1. HABERLER

  2. BİLİM&TEKNOLOJİ

  3. ÇÖPTEN ELEKTRİK ELDE EDİLDİ 30 BİN EV AYDINLANDI
ÇÖPTEN ELEKTRİK ELDE EDİLDİ 30 BİN EV AYDINLANDI

ÇÖPTEN ELEKTRİK ELDE EDİLDİ 30 BİN EV AYDINLANDI

Tehlikeli atıkların yakılması sonucu buhar türbini vasıtasıyla 16 milyon kilowat saat, çöp depolama alanlarından elde edilen metan gazından 36 milyon kilowat saat,...

A+A-

İZMİT Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş.'de (İZAYDAŞ) tehlikeli atıkların yakılması sonucu buhar türbini vasıtasıyla 16 milyon kilowat saat, çöp depolama alanlarından elde edilen metan gazından 36 milyon kilowat saat, biyogaz tesisinden ise 1 milyon kilowat saat olmak üzere yıllık 53 milyon kilowat saat elektrik üretimi sağlanıyor.

30 BİN EVİN İHTİYACI KARŞILANDI

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, 2015 yılında yaklaşık 30 bin hanenin evsel enerji ihtiyacının karşılayabilecek güçte olan enerji ürettiklerini söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZAYDAŞ, 1997 yılından bu yana Solaklar'da bulunan tesislerinde Kocaeli başta olmak üzere İstanbul, Bursa, Sakarya ve çevre illerdeki sanayiden kaynaklanan tehlikeli atıklarla, klinik atıklar gibi tehlikeli atıkların yüksek dereceli fırınlarda yakılarak imhasını sağlıyor. İZAYDAŞ'ın bulunduğu sahada evsel atıklar da depolanıyor. İZAYDAŞ'ta ayrıca 3 ayrı kaynaktan elektrik üretimi sağlanıyor. Üretilen elektriğin bir kısmı tesislerde kullanırken, bir kısmı ise şebekeye veriliyor.

'İZAYDAŞ, ENERJİ ŞİRKETİ HALİNE GELDİ'

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç son yıllarda yapılan yatırımlarla İZAYDAŞ'ın enerji şirketi haline geldiğini belirterek, "2015 yılı içerisinde yakma tesisimiz yaklaşık 16 milyon kilowat saat enerji üretti. Bunun 5.5 milyon kilowatt saatini şebekeye sattık, diğerini kendimiz tükettik. Birinci enerji kaynağımız sanayiden kaynaklanan tehlikeli atığın yakılmasıyla oluşan ısı enerjisinden buhar türbini vasıtasıyla enerji üretilmesidir" dedi. İkinci enerji kaynaklarının metan gazı olduğunu söyleyen Saraç şöyle konuştu:

"Evsel atıkları düzenli depolama alanlarında bertaraf ettiğimizde havasız ortamda kalan organik çöplerde metan gazı oluşur. Bu metan gazının alınıp bertaraf edilmesi lazım. Bu gazdan da 5 megavatlık bir sistem vasıtasıyla çöp gazından enerji üretiyoruz. 2015 yılında 36 milyon kilowat saat enerji ürettik. Bu enerji de şebekeye satılmaktadır. Üçüncü kaynağımız ise küçük bir biyo gaz tesisimiz var. 1 milyon kilowat saat da orada enerji üretiyoruz. Şu anda yürürlükte olan enerji kaynaklarımız bunlar."

YUVACIK BARAJI'NDA HES

Yuvacık Barajı'nda kanal tipi hidrolik santral yaptıklarını açıklayan Saraç, şöyle konuştu: "Şuanda deneme üretimleri yaptığımız bir hidro elektrik santralimiz var. Yuvacık Barajı ile oradaki içme suyu arıtma tesisimiz arasındaki kot farkından yararlanarak bir kanal tipi hidrolik santral yapıldı. Bu Türkiye'deki ilk uygulamalardan bir tanesidir. 2.3 megavatlik bir santral oluşturuldu burada. Yıllık 14 milyon kilowat saat enerji üretecek. Bunların hepsini üst üste koyduğumuz zaman 70 milyon kilowat saat bir enerjiyi İZAYDAŞ üretiyor olacak. Bunun 10 milyon kilowat saatini kendimiz tükettiğimizde 60 milyon kilowat saat şebekeye enerji arzı yapmış olacağız. Bunun da büyüklüğünün anlamı bizim evlerimiz ortalama yılda 2 bin kilovat saat enerji tüketir. 60 milyonu böldüğümüzde 30 bin hanenin enerjisi ki 3- 4 nüfustan 100 bin nüfusu geçen yerleşim yerinin yıllık evsel enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretmiş oluyoruz."

ÇÖPLERİN YAKILMASI İÇİN YENİ TESİS YAPILACAK

Depolama alanlarının dolduğunu, evsel atıkların yakılarak enerjiye çevrilmesi için çalışma yapılacağını açıklayan Saraç, şöyle konuştu:

Çöp depolama alanları doldu. Dolayısıyla yeni bir depolama alanı söz konusu. Ancak Kocaeli Türkiye'nin 8'inci küçük ili. Çok kolay yer bulmak mümkün değil. Özellikle kuzey kesimlerimizin İSKİ havzası içerisinde olması, güney kesimlerimiz yerleşim yeri olması dolayısıyla çok kolay yer bulunamıyor. Hem orman, hem tarım arazisinde olmayacak ve şehre yakın olmayacak. Bu nedenle de biz Kocaeli olarak evsel atıkların yakılarak enerjiye çevrilmesi konusunda bir çalışma yapıyoruz. Büyükşehir belediyemiz bu çalışmayı yürütüyor.

Bizim çöpümüze göre yaklaşık 50 veya 60 megavatlık yılda 350 milyon kilowat saat enerji üretebilecek tesis ortaya çıkacak. Bu tesisle ilgili teknik çalışmalarımız hazırlandı, ancak yer seçimi konusunda ciddi bir çalışma yapılıyor.

Yeri belli olduktan sonra diğer adımlar atılacak. Dolayısıyla bizim çok yakın bir zamanda 1-2 yıllık zamanda bunun ihalesini bitirip yola çıkmış olmamız gerekiyor. Şu anda yer konusunda çalışmalar yapılıyor. Birkaç alternatif var onlar üzerinde kamuoyu nezdinde de teknik anlamda da çalışmalar yapılıyor"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.