1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DER SPİEGEL TÜRKİYE'DE YAZILAMAYAN ERDOĞAN'I YAZDI
DER SPİEGEL TÜRKİYE'DE YAZILAMAYAN ERDOĞAN'I YAZDI

DER SPİEGEL TÜRKİYE'DE YAZILAMAYAN ERDOĞAN'I YAZDI

Dergi, Erdoğan'ın Kaçak Saray’ını dev bir canavara benzeterek, “devlet içinde devlet” nitelemesinde bulundu.

A+A-

Batı basını da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye'ye felakete, çılgınlığa sürüklediğini anladı.Sözcü'den Ali Gülen'in haberinde yer alan ve ünlü Alman Dergisi Der spiegel'e dayandırılan y, azıda"Türkiye topyekün çılgınlığın pençesine düştü" denildi.

ZEHİR ZEMBEREK YAZI

Almanların ünlü dergisi Der Spiegel, Gezi Parkı olaylarının Erdoğan’ın kimyasını değiştirip, güce tapan paranoyak bir otokrata dönüştürdüğünü savunarak, “AB adayı olan Türkiye, şimdi fanatizm, aşırı milliyetçilik şişirmeleri, en korkunç komplo teorileri ile topyekun bir çılgınlığın pençesine düştü” dedi. Dergi, Erdoğan'ın Kaçak Saray’ını dev bir canavara benzeterek, “devlet içinde devlet” nitelemesinde bulundu.

5 SAYFALIK ANALİZ

Alman Der Spiegel Dergisi, “Çılgınlık sınırındaki ülke” başlığıyla yazdığı 5 sayfalık geniş analizde, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden seçime sürüklendiğini, Erdoğan’ın devlet içinde devlet kurduğunu yazdı.

Dergi, Erdoğan’ın memleketi Rize’den başladığı izlenimlerinde önce Çaykara’yı yazdı. Hasnain Kazım, Maximilian Popp, Samiha Shafy’nin ortaklaşa kaleme aldığı geniş analizde, ardından Gezi direnişini irdeledi ve Diyarbakır, Kandil ile Ankara’daki görüşmelere değindi. Dergi bugün piyasaya çıkan sayısında da Merkel’in göçmenler tarafından nasıl göründüğünü de kapağında işledi.

PKK ŞU ANDA İKİ CEPHEDE BİRDEN

Der Spiegel Dergisi muhabirlerini Kandil’de kabul eden PKK, son çatışmaları başlatan tarafın Erdoğan olduğunu savunduğunu ve PKK’nın şu an iki cephede birden savaşan bir örgüt olduğunu söyledi. PKK’nın bir yandan IŞİD’le, diğer yandan da Türk güvenlik güçleri ile mücadele ettiğini belirten dergi, “Türkiye’nin IŞİD operasyonu ise göstermelik. Daha önce hastanelerinde tedavi ettiler, her türlü desteği verdiler. Türkiye’nin bombaladığı PKK ise, batının IŞİD’e karşı mücadelede ortağı” diye yazdı.

KANDİL RÖPORTAJI

Kandil’e gidişlerini, oradaki manzaraları işleyen dergi, PKK’nın kurucularından Ali Haydar Kaytan ile görüşen dergi, onun şu görüşlerine yer verdi:

“ERDOĞAN BİZE SAVAŞ İLAN ETTİ”

“PKK yıllar içinde çok değişti. Artık bağımsız bir devlet istemiyor. Sadece otonomi istiyor. Şiddetin yeniden tırmanmasının tek suçlusu Erdoğan’dır. PKK’nın uyguladığı şiddet, bombalamalar ise Türk güvenlik güçlerinin saldırılarına karşı reaksiyondur. Erdoğan bize savaş ilan etti biz de kendimizi savunuyoruz.”

Derginin, yeniden barış sürecine nasıl dönüleceği yönündeki soruya da Kaytan, “Bu ancak üç şart altında mümkün olur. Türk ordusu hava saldırıların durdurmalı. İkinci olarak, Öcalan serbest bırakılmalı. Üçüncü olarak da, tarafsız bir ülke arabuluculuk yapmalı, örneğin ABD” cevabını verdi.

“BİZ SON ŞANSIZ, YOKSA 30 YIL DAHA SAVAŞ”

Dergi, Erdoğan’ın PKK’nın silahlarını bırakma çağrısı yapması ve “Aksi halde PKK toptan yok edilecek“ sözlerine karşılık Kaytan’ın daha farklı konuştuğunu aktardı. Kaytan, “Peki neden bu şartlarınızı yerine getirsinler ki?” sorusuna “ağız dolusu bir kahkaha” atarak şu cevabı verdiğini yazdı:

YENİ KUŞAK RADİKAL

“Başka bir seçeneği yok. Yeni PKK savaşçıları daha çok radikal, onlar bizim jenerasyondan daha da radikaldir. Biz yaşlı kuşak olarak bir anlaşma için son şansız. Yoksa bir 30 yıl daha savaş olur.”

