1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ÇIĞIR AÇACAK PROJEDE TÜRK DAMGASI
ÇIĞIR AÇACAK PROJEDE TÜRK DAMGASI

ÇIĞIR AÇACAK PROJEDE TÜRK DAMGASI

İzmir'de üzerinde çalışılan çılgın proje amacına ulaştı.

A+A-

İZMİR'de bulunan Gediz Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken, havadaki elektromanyetik dalgalardan elektrik üretilip depolanmasını sağlamak için proje geliştirdi. TÜBİTAK'ın desteklediği çalışmanın sonucunda cep telefonu gibi birçok cihazın bataryasız kullanılabileceği, kalp pillerinin enerji sorununun ortadan kalkacağı belirtildi.

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken, havadaki elektromanyetik dalgalardan elektrik üretilip depolanmasını sağlayan bir çalışmaya imza attı. Yrd. Doç. Dr. Palandöken'in bilim çevrelerinde ses getirecek projesini TÜBİTAK da destekledi. 'Metamateryal Tabanlı Antenler Kullanılarak Çevresel Elektromanyetik Dalgalardan Enerji Üretilmesi Teknikleri' adı taşıyan proje tamamlandığında birçok kolaylık getirecek. Cep telefonlarındaki en büyük sorun olan şarj sıkıntısı tarihe karışacak. Telefonlara batarya yerine, küçük bir alıcı elektronik devresi yerleştirilecek, böylece kendi enerjisini radyo frekanslarından kesintisiz üretip depolayacak.

Televizyon,bilgisayar gibi elektrikli aletlerdeki düşük gerilimli az güç harcayan elektronik devrelerin enerji ihtiyacının bu sistemle karşılanmasıyla elektrik tüketiminin aşağıya çekilmesi de mümkün olacak.

TIPTA DA ÇIĞIR AÇACAK

Yrd. Doç. Dr. Palandöken'in projesiyle, insan bedenine yerleştirilen kalp pilleri gibi küçük medikal cihazların batarya gereksinimi ortadan kalkacak. Kalp pilleri, havadan elde edilecek enerjiyle kesintisiz çalışabilecek. Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken, bu projenin geliştirilmesi halinde elektrikli araçların daha farklı alternatif yollarla kablosuz olarak şarj edilebilmelerinin de önünü açacağını vurguladı.

Elektromanyetik dalgalar üzerine Almanya'da başlattığı çalışmaları Gediz Üniversitesi'nde sürdürdüğünü dile getiren Yrd. Doç. Dr. Palandöken şu bilgileri verdi:

"Havada atıl duran müthiş bir potansiyel var. Gözümüzle göremediğimiz için bu enerjinin önemini fark edemiyoruz. Uydular, baz istasyonları, radyo ve TV vericileri ile elektrikli aletler çevreye sürekli dalgalar yayıyor, elektromanyetik kirlilik oluşturuyor. Bu proje, elektromanyetik kirliliğin bir anlamda geri dönüşümünü, ekonomiye kazanımını sağlayacağı için önem taşıyor; günümüzün en büyük sorunu olan enerji ihtiyacına da çözüm oluşturuyor. Projemizi TÜBİTAK'ın da desteğiyle en kısa sürede tamamlayıp hem bilimin çevrelerinin hem de endüstrinin kullanımına sunacağız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.