1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. DAVUTOĞLU'NDAN TAHLİYELER İÇİN ŞOK EDEN AÇIKLAMA
DAVUTOĞLU'NDAN TAHLİYELER İÇİN ŞOK EDEN AÇIKLAMA

DAVUTOĞLU'NDAN TAHLİYELER İÇİN ŞOK EDEN AÇIKLAMA

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, yasadışı dinlemeden tutuklu 75 polis ve Hidayet Karaca'nın tahliyesiyle ilgili tartışamalara değinerek, "Dün gece yargıda darbe yapılmaya kalkışıldı. Pensilvanya'dan talimat aldılar.

A+A-

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, yasadışı dinlemeden tutuklu 75 polis ve Hidayet Karaca'nın tahliyesiyle ilgili tartışamalara değinerek, "Dün gece yargıda darbe yapılmaya kalkışıldı. Pensilvanya'dan talimat aldılar. Şimdi kayıtları var bizde. 'Hapishaneden çıkarılsınlar' gibi bir talimat" dedi.

5 BİN KİŞİYE HİTAP ETTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gümüşhane'de Zafer Meydanı’nda toplanan yaklaşık 5 bin kişiye hitap etti. "Medeniyetimizin gümüş şehrine, Gümüşhane’ye selam olsun. Gümüşhane’nin altın yürekli insanlarına selam olsun. Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevi hazretlerine selam olsun. Gümüşhane’nin yer altı kadar zengin yer üstündeki insan cevherini seviyoruz" sözleriyle konuşmasına başlayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

VATAN NE ZAMAN FEDAKARLIK İSTEDİYSE

"Gümüşhaneliler, vatan ne zaman fedakarlık istemişse, 'Biz buradayız' dediler. Ne zaman demokrasi mücadelesi söz konusu olsa, 'Biz buradayız' dediler. Hep destek verdiler, hep arkamızda durdular, önümüzde yürüdüler. Milletle birlikte yürüyen liderler, milletin hareketi olan siyasi partilerle yola çıkanlar mutlaka başarılı olurlar. Milleti anlamayanlar, milletin inancıyla alay edenler, 'Din derslerini, Diyanet’i kaldıracağız' diyenler de sandığa gömülürler. Şimdi yarış içindeler. CHP ve HDP de 'Din dersini, Diyanet’i kaldıracağız' diye yarış içindeler. Din derslerinin, Diyanet’in kaldırılmasına göz yumar mısınız? Bu mübarek milletin ruhunu bilmez bunlar. Onlar akıllarını başka yerden alırlar. Başka yerlerden. Üst akıldan alırlar."

'SEÇİMLERDEN ÖNCE HEP HAREKETE GEÇİYORLAR'

Davutoğlu, 'paralel çete'nin yeniden harekete geçtiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Seçimden önce dikkat ederseniz hep bunu yaparlar. 2013 Mayıs’ında Türkiye ekonomisi zirve yapmıştı. 2013 Mayıs’ında Türkiye IMF’ye son taksiti ödemiş, IMF defterini kapatmıştı. 3. havalimanını yapmak üzere, 3. köprüyü yapmak üzere yola çıkmıştık. Tam bir kalkınma şöleni vardı. Gezi provokasyonlarını başlattılar. Vandallar, İstanbul, Ankara, İzmir sokaklarını doldurmaya kalkıştılar. Ama onlar Gümüşhane uğrayabildiler mi, Gümüşhane’ye yaklaşabilirler mi? Anadolu şehirlerini bunun için seviyoruz. Siz vandallara, palavracılara meydanı bırakmadınız. Onlar buraya kolay kolay gelemezler. Baktılar olmuyor, 17-25 Aralık’ta Müslüman halkın dini duygularını istismar ederek topladıkları paralarla bir takım kumpaslar içine giren paralel çeteyi harekete geçirdiler. Zannettiler ki bu kumpaslarla AK Parti hareketini durdurabilirler. Durdurabilirler mi? Siz bunlara izin vermediniz."

'GERÇEK HOCALIK O MİLLETİN BAĞRINDA TOPRAĞA GİRMEKTİR'

Başbakan Davutoğlu, 'AK gençlik burada, hocasının yanında' sloganı üzerine de "Hocalar da hep AK gençliğin yanında olacak. Onlarla birlikte yürüyecek, onlarla birlikte nefes alacak. Biz başka hocalara benzemeyiz. Biz bu topraklarda doğduk bu topraklarda öleceğiz. Bize yaban diyar yakışmaz. Allah şahittir ki bazı hoca adı altında yurtdışından bu kumpası yapanlar, onlar işte o hocalık unvanını ne kadar hak etmezler, milletle birlikte bu topraklarda yaşamayı da hak etmezler. Bu kumpaslar karşısında dirayetle, basiretle, cumhurbaşkanımız başbakanken sağlam şekilde durdu. Bu topraklarla bir daha darbecilere, vesayetçilere, paralelcilere meydanı bırakmayacağımız" dedi.

