1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DENİZ BAYKAL'DAN YİNE AYNI ŞARKI
DENİZ BAYKAL'DAN YİNE AYNI ŞARKI

DENİZ BAYKAL'DAN YİNE AYNI ŞARKI

"Birbirimizi suçlamak için, kendimizi savunmak için yapmamak lazım, gerçeği görmek lazım.

A+A-

Baykal'dan yine kurultay iması

CHP eski Genel Başkanı Baykal, Antalya'da AK Parti'nin elinden aldığı Döşemealtı Belediyesi'nin yeni CHP'li Başkanı Turgay Genç'i makamında ziyaret etti.CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, partisinin yerel seçimlerde 'çılgınca hatalar' yaptığını belirterek "Boş lafa doyduk, ciddi bir tabloyu boş lafla izah etmesin kimse. Tazelenmeye ihtiyaç var" dedi. Baykal, bu ifadesinin kurultay çağrısı olup olmadığı yönündeki soruya "Hangi yöntemle olur, nasıl olur bilmiyorum" diye karşılık verdi. Baykal'ın bu çıkışı CHP çevrelerinde fırsatçılık olarak değerlendiriliyor. CHP Antalya örgütünde konuşulanlar ise bambaşka. Özellikle Muratpaşa'da Baykal'a çok yakın olduğu bilinen eski belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in aday gösterilmemsi ardından DSP'den aday olarak oyları bölmesi kararına, Deniz Baykal'ın hiç ses çıkarmadığı, "İstese bu bölünmeyi engelleyebilirdi". yorumları yapılıyor. Baykal'ın yerel seçimlerde Antalya'da bir kaç küçük ilçenin dışında seçim çalışmalarına bilerek destek vermediği, CHP'nin Antalya'da adeta başarısız olmasını istediği yönünde iddilar da var.

KENDİSİ NE YAPMIŞTI

CHP'nin 2002 seçimleri yenilgisinde Genel Başkan olan Deniz Baykal, AKP'ye iktidarı getiren yenilginin ardından, partilerinin oy kaybetmelerine neden olan diğer parti liderlerinin istifa kararına rağmen istifadan hiç söz etmemişti. 2002 seçimlerinde siyaset yasaklısı olduğu için başbakan olamayan  Recep tayyip Erdoğan'ı başbakan yapmak için formüller aramıştı. Baykal'ın 2002 seçimlerinde yenilmesinin ardından gazetelere yansıyan ilk açıklaması yenilgi istifası üzerine değil, Erdoğan'ı nasıl başbakan yaparız formülüydü. Erdoğan, CHP'nin o zaman ki Genel başkanı Deniz Baykal'ın bulduğu ve TBMM'de destek verdiği formül ile hala başbakanlık koltuğunda.

YİNE KURULTAY İSTİYOR

CHP eski Genel Başkanı Baykal, CHP'nin başında olmadığı geçmişte olduğu gibi yine kurultay istemeye başladı. Antalya'da AK Parti'nin elinden aldığı Döşemealtı Belediyesi'nin yeni CHP'li Başkanı Turgay Genç'i makamında ziyaret etti. Genç'e başarılar dileyen Baykal, "Seçim tartışmasıyla üzüntülerimi tazelemeye niyetim yok" dedi, geleceğe bakılması gerektiği mesajını verdi. "Olan oldu, bundan sonra nasıl daha iyi olur, ne yapmamız lazım, nerede ne yanlış yapıldı, hangi dersleri çıkardık bunları değerlendirmek lazım" diyen Baykal, şimdi o derslerin alınıp gereğinin yapılması gerektiğini dile getirdi. Baykal, "Birbirimizi suçlamak için, kendimizi savunmak için yapmamak lazım, gerçeği görmek lazım. Gerçek açık tabii" dedi. 

