1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. DAVUTOĞLU NATO ZİRVESİNE "AYLAN" ŞOVU YAPTI
DAVUTOĞLU NATO ZİRVESİNE "AYLAN" ŞOVU YAPTI

DAVUTOĞLU NATO ZİRVESİNE "AYLAN" ŞOVU YAPTI

Yaptığı konuşmada bir çok başlığın yanıs sıra Suriye krizini öne çıkaran Başbakan Davutoğlu Bodrum'da plaja cansız bedeni vuran Kobanili Aylan'ı öne çıkartmayı ihmal etmedi.

A+A-

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı'nın sona ermesinin ardından katılımcılar onuruna verilen akşam yemeğinde konuştu. Yaptığı konuşmada bir çok başlığın yanıs sıra Suriye krizini öne çıkaran Başbakan Davutoğlu Bodrum'da plaja cansız bedeni vuran Kobanili Aylan'ı öne çıkartmayı ihmal etmedi.

ÜST DÜZEY DAVETLİLER

Harbiye Müzesi’nde verilen yemeğe Başbakan Davutoğlu’nun yanısıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel ve NATO Askeri Komite Başkanı sıfatıyla İttifakın en üst düzey askeri yetkilisi ve sözcüsü olarak Çek Cumhuriyeti Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Petr Pavel ile diğer davetliler katıldı.

İSTANBUL'U PARLATTI

Davutoğlu, “Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Şu anda bir dönüşümden geçiyor dünya genel bir kiriz ve dönüşüm var dünyanın ekonomisinde. Bu yıl G20 Zirvesine Kasım ayında gerçekleştireceğiz. Pek çok farklı toplantı da şu anda Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Orta Doğu’da olup bitenleri takip etmek isteyenler, Kafkaslar, Karadeniz, Balkanlar gibi coğrafyalarda olup bitenleri takip etmek isteyenler için en ideal yer İstanbul. Eminim NATO ile ilgili pek çok önemli konuları konuşmuşsunuzdur. Güvenlikle ile ilgili hepimizi ilgilendiren zorlukları ve NATO’nun geleceği ile ilgili de önemli konuları görüşmüşsünüzdür" dedi.

"DIŞARIDAN GELEN TERÖRİZM HERKESİ ETKİLEYEBİLİR"


Dünya ülkelerinin yaşadığı terörizme ve etkilerine dikkat çeken Davutoğlu, “Savaşlar artık belli bir devletle yapılmıyor ama belli bir ülkenin kendi içinde belli örgütlerle, gruplarla gerçekleştiriliyor. Ve bu tür bir savaş diğerlerinden çok daha yıkıcı olabilir. New York’taki insanların psikolojilerini anlamaya çalışmak lazım. Bir takım filmlerde belki görşyorlardır bu tür savaş ve senaryoları ancak filmlerde bekliyorlardı. Herhalde böyle bir saldırıyı hiç beklemiyorlardı. Dışarıdan gelen terörizm herkesi etkileyebilir" diye konuştu.

"BU JEOPOLİTİK DEPREMİN ORTASINDA BULUNUYORUZ"


“Arap Baharı aslında gelecek vaat ediyordu, demokratik talepler vardı diyen Davutoğlu, "Ama bugün maalesef Arap kitlelerinin ve gençliğinin Orta Doğu’da bu taleplerinin ortadan kalktığını kaybedildiğini görüyoruz ve geleceğe dair bir umut görmüyoruz. Çünkü ciddi bir destek yok demokrasi için. Şu anda içinde bulunduğumuz jeopolitik, ekonomik, sosyopolitik olarak bir kaotik durum söz konusu. Bütün bunlar bir araya geldiğinde çok farklı riskleri hepimiz için ortaya koyuyor. Özellikle Türkiye için. Biz tam bu jeopolitik depremin ortasında bulunuyoruz" ifadlerini kullandı.