'ÇATI ADAYI OLDU MASKOT'

Davutoğlu, Gümüşhane’nin 17- 25 Aralık kumpasına yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerekli yanıtı verdiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Yerel seçimde paralelciler, 'AK Parti’nin karşısında kim varsa onu destekleyin' dediler. Bazı yerlerde HDP’yi desteklediler. Bölücülerle hareket ettiler. Şimdi de temas halindeler. Yeter ki AK Parti’nin önünü kesebilsinler. Kimle ittifak ederseniz edin bizim önümüzü kesemezsiniz. Bizim arkamızda Gümüşhane var. Dediler ki 'Orta Anadolu MHP’yi destekleyin.' Desteklediler ama ne oldu? Orada da derslerini aldılar. 'Sahillerde CHP’yi destekleyin' dediler. Şimdi de aynı numara içindeler. Tek başına iktidar olma iddiaları olmadığı için. 'Biraraya gelin de bir şeyler yapın' diyorlar. 3 değil 12 tanesi bir araya geldiler Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ne yaptılar? Milletle biraraya gelmeyen çatı adayı bulsa ne olur, çatı maskotu bulsa ne olur? Çatı adayı oldu, çatı maskot. Bir işaret yapacağım derken başka işaret yapıyor. Yazık. Ya en ufak şeyi bile öğrenemeyenden ne beklersiniz?"

PENSİLVANYA’DAN ALINAN TALİMATIN KAYITLARI VAR BİZDE

Başbakan Davutoğlu, tutuklu bulunan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve yaklaşık 75 polisle ilgili dün gece tahliye kararı verilmesi ve ardından yaşananlara da değinerek, şunları söyledi:

"Büyük bir imtihanın arifesindeyiz. Dün Erzurum’dan, 'Bismillah' dedik. 'Hayırlar fethola, şerler defola' dedik. Şerler defola dedik ya, şer hemen kendini gösterecek. Dün birden yargıda darbe yapmaya kalkıştılar. Yetkili olmayan bir mahkeme, Asliye Hukuk Mahkemesi yetkili olmadığı halde yasaların tümüyle dışına çıkarak, haklarında dava yürüyen tutuklularla ilgili tahliye kararı aldı. Yetkin yok, yasal hiçbir zemini yok. Niye bunu yapıyorlar biliyor musunuz? Hala şunu demeye çalışıyorlar; 'Paralel olarak biz buradayız, güçlüyüz.' Gümüşhane’den sesleniyorum; Devlet olarak, millet olarak biz de buradayız, bu meydandayız. Meydanı size bırakmayız. Meydanı Pensilvanya’dan gelen talimatlarla hareket eden hakim ve savcılara bırakmayız. Bilsinler, bu memleket sahipsiz değil. Millet bize, biz size emanetiz. AK parti kadrolarının bu emanetine sahip çıkmaya var mısınız? Bir hafta önce Pensilvanya’dan talimat aldılar. Şimdi kayıtları var bizde. 'Hapishaneden çıkarılsınlar' gibi bir talimat. Yurtdışından talimatlarla yargıyı yönetmeye, yönlendirmeye kalkışanlara karşı her zaman yargının tam bağımsızlığı ve tarafsızlığını istedik. Birileri bizi yanlış anladı."

SAVCI VE HAKİMLERE SESLENDİ

Geçmişte yargı üzerinden bir çok kumpası yapan çetenin, seçimlere doğru giderken hala 'Buradayız' demenin çabası içinde olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Hiçbir şekilde izin vermeyiz. Yargıda şu veya bu örgütlenmenin, Türk adaletini teslim almasına hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Onun için buradan bütün yargı hakimlerimize, savcılarımıza, yargı mensuplarımıza sesleniyorum: Sizlerin itaat edeceği tek şey vicdanınızdır. Eğer birisi size yurtdışından, ‘şöyle yap, böyle yap’ diye mesaj gönderirse, vicdanınızı terk edip o sese kulak verirseniz, adalete, yargıya, bu toprakların temel değerlerine ihanet etmiş olursunuz. Vicdanınızla karar vereceksiniz. Vicdanınızla karar verdiğinizde arkanızda bu millet ve milli iradeyle işbaşına gelmiş hükümetler hep olacaktır.Biz yargıya müdahil olmadık, olmayacağız. Ama birileri yargıyı emirleri altına almak isterse buna izin vermeyeceğiz. KPSS sorularını çaldılar. Bu halkın çocukları sınavlara girdi, ama birileri de kendi yetiştirdiklerine sınav sorularını verdi. Onlar kazandı. Sizin çocuklarınız kaybetti. Bu mudur dindarlık, bu mudur dava? Bir öğretim üyesi ve hoca olarak buna her zaman isyan ettim. Adaleti tam tesis etmek için, bütün bu paralel çeteye karşı ve onun desteklediği işbirlikçilere karşı milli irade seferberliği ilan ediyoruz."

Davutoğlu, 'Vur vur inlesin paralel dinlesin' sloganı üzerine "Daha çok dinleyecekler. Millet konuştu mu onlar dinleyecek, sadece dinleyecek" dedi.

