1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DAVUTOĞLU BÖYLE AÇIKLADI
DAVUTOĞLU BÖYLE AÇIKLADI

DAVUTOĞLU BÖYLE AÇIKLADI

Ahmet Davutoğlu açıklama yaptı.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'daki görüşmelerle ilgili açıklama yaptı.

New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Musul'daki son durumla ilgili olarak, "Vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel geldiğinde bunun karşılıksız kalması mümkün değildir. Türkiye'nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır. vatandaşlarımıza, görevlilerimize gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür" diye konuştu.

BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisi'nin gözden geçirme toplantısına katılmak üzere New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'ye dönüşü öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Musul'daki Türk Konsololusluğu'na yapılan saldırı ile ilgili olarak Davutoğlu, Türkiye vatandaşlarına gelebilecek herhangi bir zararın en şiddetli şekilde karşılık göreceğini belirterek, "Vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel geldiğinde bunun karşılıksız kalması mümkün değildir. Türkiye'nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır. Vatandaşlarımıza, görevlilerimize gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür. O bakımdan herkesin bunu da göz önüne alarak bizden ve bizim kudretimiz, vatandaşlarımızın güvenliği konusunda alacağımız tedbirlerden de şüphe etmemesi iktiza eder" diye konuştu.

"RİSKLER YÜKSELDİĞİNDE TAHLİYE TALİMATI GÖNDERDİK"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konsolosluk çalışanlarına tahliye talimatı gönderdiklerini, ancak devam eden çatışmalar ve güvenlik riski nedeniyle bunun gerçekleşemediğini söyledi. Davutoğlu şunları söyledi:

"Biz riskler yükseldiğinde her zaman olduğu gibi tahliye talimatı gönderdik iki gün önce gece ancak çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle nihai tahliyenin güvenlik içinde yapılabilmesi için kararı oradaki arkadaşlarımızın takdirine bıraktık. Çünkü Irak merkezi hükümeti de yerel otoriteler de 8 görevlimizin güvenlik şartları temin edilmeden tahliyesinin dışarıda doğuracağı risk, içerde kalmaları riskinden daha yüksek olduğu bilgisini bize ilettiler. Çünkü sokak sokak süren çatışmalar vardı ve aralarında aile mensuplarının da olduğu böylesine hassas bir grubu bulundukları yerden çıkarmak daha büyük bir risk ifade ediyordu" dedi.

SAĞLIKLARINDAN VE GÜVENLİKLERİNDEN BELLİ ÖLÇÜLERDE HABERDARIZ

IŞİD'in elinde bulunan konsolosluk çalışanlarının durumlarını yakından takip ettiklerini ifade eden Davutoğlu, "İlk andan itibaren istihbarat birimlerimiz, güvenlik görevlilerimiz ve diplomatlarımız bütün kanalları kullanarak vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin sağlıkları ve selametleri konusunda her türlü tedbiri almışlardır. Şu dakika itibariyle de sağlıklarından ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız. Türkiye ilk defa böyle bir krizle karşılaşmıyor. Daha önce benzer durumlarda vatandaşlarımızı nasıl ülkeye getirdiğimizi herkes biliyor." dedi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum