1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. DEVLET ELİYLE HAYVAN KATLİAMININ ADI 'GELİR' OLDU
DEVLET ELİYLE HAYVAN KATLİAMININ ADI 'GELİR' OLDU

DEVLET ELİYLE HAYVAN KATLİAMININ ADI 'GELİR' OLDU

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı 11'nci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Tokat illerinde son bir yıl içerisinde başta hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek,...

A+A-

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı 11'nci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Tokat illerinde son bir yıl içerisinde başta hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek gibi nedenlerle 27 kişiye toplam 97 bin 601 TL idari para cezası uygulandığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun 11'nci Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, 16 Ağustos 2014 tarihinde başlayan ve 22 Şubat 2015’de biten 2014- 2015 av sezonunda yapılan koruma ve kontrol çalışmaları hakkında bilgi verdi. Koruma ve kontrol çalışmalarının Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Tokat illerinde 64 personelle yürütüldüğünü belirten Kılınçer şunları söyledi:

"Yapılan denetimlerde; bu 5 ilde toplam 453 kişiye 301 bin 401 TL idari para cezası kesilmiştir. Yapılan bu kontroller sırasında ayrıca 77 hayvana, 73 tüfeğe ve 13 diğer araç gerece de el konulmuştur. Ayrıca koruma altında olan yaban hayvanlarının öldürülmesi durumunda tazminat talebinde bulunulmaktadır. Bu kapsamında idari para cezalarının yanı sıra 34 bin TL tazminat alınmıştır."

'AĞUSTOS'A KADAR ÜREME DÖNEMİ'

Bölge Müdürü Kılınçer, 5 ilde bu av sezonunda 66 avcı eğitim kursu açıldığını kaydederek şu bilgileri paylaştı:

"Bin 690 kişi avcılık belgesi almıştır. Bölge Müdürlüğümüz genelinde 6 bin 63 adet avlanma izin kartı satılarak 482 bin 460 TL gelir elde edilmiştir. Ayrıca av turizmi kapsamında 212 kişiye av yaptırılmış olup, 62 bin 375 TL gelir elde edilmiştir. 2015- 2016 av sezonu Ağustos ayı içerisinde başlayacak olup bu zamana kadar yaban hayvanlarının üreme dönemi olduğundan avcılarımızın av yapmamaları, yaban hayatını rahatsız etmemeleri ve desteklemeleri gerekmektedir" diye konuştu.

345 YARALI YABAN HAYVANNI

Son bir yıl içinde doğada zarar görmüş olarak 345 yaban hayvanının bulunduğunu söyleyen Kılınçer, "Bunlardan 210'u tedavilerinin ardından tekrar doğaya bırakılmıştır. Vatandaşlarımızın yaralı yaban hayvanı gördüklerinde bölge müdürlüğümüze bağlı il şube müdürlüklerine en kısa sürede haber vermeleri, gerekli müdahalelerin yapılabilmesi için büyük önem arz etmektedir" dedi.

PİTBULL ÜRETENE VE SATANA DA CEZA

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli iş ve işlemleri de yaptıklarını belirten Kılınçer açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bölge Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde, son bir yıl içinde 27 kişiye başta hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek ve pitbull, terrier, japanese tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek fiillerinden toplam 97 bin 601 TL idari para cezası kesilmiştir."

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.