KILIÇDAROĞLU OTURDUĞU YERDEN ATAR

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kılıçdarığlu, 'Bu memlekette çok para var, kaynağı buluruz' diyor. Niye para var Kılıçdaroğlu, biliyor musun? Çünkü 12 yılda AK Parti hazineyi doldurdu. Peki bu millet onu sana emanet eder mi? Bunu rüyanda bile göremezsin. Rüyasında bile göremeyeceği için şimdi yalanlar söylüyor. Kılıçdaroğlu’ nun her şeyi yalan, hep yalan. 'Türkiye’de 17 milyon kişi, 200 liranın altında yaşıyor' diyor. O geçmiş dönemdeydi, senin SSK Genel Müdürü olduğun dönemdeydi. Dünya Bankası rakamlarına göre dünyada gelir dağılımını en iyi düzelten ülkelerin başında Türkiye geliyor. Bizden önce 20 milyon kişi günde 4 doların altında yaşıyordu. Günde 1 doların ve 2 doların altında yaşayan vatandaşımız kalmadı. 4.5 doların altında yaşayan yüzde 3 kaldı, onu da en kısa zamanda düzelteceğiz" diye konuştu.

HDP'yi ve MHP'yi de eleştiren Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu yalan ve palavralarla uğraşırken, HDP Türkiye’de terörle, baskıyla doğuda, Güneydoğu'da vatandaşlarımızın iradesini zorlamaya çalışıyor. 'Diyanet’i kaldıracağız' diyen HDP Eş Başkanı, bir ilde eski müftüyü aday gösteriyor. Bunların ikiyüzlülükleri buradan belli. Biz Kılıçdaroğlu’na hesabı, Demirtaş’a barış ve demokrasinin ne olduğunu, Bahçeli’ye de milliyetçiliğin ne olduğunu öğreteceğiz" dedi.

ŞEHİT ANNESİNİN ELİNİ ÖPTÜ

Davutoğlu’nun konuşmasının sonunda, Şah Fırat Operasyonu’nda şehit düşen Başçavuş Halit Avcı’nın annesi Fatma ve babası Mustafa Avcı sahneye çağırıldı. Bu sırada şehidin isminin 'İlker Avcı' olarak anons edilmesi dikkat çekti. Anne Fatma Avcı’nın elini öpen Başbakan Davutoğlu, "O aziz şehidimizi tekrar rahmetle anıyoruz. Fatma ablamız ve Mustafa abimize tekrar sabırlar diliyorum. O gece operasyon başladığı andan sabah birliklerimiz Türk sınırına gelene kadar hiç uyumadan operasyonu komutanlarımızla takip ettik. Kardeşimizin şehit haberi geldiğinde emin olun hepimizin gözünden yaşlar döküldü. O şehit haberi sadece ailesine değil bütün milletimizin yüreğine ateş olarak düştü" dedi.

BAŞ VERİRİZ, BAŞ EĞMEYİZ

Ermeni soykırımı iddialarına da değinen Başbakan Davutoğlu, "Millet olarak baş veririz baş eğmeyiz. Son günlerde sözde Ermeni soykırımı üzerinden milletimize yönelik saldırılarda bulunalar da bu sesi duysunlar. Biz baş veririz baş eğmeyiz. Bu kahraman aileye sabırlar niyaz ediyorum. Onların en ufak ricası bizim için emirdir. İlker kardeşimiz eminiz ki, Çanakkale şehitleriyle birlikte aşrolacaktır" diye konuştu.

MİTİNGTEN NOTLAR

Miting alanına 'Sayın Başbakanım Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hz. Yurduna hoşgeldiniz', 'Ümmedin umudu şehrimize hoşgeldiniz', 'Biz reisin çırakları, hocamızın talebeleriyiz' pankartları asıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’ nun Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye en fazla oyu veren ilden bir sonraki seçimde milletvekili olacağı ifadelerine atıfta bulunan AK Parti Gençlik kolları üyelerinin, 'Hedef Türkiye birinciliği, Amaç Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Gümüşhane milletvekilliği’ yazılı pankart dikkat çekti.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim mitimgleri kapsamında Erzurum ve Sivas’tan sonra 3’üncü durağı olan Gümüşhane mitingi öncesi çevrede sıkı güvenlik önlemleri alındı. Valilik meydanına çıkan tüm yollar araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar oluşturulan noktalardan aranarak alana alındı. Alana giren vatandaşlara Türk bayrağı ve AK Parti bayrakları dağıtıldı. Mitingi alanı çevresindeki binaların üzerlerinde keskin nişancılar görev aldı. Alana alınan gazeteciler ise kurulan X-Ray cihazından geçirildi, fotoğraf makineleri ve kameralar çekim yapılarak test edildi. Alanda ayrıca AFAD ekipleri de görev aldı.

MİTİNGE KATILANLAR

AK Parti’nin Gümüşhane mitingine Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu’nun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı Binali Yıldırım ile AK Parti Gümüşhane milletvekilleri ve adayları Kemalettin Aydın ve Feramuz Üstün katıldı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN SLOGANLARINA KARŞILIK VERDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması sık sık sloganlarla kesildi. 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganı üzerine ise Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Millet vefalıdır. Kendisine hizmet edeni unutmaz" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.