1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DEMİRTAŞ YÜCE DİVAN KONUŞMASI YAPTI O KONUYA HİÇ DEĞİNMEDİ
DEMİRTAŞ YÜCE DİVAN KONUŞMASI YAPTI O KONUYA HİÇ DEĞİNMEDİ

DEMİRTAŞ YÜCE DİVAN KONUŞMASI YAPTI O KONUYA HİÇ DEĞİNMEDİ

"4 eski bakan bugün çıkmalı, parlamentoda evet oyu verilmesi konusunda konuşma yapmalı"

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Demirtaş: "4 eski bakan bugün çıkmalı, parlamentoda evet oyu verilmesi konusunda konuşma yapmalı" dedi. Açıklamasında TBMM'de 17 aralık yolsuzluk operasyonuna dair meclise gönderilen fezlekeyi araştırmak için kurulan komisyondan üyelerini çekerek, muhalefet milletvekillerini 9'a karşı 5 oranında yalnız bırakma nedenine hiç değinmeyen Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü.

BAKANLARDAN "BENİ YÜCE DİVAN'A GÖNDERİN" KONUŞMASI BEKLİYORUM

Genel Kurul'da 4 eski bakan hakkında yapılacak olan Yüce Divan oylaması ile ilgili değerlendirmede bulunan Demirtaş, "Bugün Genel Kurul'da bakanların Yüce Divan'a gitmeleri için elimizden geleni yapacağız. Ben bakanların yerinde olsam bugün çıkar, gelir bu oylamada evet oyu kullanırdım. Beni Yüce Divan'a gönderin. Yargılanayım derim. Madem rüşvet yok, yolsuzluk yok; tarihe bunun üstünü örten eski bakan olarak geçmektense gidip orada kendimi anlatayım beraat edeyim derim. Bu 4 eski bakan bugün çıkmalı bence. Parlamentoda evet oyu verilmesi konusunda bir konuşma yapmalı. Oylarını da evet oyu olarak kullanmalı" dedi.

"TÜRKİYE SİZİN BU YOLSUZLUK KAPATMA OPERASYONUNUZA İKNA OLACAK MI?"

HDP'li Demirtaş, Genel Kurul'da gerçekleştirilecek Yüce Divan oylaması hakkında "Bugün Genel Kurul'da bakanların Yüce Divan'a gitmeleri için elimizden geleni yapacağız. Sadece oy vermekle yetinmeyeceğiz. Özellikle AKP'li vekillerin kendileri bu suça, tarihi günaha ortak olmak istemeyen, vicdanı olan, bütün onurunu haysiyetini cüzdanına sıkıştırmamış olanlar gelip evet oyu vermelidir. Ben bakanların yerinde olsam bugün çıkar, gelir bu oylamada evet oyu kullanırdım. Beni Yüce Divan'a gönderin. Yargılanayım derim. Madem rüşvet yok, yolsuzluk yok; tarihe bunun üstünü örten eski bakan olarak geçmektense gidip orada kendimi anlatayım beraat edeyim derim. Bu 4 eski bakan bugün çıkmalı bence. Parlamentoda evet oyu verilmesi konusunda bir konuşma yapmalı. Oylarını da evet oyu olarak kullanmalı. Bunun doğru yolu budur. Bugün parmak sayınıza güvenerek meseleyi örttünüz diyelim. Türkiye sizin bu yolsuzluk kapatma operasyonunuza ikna olacak mı? Halk zaten neyin nasıl yapıldığını bilmiyor mu? Biliyor. Gelin halktan bunu saklamayalım. Bir yargılama faaliyetiyle ortaya çıksın. Yüce Divan'a, Anayasa Mahkemesi'ne güvenmiyorum diyorsanız bu mahkemeyi biz atamadık. Üyelerin çoğu sizin atadığınız üyeler. Hiç güvenmeyiz diyorsanız bu Anayasa Mahkemesi bizim partimizi kapattı. Sizin teşvikinizle hazırladığınız sahte delillerle bu Anayasa Mahkemesi partimizi kapattı. Size gelince güven olmuyor da bizi niye bu kadar rahat yargılıyor bu mahkemeler? Bakanların ayrıcalığı mı var? Biz mahkemeye gidince kuzu kuzu gidip ifademizi veriyoruz da siz niye gidince mahkeme taraflı oluyor?

HAYIR KARARI ÇIKARSA

Yolsuzluğu örtme, rüşveti saklama devlet operasyonu olarak kararlaştırıldı. Parlamentoda da bugün AKP'nin bunun gereğini yapması için uğraşacaklar. Bugün kapattığınızı zannettiğiniz dosyayı gün gelir devran döner HDP, açtırmayı başarır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bugün buradan hayır kararı çıkarsa topluma ahlaki çürümeyi dayatmış olacaklar. Topluma şunu demiş olacaklar. Ey toplum, hırsızlık, yolsuzluk normaldir. Siz de bizim arkamızda durmaya devam edin deyip bunu bir kez daha 2015 seçimlerinde halka kabul ettirmeye çalışacaklar. Toplum bu konuda duyarlı olmalı. Hırsızlığa lanet okuyanlar, emeğimiz çalınıyor diyenler, bugün parlamentoda gözünüz olsun. Kimler sizin paranızı alın terinizi emeğinizi çalıyorsa bugün ortaya çıkacak. Evet diyenler, sizin alın terinizin arkasında olanlardır. Hayır diyenler, bu işin sorgulanmasına gerek yok diyenlerdir. Biz bakanlar çaldı çırptı demiyoruz. Mahkemeye gitsinler Yüce Divan'da yargılansınlar diyoruz. Bundan daha doğal bir şey olabilir mi? Bu haliyle asla aklanmaları mümkün olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.