1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. DAVUL- ZURNA VE DON KİŞOT'LU RES EYLEMİ
DAVUL- ZURNA VE DON KİŞOT'LU RES EYLEMİ

DAVUL- ZURNA VE DON KİŞOT'LU RES EYLEMİ

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, Yalıkavak ve Akyarlar mahallelerinde kurulması planlanan iki rüzgar enerji santralinin (RES) yapılmasını istemeyen çevreciler, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde panel düzenledi. Bodrum...

A+A-

PANEL DÜZENLENDİ

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, Yalıkavak ve Akyarlar mahallelerinde kurulması planlanan iki rüzgar enerji santralinin (RES) yapılmasını istemeyen çevreciler, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde panel düzenledi.

NEDEN KARŞILAR

Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe; Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun, Doğa Derneği Temsilcisi Levent Erkol, Avukat Remzi Kazmaz, Avukat Mehmet Horuş, süngerci 'Aksona Mehmet' lakaplı Mehmet Baş, çeşitli platformların sözcüleri Esen Kabadayı, Halil Aktaş ve Hasan Yokarlı konuşmacı olarak katıldı. Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı CHP'li Mustafa Saruhan, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen ve yaklaşık 400 kişinin izlediği panelin açılış konuşmasını Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu sözcüsü Hasan Yokarlı yaptı.

ŞİRKETE ELEŞTİRİ

Santralin kurulacağı bölgeleri sinevizyon gösterisi eşliğinde bir grup yöre halkı eşliğinde anlatan Hasan Yokarlı, "80 yaşındaki insanlara bir şey anlatmadan imza attırmaya razı etmeye çalmıştılar. Köylüyü kandırmaya çalıştılar. Köylümüzü rantiyeci ilan ettiler. İşte bunlar mı rantiyeci. Biz iki şeyde diz çökeriz, bir çeşmeye gittiğimizde iki Harmandalı oynadığımızda. Bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Bir diğer konuşmacı Orhan Sarualtun, "1440 hektarlık alanda yapılacak bu santral planı, çevresi ve etki alanı ile değerlendirilmeden yapıldığı için yanlış plandır. Planın bir bütün olması gerekirdi. Planlama tekniği açısından eksiktir ve yasalara uygun olarak yapılmamıştır" dedi.

DAVALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Avukat Mehmet Horuş da "Bugüne kadar RES'ler ile ilgili yüzün üzerinde dava açtık. Bodrum'daki RES projesi kapsamında yapılan kamulaştırma çalışmaları vatandaşı bilgisi olmadan yapılmıştır" dedi.

Danıştay tarafından enerji yatırımlarında acil kamulaştırma yapılamayacağı yönünde birçok kez yürütmeyi durdurma kararı verildiğini kaydeden Horuş, "Bu projedeki acil kamulaştırma da geri ödenecek. Çünkü Bodrum'da savaş mı savaş kanununu uyguluyorlar. Kamulaştırmalarda yani arsa sahibine ne para neden bilgi verilmiştir. Ayrıca bölgede 1. Derece arkeolojik sit alanı vardır. Kültür varlığı alanı da bulunmaktadır. Karya Araştırma Enstitüsü Başkanı ve bölgede arkeolojik kazılar yapan Prof. DR. Adnan Diler Bodrum yarımadasının hiçbir yerine RES yapılmaması konusunda rapor verdi. Ayrıca bölge 450 bitki türü vardır. Kamulaştırmalarda yaşanan haksızlıklar nedeniyle 10 vatandaş ile dava açtık. 'ÇED Gerekli Değildir Kararı' için iptal davası açtık" diye konuştu.

Doğa Derneği Temsilcisi Levent Erkol da RES'lerin dünyadaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Etkinlik, soru- cevap kısmının ardından sona erdi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.