1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DER SPIGEL'DEN ERDOĞAN'A BİR ŞOK DAHA
DER SPIGEL'DEN ERDOĞAN'A BİR ŞOK DAHA

DER SPIGEL'DEN ERDOĞAN'A BİR ŞOK DAHA

Alman dergi bu sefer Köşk seçimlerini analiz etti ve Türkiye'ye ilişkin endişelerini dile getirdi.

A+A-

Daha önce Erdoğan için 'Cehenneme kadar yolun var' başlığını atan Der Spiegel yeni haberiyle yine AKP'lilerin hedefinde yer alacak.

Süheyla Kaplan imzası ile yayınlanan haberin ayrıntıları şöyle. Gezi olayları ile başlayan ve demokrasi, insan hakları, basın ve düşünce özgürlüğündeki olumsuz gelişimlerin ardından Türkiye’de yaşananları tüm çıplaklığıyla kamuoyuna yanısıtan Alman Der Spigel dergisi, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi 16 sayfalık Türkçe özel bülten çıkardı.

Soma faciasından sonra Der Spiegel dergisinin Türkiye uzmanı ve muhabiri Hassnain Kazım’ın 'Erdoğan Cehenneme Kadar Yolun Var’ başlığını atmasının ardından AKP ile arası açılan dergi bu hafta da 'Erdoğan Devleti, Türkiye Özgür Kalacak mı?’ soru işaretiyle Türkiye’nin geleceği konusundaki endişelerini sıraladı.

Yarın çıkacak derginin haberinde ayrıca Almanya’da yaşayan seçmenlerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin izlenimleri yer alıyor.

Derginin haberinde yer alan bazı bölümlerde yorumlar şu şekilde :

YENİ PADİŞAH

"Başbakan Erdoğan demokratik reformlarla çıktı yola, ancak eski dönemin seçkinleriyle ve Gezi Parkı direnişçileriyle mücadelesinde hükümdara dönüştü. Şimdi kendini cumhurbaşkanı seçtirmek niyetinde. Despot mu olacak bu sefer de?

Keskin nişancılar çatılarda bekliyor, büyük bir kitlenin ay yıldızlı kırmızı bayraklar saldığı meydanın üzerinde helikopterler daireler çiziyor. Yozgat’a Anadolu’nun merkezindeki bu küçük şehre İstanbul’dan, Ankara’dan, Karadeniz’den, binlerce insan akın etmiş. Cayır cayır yakıcı sıcakta saatlerce beklemişler, onu karşılamak için.

Hep bir ağızdan söylüyorlar. Hoparlörlerden, karşıladıkları insanın seçim kampanyasının marşı çalıyor gümbür gümbür: 'Halkın adamı Recep Tayyip Erdoğan.’ Başbakan sahneye adım atıyor ve başörtülü kadın ağlamaya başlıyor, sakallı erkeler dizlerinin önüne çöküyor. Erdoğan kollarını kaldırıp haykırıyor. ‘Hepimiz kardeş miyiz?’ Hepimiz birlikte: 'Tayyip senin inin ölmeye hazırız!’

Türkiye seçim mücadelesi veriyor, ama bu ifade burada olanları anlatmaya yetmiyor. İşte bu yüzden Erdoğan kampanyasına ‘İstiklal Savaşı’ adını takmış. Ordularıysa onu cumhurbaşkanı yapacak seçmenleri.

Dergi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin seçmenlerin analizini şöyle dile getiriyor:

Hannoverli İlhami Oğuz Başbakan’a hayranlıkla bağlı iken, Castrop-Rauexl’de yaşayan Alp Kale ona karşı mücadele ediyor.

'Atatürk bugün yaşıyor olsaydı eğer mutlaka, gaz maskesini takar göstericilerle birlikte İstanbul’da, Taksim Meydanı'nda olurdu. Başbakan Erdoğan’a karşı sürdürdükleri mücadelelerinde öncülük ederdi. Alp Kale’nin hiç şüphesi yok. Kendi tasarımı olan beyaz tişörtünün baskısını gösteriyor. Gaz maskeli Atatürk resminin altında, Kale’nin idealindeki çok sesli ve çok renkli Türkiye’yi simgelen figürler yer alıyor.

Grafik tasarım eğitimi alan 31 yaşındaki Alp Kale Castrop-Rauexel Protestan Hastanesi’nde Ruhr bölgesinin merkezinde dünyaya gelmiş. Anne ve babasının 30 yıl önce ayrılmış olmasına rağmen vatanları olarak gördüğü, çocukluğundan bu yana her yaz tatilini geçirdiği ülkede geçtiğimiz yıl başlayan Gezi olaylarında bu yana, olup bitenleri anlamaya çalışıyor. En yakın arkadaşı Fikret ile birlikte ailelerinin geride bıraktığı köylerinden hikayelerle, Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümete nasıl geldiğini açıklamaya çalışıyorlar. Sandıkları sistemdeki usulsüzlüklerden vs…dunya2.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.