"SURİYE KRİZİ ÇÖZÜLEMEZSE EVRENSEL BİR SORUN HALİNE GELECEK"


Avrupa sınırına kadar dayanan mülteci sorununa değinen Başbakan Davutoğlu, “Suriye’de bizim sınır komşumuz. Son 4 yıl içerisinde pek çok zorluklarla karşı karşıya kaldık. Düşünün 2 milyon mülteci Türkiye’ye gelmiş durumdu. Ve bizim sınırımızda bulunan bir şehir Kilis’te şuanda orada yaşayanların yüzde 46’sı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, yani bazı bölgelerimizde mültecilerin yaşadığı sayı Türkiye’de yaşayanların sayısını aşmaya başladı. Geçen yıl bazı Avrupalı liderlerle telefon görşümeleri gerçekleştirdim. Çünkü şimdi artık bu mülteci dalgasını onlarda hissediyorlar. Bu Türkiye’yi ilgilendiren bir meseleydi artık bir Avrupa sorunu haline geldi. Çünkü Suriye krizi eğer emin olun ki çözülemezse evrensel bir sorun haline gelecek. Her yere gidebilirler çünkü. Eminim sizde görmüşsünüzdür 3 yaşındaki Aylan adlı bir çocuk bizim sularımıza vurdu. Aylan'ın babası ile görüştüm kendisi Türkiye’ye geldi. Bir ailesi vardı yanında. Ailenin bütün üyeleri Avrupa’ya gitmeye çalışırken öldüler. Pek çok yeni politika geliştirilmiş durumda fakat Suriye’de ve Irak’taki krizi sonlandırmadan mültecileri sorununu çözmek mümkün değil. Berlin’deki gibi yüksek duvarlar örmek bu sorunumuzu çözmez. Türkiye bu krizin tam da ortasındadır" şeklinde konuştu.

"MÜCADELEMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ"


PKK’ya yönelik yapılan hava operasyonun etkili olduğunu belirten Davutoğlu, “Üç ayrı terör örgütü bize eş zamanlı olarak saldırdı. 20 Temmuz’da DEAŞ, PKK, DHKP-C bize saldırdı. DEAŞ terörü 32 vatandaşımızı Suruç’ta öldürdü. Aynı gün PKK, bir askerimizi öldürdü. Bir sonraki günde iki polisimiz PKK tarafından öldürüldü. Ve DHKP-C’nin de şehirlerde bir takım faaliyetleri var. 23 Temmuz’da eş zamanlı operasyonlar yapmaya karar verdik bu üç terör örgütüne yönelik olarak. Ve DEAŞ için bir hava herakatı gerçekleştirdik. Irak’ta PKK’ya karşı operasyon gerçekleştirdik. Ve o günden bugüne kadar bu terör örgütleri ile mücadele ediyoruz. 113 güvenlik gücümüz şehit edildi ve 58 sivil vatandaşımızı kaybettik ve yüzlerce vatandaşımız da yaralandı. Ama ülkemizin yürüttüğü hava harekatı oldukça etkili oldu. Onların cephaneliklerini ve diğer ellerindeki ekipmanlarını ve tesislerine zarar verecek şekilde. Bu mücadelemizi devam ettireceğiz" diye konuştu.

"SİZLERİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR"


Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Türkiye’desiniz ve eminim ki Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bu tehditler hakkında bilgilendirilmişsinizdir. Fakat bu sadece ülke olarak Türkiye’yi ilgilendiren bir tehdit değil Avrupa’yı ve NATO’yu da ilgilendiren bir tehdit. Benzer şekilde 11 Eylül’den sonra Afganistan’da diğer müttefikler gibi koalisyonun içerisinde yar aldı Türkiye. Ve bütün bu koalisyonlar içerisinde hep en ön saflarda yer aldık. Biz sorumluluklarımızı yerine getiriyor olacağız. Sorumluluklarımızın gereğini de yerine getireceğiz. Sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Özellikle de bu terörist gruplarla mücadele ederken askeri anlamda" dedi.

“BAZI MÜTTEFİKLERİMİZ DEAŞ VE PKK TERÖRİZMİNİ BİRBİRİNDEN AYIRIYORLAR"


Başbakan Davutoğlu, “Biz 28 Ağustos itibariyle Deaş’a karşı mücadele ediyor ve operasyonların iıerisinde yer alıyoruz ve o koalisyonun bir parçasıyız artık. Fakat farklı terör örgütleri arasında bir fark, bir ayrım yapmamız öÜz konusu değil. Bazen bizi şu üzüyor; bazı mşttefiklerimiz Deaş ve PKK terörizmini birbirinden ayırıyorlar. Her kim teröist ise teröristtir. Herhangi bir dini, ulusal veya kültürel fark, meşru kılmaz hiçbir terör faaliyetini. Omuz omuza olmamız gerekiyor her tür teröre karşı" diyerek sözlerini bitirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.