ÇILGINCA HATALAR YAPILDI

Özellikle Antalya' da CHP'nin hakettiği sonucun bu olmadığını dile getiren Baykal, "Doğru tahlil yapar, sonuçlar çıkarırsak kısa sürede Antalya'da CHP iyi yere gelir" değerlendirmesinde bulundu. Bunun için parti içinde mekanizmaların da çalıştığını kaydeden Baykal, CHP Genel Merkezi'nde il başkanları toplantısı yapıldığını, parti meclisinin toplanacağını aktardı ve şunları söyledi:

"Bunlar değerlendirilecek, yanlış yaptığımız açık, hata olduğu açık. Şimdi söylüyor değiliz, uyardık, göz göre göre de yapıldı. Olunca da böyle oldu. Bundan gerekli sonuçları çıkarıp, bir çizgiyi çizmeye ve yanlıştan kurtaracak doğru mekanizmaları kurup yanlışları kaldırıp, yeniden ayağa kalkmak lazım. Bunu yapacak birikim, kadro herşey var. Çok rahatça bu gerçekleştirilebilir. Niye böyle olduğunu anlamış da değilim. Göz göre göre yapıldı, çılgınca hatalar yapıldı." 

Yerel seçim sürecinde 'çalışma' noktasında herkesin üzerine düşen görevi yaptığının altını çizen Deniz Baykal, "Anlaşılıyor ki bu tablo çok daha ciddi noktalarda düzenlemeler yapılması gerektiren bir tablo. Yanlışımızı da biliyoruz, hatamızı da biliyoruz. Bunu düzeltmek de istiyoruz. 'Ondan oldu, bundan oldu' falan bunlar boş laf. Boş lafa doyduk, ciddi bir tabloyu boş lafla izah etmesin kimse" diye konuştu. 

'SÜRECİ GEÇİŞTİREMEYİZ'

Deniz Baykal, bir soru üzerine yerel seçim sonuçlarının cumhurbaşkanlığı seçimlerine olası yansımasını “Daha başarılı seçim dönemi geçirseydik, cumhurbaşkanı seçimine olumlu katkılar getirirdi" sözleriyle açıkladı. İktidar karşısındaki arayışa daha güçlü katkı yapılması gerektiğini savunan Baykal, "Önümüzde genel seçimler de var, çok fazla da zaman yok. Bunu şimdiden halletmek lazım. 'O bahane bu bahane' deyip bu görevi savsaklamamak lazım. 'Onu atlatalım, bunu geçelim' dersek yanlış yapmak olur. Doğru teşhisleri koyup, gereğini yapmak lazım. Tazelenmeye yeniden ihtiyaç var" diye konuştu. 

'KURULTAY ÇAĞRISI MI?'

Baykal, bu açıklamasının bir kurultay çağrısı olup olmadığı yönündeki soruya ise "Hangi yöntemle olur, nasıl olur bilmiyorum. Herkesin kendisinin yapması lazım, kişilerin yapası lazım, kurumların yapması lazım, genel merkezin yapması lazım. Bunun doğru değerlendirilmesi halinde birdenbire yepyeni bir tablo çıkar" diye yanıt verdi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Deniz Baykal, kendisinin cumhurbaşkanı adaylığına ilişkinse "Sürecin sonucunda netleşecek iştir. Kişisel talepler, heveslerle çözülecek bir konu değildir" yorumunu yaptı. Adaylık noktasında siyasi partiler arasında uzlaşma yakalanması gerektiğini dile getiren Baykal, “İktidar kendi içinde şekilenme yapıyor, muhalefetin de bir araya gelmesi, kendi içinde bir oluşumu gerçekleştirmesi gerekiyor. Zamanı var, 1.5 ay var daha" diye konuştu.

MÜCADELE DÖNEMİ BAŞLIYOR

Antalya'da 30 Mart'ın kazanan CHP'li belediye başkanlarını ziyaret eden Deniz Baykal, Döşemealtı'nın ardından Konyaaltı Belediyesi'ne geçti. Konyaaltı'nda 4'üncü döneminde de seçimlerden zaferle ayrılan Muhittin Böcek'i tebrik eden Baykal, “Antalya halkının desteğine sahip olduğunu görmek çok sevindirici" dedi. Antalya'da CHP açısından arzu edilen adımların çeşitli engellemelerle atılamadığını savunan Baykal, “Şimdi şartlar daha da ağırlaştı, güçleşti, büyükşehir dolayısıyla. Bir mücadele dönemi görünüyor. Bunu en iyi şekilde Konyaaltı ve Antalya halkını yanına alarak verebileceğini düşünüyorum" diye konuştu. Antalya'nın gelecek dönemlerde çok daha büyük bir ilgi merkezi olacağını belirten Baykal, buna yönelik olarak herkesin üzerine düşeni yapacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.