor.

TBMM’de görüşülen Torba Yasa Tasarısı’na yeni maddeler ekleniyor. Buna göre, kamu yararına dayalı olarak taşınmazlar üzerine yapılacak köprü, otoyol ve benzeri yapılabilecek ve bu kamulaştırma sayılarak daha sonra mahkemeye taşınmasının önü kapanacak. Eklenen yeni maddelerle ayrıca bedensel engelliler de hakim ve savcı olabilecek.

DEVLET ALACAK MAHKEMEYE VATANDAŞ MAHKEMEYE GİDEMEYECEK

Köprü için kamulaştırma hakkı: Kamu yararı kararına dayalı olarak taşınmazların üzerinde veya altında teleferik ve benzeri ulaşım hatları ile her türlü köprü, metro ve benzeri raylı taşıma sistemleri yapılabilecek. Kamulaştırma Kanunu kapsamı uyarınca satın alınan veya trampa edilen taşınmaz mal, kaynak veya irtifak hakkı, sahibinden kamulaştırma yolu ile alınmış sayılır ve bu şekilde yapılan kamulaştırmaya veya bedeline karşı itiraz davaları açılamamasının yanında bunlar hakkında sonradan herhangi hak veya tazminat talebinde bulunulamayacak ve dava açılamayacak.

 

Kentsel dönüşüm: Kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri kapsamında belediyenin vatandaşlarla yaptığı anlaşmalarla belediye mülkiyetine geçen ve üzerinde proje uygulanarak yeniden vatandaşlara verilecek olan taşınmazlara haciz uygulanamayacak.

DİRENEN EV OLAYINDA DEĞİŞEN YOK

İstanbul Fikirtepe’de 3.5 yıldır devam eden kentsel dönüşüm sürecinde, acele kamulaştırma kararıyla yıkılması gündemde olan 31 dönümlük arazinin ortasında tek kalan evin akıbeti hâlâ belirsiz.“Tek başına direnen ev” olarak bilinen evin sahibi Alaattin Demirel daha önce firma ile anlaşma sağladıklarını ancak imza aşamasını geçemediklerini belirtti. Demirel “Bakanlık Müsteşarlığı’nın yaptığı toplantıdan sonra firma, tutum değiştirdi. Sözleşmeyi imzalamaktan kaçındı” iddiasında bulundu. Demirel, Bakanlık’tan arabuluculuk yapmasını istedi.

YENİ EKLENEN KONULAR

Maden işçisine verilecek ücret: Linyit ve taşkömürünün çıkarıldığı maden işyerlerinde çalışan işçilere ödenecek ücret, asgari ücretin iki katından az olmayacak.

Sınavlarda dava süresi: MEB ile ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlar veya sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 7 gün olacak. Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç 15 gün içinde karara bağlanacak.

Yeniden atama: Asker kişiler hakkında tesis edilen atama, görevlendirme ve ayırma işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal veya yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği 2 yıl içinde ilgilinin uygun başka bir kadroya atanması suretiyle yerine getirilecek.

MAL KAÇIRANLARA AF

Vergi cezaları: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı tahsil daireleri tarafından takip edilen gümrük vergileri, idari para cezaları, faizler, gecikme faizi, zamlar ve gecikme zammı alacakları da yapılandırma kapsamına alınıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum