1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Dehşet mezhepçilik! “Renkli” fişlemenin belgesi de çıktı
Dehşet mezhepçilik! “Renkli” fişlemenin belgesi de çıktı

Dehşet mezhepçilik! “Renkli” fişlemenin belgesi de çıktı

.

A+A-

SKANDAL FİŞLEME BELGESİ

AKP Hükümeti’nin kamuda işe girmeye çalışan gençleri fişlediğini gösteren belgeler de ortaya çıktı. Belgeler gerçekse, AKP Hükümeti’nin bürokraside korkunç bir mezhepçilik yaptığını gösteriyor. İşte taraf gazetesinde yer alan haber ve belge.

AKP Hükümeti’nin kamuda işe girmeye çalışan gençleri fişlediğini gösteren belgeler de ortaya çıktı. Belgeler, AKP Hükümeti’nin bürokraside korkunç bir mezhepçilik yaptığı, babasının adı “Ali Haydar” diye Alevi sayılan bir gencin vergi müfettişi olmasının engellediği; buna karşı Nakşibendi Tarikatı mensuplarının üye olduğu, önde gelen üyeleri arasında AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da bulunduğu İlim Yayma Cemiyeti’nin referanslarıyla gelenlerin hemen işe yerleştirildiği belirlendi.

fisleme_mavi-yesil-kirmizi_maliye.jpg

BAKAN DEDİKODUYA BAKMAYIZ DEMİŞTİ

Taraf Gazetesi’nin gündeme getirdiği memur alımlarında “mavi yeşil kırmızı” fişleme yapıldığı iddiasının üzerine İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Dedikoduyla devlet yönetilmez. Elinizde buna ilişkin bir belge varsa hemen gereğini yapalım. O, kapalı zamanlarda darbe dönemlerinde olabilecek şeyler...” demişti. Gazete, bunun üzerine bugün fişleme belgelerinden örnekler yayımladı.

BELGENİN KAYNAĞI NE?

Taraf Ankara Temsilcisi Hüseyin Özay’ın haberine göre; gazetenin ulaştığı belgeler arasında, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkanlığı’nın müfettiş alım sınavlarındaki, müfettişlerle ilgili değerlendirme notu bulunuyor. Kurum içinde fişleme belgesi olarak nitelendirilen bir sayfalık yazılı bilgisayar çıktısında, vergi müfettişi sınavına giren adaylar “mavi” ve “kırmızı” renklerle ifade ediliyor. Kırmızı renkli adaylarla ilgili ise “Diyarbakır nüfusuna kayıtlı”, “Baba adı Ali Haydar” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

KAMUDA “FİŞLEME” ŞOKU

TARAF’ın gündeme getirdiği memur adaylarına yönelik renkli fişleme skandalı, kamu kurumlarında büyük yankı uyandırdı. Bir çok kurumda, renkli fişlemelerle ilgili “temizlik” çalışması başlatılırken, İçişleri Bakanı Ala ise, renkli fişleme uygulamasını “dedikodu” olarak nitelendirerek belge olması halinde gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. TARAF’ın ulaştığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın bürokratlarının bilgisayarlarında tutulan, müfettiş adaylarına ilişkin bilgilendirme formları ise, “renkli fişlemeyi” tescil ediyor.

İLİM YAYMA MAVİ LİSTE

Söz konusu belgelerde, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Maliye Bakanlığı’nın vergi müfettişliği sınavını kazanan ve mülakata girecek olan adaylarla ilgili değerlendirmeler bulunuyor. Belgede, İlim Yayma Cemiyeti üyesi olan adaylar mavi listeye alınırken, ulusalcı, Alevi veya Kürt olduğu öne sürülen adaylara ise kırmızı renk veriliyor. Maliye Bakanlığı’nın bürokratlarının çok az bir kısmının bilgisayarında olan ve sır gibi saklanan fişleme kayıtlarının bazıları şöyle:

- M.S.: Yazılı sınavdan 79 puan aldı. İlim Yayma Cemiyeti’nden ismi geldiği için mavi listeye alındı.

-Ö.G.: Yazılıdan 86 puan andı. Kürt asıllı ve Muşlu. Kesinlikle olumsuz. Kırmızı listeye alındı.

-N.T.: 81.5 puan aldı. Gaziosmanpaşa’da oturan Alevi bir vatandaş olduğu için kırmızı listeye alındı.

-A.Ç.: 80 puan aldı. Babasının adı Ali Haydar olduğu için hakkında olumsuz not düşüldü ve kırmızı listye alındı.

-M.K.: Sınavdan 80 puan aldı. Ulusalcı olduğu için kırmızı listeye alındı.

DEĞERLENDİRME NOTU

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’ndan sızan “fişleme” belgelerinin benzerlerinin diğer kamu kurumlarında da olduğu bildirildi. Söz konusu fişlemelerin yani adaylarla ilgili bilgilerin nasıl elde edildiği de tartışma konusu olmuştu. Söz konusu fişler, Başbakanlık’tan, kurumların bağlı olduğu bakanlıklardan ve AKP teşkilatlarından gelen bilgiler doğrultusunda oluşturuluyor. Mavi, yeşil ve kırmızı renkli fişlemeler, “güvenlik soruşturması” değil. Bir ölçüde, kamu kurumlarında uygulanan ve yasal olmayan “değerlendirme” notlarından oluşuyor. Bu nedenle söz konusu bilgiler çok az kişide bulunuyor.

“SİLME” İŞLEMİ BAŞLADI

TARAF’ın renkli fişlemeleri gündeme getirmesinin ardından Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu’nda da bir çalışma yapıldı. Bu konuda bazı bürokratların bilgisayarlarındaki bilgiler ve notlar silindi. Ancak, söz konusu bilgilerin, sınava giren adayların eline geçtiği ve bu kişilerin önümüzdeki günlerde Maliye Bakanlığı yöneticileri hakkında dava açmaya hazırlandığı öğrenildi.

taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.