1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DAVUTOĞLU MHP ANLAŞMASINDA ERDOĞAN'I GÖZDEN ÇIKARDI
DAVUTOĞLU MHP ANLAŞMASINDA ERDOĞAN'I GÖZDEN ÇIKARDI

DAVUTOĞLU MHP ANLAŞMASINDA ERDOĞAN'I GÖZDEN ÇIKARDI

Erdoğan'ın yemin töreni için meclise gelmesinde %60 oy alan muhalefet temsilcilerinin hiç birisi ayağa kalkmadı. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yemin etmesini Davutoğlu ve Bakanlar büyük bir coşku ile alkışladılar.

A+A-

TBMM 25. Dönem milletvekilleri TBMM Genel Kurulu'nda yeminlerini etti. Saat 15.00'te başlayan yemin töreni saat 00.40'ta 9 saat 9 dakika sonra sona erdi. Genel Kurul'da yemin eden son parti lideri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli yemin ettikten sonra kendisini Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar da alkışladı.

BAHÇELİ'Yİ SON DAKİKAYA KADAR BEKLEDİLER

Davutoğlu ve bakanların büyük kısmı, Bahçeli ayrıldıktan sonra Genel Kurul'dan ayrıldı. Bu ayrıntılar meclis kulislerinde, Davutoğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Erdoğan'ı yok sayarak kapalı kapılar ardından koalisyon pazarlıkları yaptıklarına yorumlandı. Erdoğan'ın Genel Kurulda bulunduğu sırada oldukça düşünceli olduğu ve saygı duruşunun ardından beklemeden meclisi terk ettiği dikkatlerden kaçmadı.

BAHÇELİ VE DAVUTOĞLU ERDOĞANSIZ KOALİSYON PAZARLIĞI İDDİALARI

Seçim meydanlarında Erdoğan'ın yargılanması, sarayı boşaltması, yolsuzlukların en başından ayrgıya yeniden getirilmesi sözü veren MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin AKP ile koalisyon yapacağı iddiaları bu gün yapılan yemin töreninde biraz daha netleştir. İşin başında Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığınıu ve sarayı koalisyon pazarlığı yaptırtmayız açıklamaları yapan Davutoğlu ve Bakanlar, erdoğan'a ayağa kalkmayan MHP'nin Lideri Devlet bahçeli'nin Yemin etmesini coşkuyla alkışladılar. Kulislerde ise AKP ve MHP arasında sürdüğü iddia edilen pazarlıklarda Davutoğlu'nun Erdoğan'ı gözden çıkardığı konuşuldu. 

ERDOĞAN SARAYI BOŞALTACAK MI?

Öte yandan Erdoğan'ın Sarayından sızan bilgilerde, Erdoğan'ın AKP'yi olağanüstü genel kurula nasıl götüreceğine ilişkin çalışma yaptırttığı, yeni seçilen mileltvekilelleri arasında bu yönde kulisler yürütüldüğü ileri sürülüyor. Erdoğan'ın hiç istemediği halde MHP ile yapılan pazarlıkların içerisine 4 bakanın yeniden yargılanması, Adalet bakanlığının MHP'yr bırakılması konularından rahatsı olduğu ileri sürülüyor. Bir başka iddia ise Davutoğlu'nun hiç bir milletvekilinin Erdoğan ile doğrudan görüşmesini istemediğini, bu konunun yeni milletvekilelrine iletildiği ileri sürülüyor.

YEMİN TÖRENİNDEN İLGİNÇ NOTLAR

Bugünkü yemin töreninde 6 milletvekili yemin etmedi. Yemin etmeyen 6 vekil Genel Kurul'a ilk katıldıkları gün yeminlerini edecekler. Yemin etmeyen vekiller şunlar:

"Adana milletvekili Talip Küçükcan, Adana milletvekili Rıdvan Turan, Ankara milletvekili Ayşe Gülsüm Bilgehan, Ankara milletvekili Ahmet Haluk Koç, Bitlis milletvekili Mizgin Irgat ve Muş milletvekili Ahmet Yıldırım."

En yaşlı üye ünvanı ile CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal'ın geçici başkanlığında toplanan milletvekillerini yemin etme töreni 9 saat 9 dakika sürdü.

6 VEKİL YEMİNİ TEKRAR ETTİ

Üçü AK Parti'den biri CHP'den ikisi de HDP'den olmak üzere 6 milletvekili yeminlerini tekrar etti. Deniz Baykal, iftar saati yaklaştığı sırada saat 20.20'de oturuma bir saat ara verdi. Baykal ara vermeden önceki bölümde 3'ü AK Parti'den biri CHP'den 4 milletvekili yeminlerini tekrar etmişlerdi.

Aradan sonra saat 21.20'de başlayan oturumda ise iki milletvekili, yanlış okudukları için yeminlerini tekrarladı. Yeminlerini tekrarlayan iki milletvekili de HDP milletvekilleri oldu. HDP Mardin milletvekili Mehmet Ali Aslan, yemin metninde geçen "Büyük Türk milleti önünde" ifadesini "Büyük Türkiye milleti önünde" şeklinde okuduğu için yeminini tekrarladı. HDP Mardin Enise Güneyli de metinde geçen "İnsan haklarından" ifadesini "İnsan kaynaklarından" şeklinde okuduğu için yeminini tekrar etti.

İLK YEMİN EDEN LİDER DEMİRTAŞ OLDU

Parti liderlerinden ilk yemin eden ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş oldu. Demirtaş'ın ardından sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yemin etti.

Parti liderleri yeminlerini ettikten sonra Genel Kurul'dan ayrıldı. Genel Kurul'da en uzun süre bekleyen lider Devlet Bahçeli oldu.

DAVUTOĞLU VE BAKANLAR BAHÇELİ'Yİ ALKIŞLADI

Bahçeli, yemin ettikten sonra kendisini Davutoğlu ve bakanlar alkışladı. Bahçeli Genel Kurul'dan ayrıldığı sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların büyük kısmı da Genel Kurul'dan ayrıldı.

İkinci bölümde yemin edenler arasında HDP Şanlıurfa milletvekili ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AK Parti Trabzon milletvekili Süleyman Soylu gibi isimler de yer aldı.

Oturumun sonunda Deniz Baykal, Meclis Başkanlığı seçimlerinin 30 Haziran Salı günü yapılmasına ilişkin önergeyi okudu. Önerge milletvekilleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

ERDOĞAN'I SADECE AKP ALKIŞLADI

TBMM Genel Kurulu'ndaki 25'inci Dönem 1'inci Yasama Yılı Açılış Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Ak Parti'li milletvekilleri ayakta alkışlayarak karşıladı. AK Partili vekiller Erdoğan'ı ayakta karşıladığı sırada aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in de bulunduğu muhalefet liderleri ve milletvekilleri, vekil sıralarında oturarak ayağa kalkmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreni başlamadan önce Mustafa Kemal Atatürk için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından TBMM'den ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.