1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demirtaş'ta Flaşh Açıklma; AKP ile Uygun Adım
Demirtaş'ta Flaşh Açıklma; AKP ile Uygun Adım

Demirtaş'ta Flaşh Açıklma; AKP ile Uygun Adım

Demirtaş'tan flaş açıklamalar!

A+A-
Demirtaş'tan flaş açıklamalar!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci ile ilgili muhalefet tarafından gündeme getirilen pazarlık konusunda net konuşarak, "Geri çekilme karşılığında anayasal ve yasal reform şeklinde bir pazarlık söz konusu değil. Elbette bunun net olarak anlaşılması lazımdır" dedi.

Ferit ASLAN-Bayram BULUT/DİYARBAKIR
29.04.2013 11:21
 
 PKK'lıların geri çekilmesi konusunda hükümetin idari tedbirlerini yoğunlaştırmasını da isteyen Demirtaş, "Şehirlerde valiler, ilçelerde kaymakamların bütün bu süreci güvenlik güçlerinin hareketini, olası operasyonlarını mutlaka kontrol altında tutması gerekiyor. Eminim ki bu tür idari tedbirler alınırsa bir sıkıntı yaşanmaz"dedi.
 
"VALİ VE KAYMAKAMLARIN İDARİ TEDBİRLER ALMASI GEREKİR"
 
Diyarbakır'da bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerle bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirtaş, 8 Mayıs'ta Türkiye sınırlarından çekilmeya başlayacak olan PKK'lıların geri çekilmesiyle ilgili, "Umut ediyorum geri çekilme ile ilgili sıkıntı yaşanmaz. Biliyorsunuz yasal tedbirler alınması hususunda yoğun tartışmalar oldu. Keşke bu konu ile ilgili sadece bu meseleye özgü yasa çıkarabilmiş olsaydı parlamentoda. Bu haliyle de artık herkesin son derece dikkatli, provokasyonlara kapalı, tedbirli bir şekilde geri çekilme sürecini tamamlaması lazım. Hem PKK'lılar açısından hem ordu, polis açısından bütün özenin dikkatin azami düzeyde gösterilmesi lazımdır. Ama hükümetin de idari tedbirleri çok yoğun bir şekilde an be an izlemesi ve alması gerekir. Yani, şehirlerde valiler ilçelerde kaymakamların bütün bu süreci güvenlik güçlerinin hareketini, olası operasyonlarını mutlaka kontrol altında tutması gerekiyor. Eminim ki bu tür idari tedbirler alınırsa bir sıkıntı yaşanmaz"dedi.
 
"GERİ ÇEKİLME KONUSUNDA YAPILAN BİR PAZARLIK YOK"
 
Demirtaş, PKK'lıların geri çekilmesi karşılığında bir pazarlık yapıldığı iddialarını değerlendirip şöyle dedi:
 
"Aslında şöyle algılanmaması lazım. Geri çekilme karşılığında anayasal ve yasal reform şeklinde bir pazarlık söz konusu değil. Elbette bunun net olarak anlaşılması lazımdır. Fakat, geri çekilmenin yarattığı olumlu bir atmosferi Hükümetin ve muhalefetin doğru değerlendirmesi ve bu süreçte yasal reformları daha güçlü bir şekilde hayata geçirmesi gerekir. Bunlar, seçim barajı, özel yetkili mahkemeler, ifade özgürlüğü, tutuklu siyasetçiler, gösteri hakkı, demokratik siyaset hakkı için siyasi partiler kanununda değişiklik, gibi bir çok yasal reform ile bu süreçte mutlaka yapılmalıdır. Zaten bunlar gerçekleştiremezsek yeni bir anayasa ile siyaseti güçlendiremez isek çok mümkün olmaz."
 
"ARTIK MUHATAP, SİYASET KURUMLARI, PARLAMENTO VE BDP'DİR"
 
Demirtaş, geri çekilmenin tamamlanması ile birinci aşamanın biteceğini de belirtirek, "Bu sürecin muhatabı demokratik siyaset kurumları, Parlamento ve tabi ki BDP'dir. Umut ediyorum ki ana muhalefet partisi de bu sürece katkı sunar. Demokratikleşme konusunda hükümetin en azından doğru adım atmaya yönlendirilmesi konusunda katkı sunar.Tabi katkı sunmazlarsa biz yinede görevimizi yapacağız ve hükümet ile bu konuda reform süreçlerini birlikte yapabilmek için görüşmelerde yapabiliriz biz buna kapalı değiliz"dedi.
 
"HÜKÜMETLE GİZLİ SAKLI BİR PAZARLIK VE UZLAŞMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"
 
Demirtaş, İmralı Adası'na gidip gelme konusunda hali hazırda bir takvim söz konusu olmadığını ancak, mutlaka yeni görüşmelerinde olabileceğini söyledi. Demirtaş, çözüm süreci konusunda kamuoyunun biraz daha açık ve şeffaf bir şekilde bilgilendirilebilmesi gerektiğini de ifade ederek, "Bunu hükümet yapabilmelidir. Fakat, şu da bilinmelidir ortada gizli saklı bir mutabakat gizli saklı bir pazarlık, bilinmeyen, üstünde anlaşılmış da kamuoyuna açıklanmayan bir protokol bir uzlaşma metni veya her hangi bir anlaşma metni söz konusu değil" dedi.
 
Ana muhalefet partisinin bu yöndeki eleştirilerini de eleştiren Demirtaş, "Böyle varmış gibi davranarak bir karanlık nokta bir gri nokta yaratmaya çalışıyor. Buda doğru değil. Biz ana muhalefeti bilgilendirmek konusunda mütemadiyen tekliflerde de bulunduk. Görünün o ki o kesim içerisinde bilgilenmeyi de istemeyen bir grup var. Bilgiye de çok önem vermiyor, sürecide anlamak istemiyor, anlasa bile destek vermek istemiyor. Yani tümüyle barış karşıtlığı üzerinde oluşturulmuş bir politika var, ulusalcı milliyetçi kesimler özellikle. AKP içerisinde de bu kesimler var. Yani her üç partide de bu kesimler söz konusudur. Ve bunların tek derdi Türkiye'de Kürt her hangi bir hak elde etmesin, Kürtlerin tek bir hak kırıntısını elde etmemesi için gerekirse savaş 100 yıl sürsün böyle bir anlayış ile bizim uzlaşmamız bir araya gelmemizde mümkün değil" dedi.
 
Demirtaş, ortada bir pazarlığın söz konusu olmadığını ve bunu açıkça söylediğini kaydederek, "Ben açıkça söylüyorum bu bir mücadeledir. Defalarca bunu ifade ettim. Bakın biz AKP ile oturup anayasa, yasalar konusunda gizli kapaklı anlaşmış, uzlaşmış değiliz. Biz AKP'ye karşı demokratik bir mücadele yürütüyoruz muhalefet olarak. Türkiye'nin demokratikleşmesi için elimizden gelen bütün gayreti meydanlarda, alanlarda, parlamento da göstereceğiz, ortada bir uzlaşma falan yok. Bunların anlayamadığı bu zaten" dedi.
 
Demirtaş, BDP olarak Başbakan ile görüşmelerinin gündemlerinde olmadığını da yineleyerek, "Sayın Başbakan görüşmek isterse bizim kapımız açıktır. Biz böyle bir ihtiyaç içerisinde değiliz şu anda. Ama görüşmeye de kapalı değiliz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.