1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. DAVUTOĞLU SİYASETLE ŞİİRİ BULUŞTURDU, AHENK İSE TOMAkrasi! OLDU
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

DAVUTOĞLU SİYASETLE ŞİİRİ BULUŞTURDU, AHENK İSE TOMAkrasi! OLDU

A+A-

Yeni Türkiye! Bu sözü her duyduğumda bana gazete ismi gibi geliyor. Sanki 'Türkiye Gazetesi' kapandı. 'Yeni Türkiye' ismi ile tekrar yayın hayatına başladı.

İşte Yeni Türkiye'nin bugünkü manşetini atıyorum:

DAVUTOĞLU SİYASETLE ŞİİRİ BULUŞTURDU AHENK İSE TOMAkrasi! OLDU

TOMAkrasi'de nereden çıktı diyen olacağını sanmıyorum. TOMAkrasi hükümetin halkı sulamasıdır.

Davutoğlu'na sadece biz değil AKP'liler bile alışamadı. Kürsüden biraz uzun, mikrofonlardan görünmeyen Başbakan dün felekten bir gece çaldı. Ahmet Davutoğlu şiir dinletisine katıldı. Cahit Koytak, "Gazze Risalesi"nden şiir okudu, piyanist Tuluyhan Uğurlu da şaire müziği ile eşlik etti.

Davutoğlu Şiir ve musikinin anlam ve önemini bakın nasıl anlattı: 'Şiir, sözün musikisidir. Musiki ise sesin ahenkli dansıdır. Siyaseti şiir gibi görmezseniz ya da şiiri siyasetin erdemiyle buluşturamazsanız ya siyasette muhabbeti, insanlığınızı kaybedersiniz ya da şiirde tarihi kaybedersiniz.' Sayın Davutoğlu, işte burada en önemli olan ahenk ve bu ahenk AKP'nin yaptığı siyasette yok! TOMAkrasi sizin işiniz...

Çocuklar söz konusu olduğunda durumun farklılaştığını, Hiroşima'ya gittiğinde de bunu hissettiğini, Cahit Koytak'ın Gazzeli Yusuf'u ile Nazım Hikmet'in Hiroşima'daki kız çocuğuyla ilgili şiirlerinin zihninde bir araya geldiğini söyleyen Davutoğlu, şu dizeleri okudu:

Gazzeli Yusuf, oğlum, keder de aynı dili konuşuyor

dünyanın her yerinde,

umut da aynı dili konuşuyor,

tıpkı nefretin ölümün dilini,

sevginin hayatın dilini konuşması gibi,

tarihin her döneminde...

Tıpkı bayramda şiir okuyan çocuklar gibi bir tat bırakan Davutoğlu, “yakılan her Toma’nın yerine 5-10 Toma alınacak” demiş. Kişi başına düşen Toma sayısını arttırmaya çalışan AKP hükümeti, Kamu düzenini koruyacağım diye polisiye tedbirlere başvurmaya başladı. Yani kendilerinin organize etmediği kalabalıklardan korkuyorlar ve ülkede polisiye tedbirler aşırı artırılıyorsa o ülkede asıl suçlu ülkeyi yönetenlerdir bilmiyorlar.

Kendi Akil Adamları bile isyan etti

Pazar günü Başbakan Davutoğlu ile Dolmabahçe'de bir araya gelecek Akil adamlar heyetinde yer alan İstanbul Barosu eski Başkanı Prof. Dr. Yücel Sayman, hükümetin 'iç güvenlik reformu' olarak adlandırdığı yeni yasal girişimlere tepki gösterdi.

RS FM 'de yayınlanan "Atilla Güner'le Akşam Postası" programına konuk olan Sayman, 'Kamu düzenini koruyacağım diye polisiye tedbirlere başvurulmaz. Demokratik devlet biçiminde kamu düzeni ve toplumun huzuru baskıcı yasalar yerine özgürlükçü yasalar ile sağlanır. " Polise yetki verelim polis önüne geleni tutsun yakalasın, mahkeme ceza versin oda hapse atsın... Sistem böyle işleyemez. Hapishaneleri doldurursanız siz kamu düzenini sağlamış olarak gözükürsünüz çünkü sokakta gösteri yapan, eylem yapan, düşüncesini belli eden kesim kalmaz. Ayrıca yazı yazan da kalmaz.' dedi .

Sayın Sayman, Davutoğlu’nun mesaisi çok yoğun! Şiir dinletileri, Toma alışverişi gibi işleri var ancak, bu anlattıklarınızı toplantıda Başbakan'ın yüzüne söyleyin ve Akil adamlar bir kere olsun işe yarasın.

Çünkü Erdoğan'ın Yeni Türkiyesi. Daha fazla Toma, daha az özgürlük! Sporda, sanatta, ekonomide, hak ve özgürlüklerde geriye giden Türkiye oldu. Sonra Başkomutan'dan fırça yemesin...

Twitter: @_onurakay_

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.