Der Spiegel, Türkiye’nin bir anda geleceğe hızla yönelen ve modernleşen bir ülke olduğunu, ama aynı zamanda bir anda da değişip karanlık geçmişe düştüğünü belirttiği yazısında, “Modernleşmeyi şimdi bir iç savaş tehdit ediyor. Güvensizlik ve nefret arasında bölünmüş bir ülke var” alt başlığını kullandı.

Geniş analizine PKK’dan sonra Ankara’daki izlenimlere değinen dergi, bir zamanlar AB üyeliği peşinde koşan ülkenin çok farklı bir noktaya savrulduğunu belirtti. Dergi, şöyle devam etti:

ERDOĞAN, ÜLKEYİ ATEŞE ATACAK”

“Dev bir gücün merkezi, inanılmaz bir yapı. Erdoğan’ın hükümet ettiği bu merkez, devlet içinde devlet görüntüsü veriyor. Bu tuhaf ve devasa yapı giderek büyüyor. Şimdi yanında koca bir cami var ve çevresi kilometrelerce parmaklıkla çevrili. Mısır’daki piramitlere benzemeye başlamış. Bu dev, bu canavar Erdoğan gücünü kaybettikten sonra ne olacak? Belki de Erdoğan bu seçimden sonra gücünü yitirecek. Belki de, beklentilerin aksine bir koalisyona izin verecek. Ancak başka bir olasılık da var; kaybedecek ama ülkeyi de ateşe atacak.”

OLUP BİTENİ SEYREDEN AVURPAYA; "KAHRETSİN"

Dergi, Avrupa’nın tüm bu olup biteni seyretmesini de “Kahretsin” diyerek niteledi ve Avrupa’yı eleştirdi, bir süre öncesine kadar ülkenin yüzde 70’nin AB yanlısı olduğunu, şimdi ise bu oranın yüzde 40’a indiğini belirtti.

“TEK BAŞINA İKTİAR İÇİN HER ŞEYİ RİSKE EDER”

Erdoğan için tek onaylanabilecek durumun, AKP’nin tek başına iktidarı olduğunu belirten dergi, buna ulaşmak için Erdoğan’ın her şeyi riske edebileceğini belirtti. Memleketi Rize’de ve Çaykara’da Erdoğan’ın çok sevildiğine değinen dergi, Çaykara’daki şehit cenazesinde bir elini tabuta koyup, diğer eline mikrofon aldığını belirterek şöyle yazdı:

DOĞUŞTAN POPÜLİST

“İnançlı bir Müslüman, doğuştan popülist bir lider, Türkiye’nin modernleştiricisi ve ekonomik mucizenin mimarı olmaktan bir otokrata dönüştü. Bir yandan kendi ülkesini iç savaşın içine atıyor, diğer yandan Esad’ı düşürmek arzusuyla IŞİD’le işbirliği yapıyor. Şimdi de Kürtlerle savaşıyor.”

“GÜVENSİZLİK VE AŞIRILIK TIRMANIŞTA”

Erdoğan’ın bu politikasının eski cepheleri yeniden açtığını, güvensizlik ve aşırı milliyetçiliğin tırmandırdığını, gazetecilerle muhaliflerin baskı altına alındığını- tutuklandığını belirten Der Spiegel, “NATO üyesi, Ortadoğu’nun en demokratik ülkesi ve AB adayı olan Türkiye, şimdi fanatizm, aşırı milliyetçilik şişirmeleri, en korkunç komplo teorileri ile topyekun bir çılgınlığın pençesine düştü” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın iki amacı olduğunu, bunlardan birinin HDP’yi baraj altına düşürmek, diğerinin ise tek başına AKP’yi iktidar yapmak olduğunu savunan HDP eş Başkanı Gülten Kışanak’ın sözlerine de yer veren dergi, çoğu kişinin şiddet çağrısının Erdoğan’dan geldiğine inandığını vurguladı.

“GÜCE TAPAN BİRİNE DÖNÜŞÜVERDİ”

Der Spiegel Dergisi, ülkenin can damarı olan İstanbul’la da ilgili olarak, Erdoğan’ın onlarca büyük projesiyle gündem olduğunu ve son olarak Gezi Parkı’nda bu projelerinden birinin hayal olduğunu belirtti. Gezi eylemlerine geniş yer veren dergi, bu eylemlerin, iktidarını yıllar boyu sürdüreceğine inanan Erdoğan için dönüm noktası olduğunu belirterek, “Gezi’den sonra kimyası değişti. Birden güce tapan paranoyak otokrata dönüştü. Gezi’nin düşman güçler tarafından Türkiye’yi zayıflatmak için düzenlendiğini savunmaya başladı” diye yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.