1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÇİFTÇİLER BU HABERİ MUTLAKA OKUMALI
ÇİFTÇİLER BU HABERİ MUTLAKA OKUMALI

ÇİFTÇİLER BU HABERİ MUTLAKA OKUMALI

Efkan Ala Ve Mehdi Eker Çok Önemli Açıklamalar Yaptı

A+A-

İÇİŞLERİ Bakanı Efkan Ala ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 'Yeni Hayvancılık Projeleri Lansmanı' ile 'Erzurum Çalıştayı ve ortak akıl platformu'na katılmak üzere Erzurum'a geldi. İki Bakana eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ eşlik etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker bugün saat 09.05'te Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla, İçişleri Bakanı Efkan Ala da hemşehresi olan Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ ile birlikte saat 12.30'da özel uçakla Erzurum'a geldi. Her iki bakan hava limanında protokol ve partililer tarafından oluşturulan uzun bir kuyrukla karşılandı. Erzurum'a önce gelen Bakan Mehdi Eker, Valilik ile Büyükşehir Belediyesi'ne giderek şehrin sorunları hakkında Vali Ahmet Altıparmak ve Beldiye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen'den bilgi aldı. Bakan Mehdi Eker, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın hava limanına indiği saatlerde Palandöken Dağındaki Palan Otel'de yapılan 'Yeni Hayvancılık Projeleri Lansmanı' toplantısına katıldı. İçişleri Bakanı Efkan Ala da hava limanından Palan Oteli'ne giderek toplantıya eşlik etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üst düzey yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıda çiftçileri yakından ilgilendirecek bilgiler veren Bakan Eker, Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında yeni başlattığı uygulama ve desteklerin startını Erzurum'dan verdiklerini açıkladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi kapsamında yer alan 35 ili, Türkiye'nin kırmızı et talebinin karşılanmasında en önemli girdi olan, besi materyali üretimi için hibe desteği kapsamına aldıklarını açıkladı. Bakan Eker, özellikle küçük ve orta ölçekli aile işletmelerine önemli hayvancılık destekleri sağlamak suretiyle, kırsal istihdamı ve çiftçi gelirini daha fazla artırmayı hedeflediklerini söyledi. Mehdi Eker projelerle bölgedeki yetiştiricilerin gelir düzeyini yükselterek bölgeler arası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmayı arzuladıklarını dile getirdi.

AĞIL İNŞAATINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

Büyükbaşta 10- 50 baş, küçükbaş hayvancılıkta ise 100- 200 baş anaç kapasiteli ahır ve ağılların tadilatı veya yeniden yapımında inşaat yatırımlarının yüzde 50'sini hibe olarak karşıladıklarını ifade eden Bakan Eker şöyle dedi:

"Bu destek ile bölgede önemli bir sorun olarak bilinen hayvan sağlığı ve refahında önemli iyileşme sağlayacağız. Tabii veya suni tohumlama ile etçi veya kombine tohum kullanan ve ön soy kütüğüne kayıtlı, anaç hayvan başına 350 TL, doğacak buzağı için de 150 TL olmak üzere toplam 500 TL destek veriyoruz. Ayrıca yetiştirici soy kütüğüne üye ise 70 TL ilave destekten faydalanacak. Yetiştiricilerin desteğe erişimini kolaylaştırmak için amacıyla başvuruda ölçek ve birlik üyelik şartı aranmayacaktır."

SERTİFİKALI ÇOBAN ÇALIŞTIRANA YILDA 5 BİN TL DESTEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Mehdi Eker, sertifikalı sürü yöneticisi istihdamına 5 bin TL destek verdiklerini kaydederek şöyle konuştu:

"Sürü sağlığı ve sürü yönetimi konularında teorik ve uygulamalı kurslar düzenledik. Başarılı kursiyerlere sertifika veriyoruz. Sertifikalı sürü yöneticisi istihdam eden 500 baş ve üzeri işletmelere yılda 5 bin TL destekleme veriyoruz. 35 ilde küçük işletmelere sağlayacağımız bu desteklerle et ve sütte arz- talep dengesini sağlarken, aynı zamanda güvenilir gıda üretimini arttırmayı amaçlıyoruz."

Toplantının ardından otelden ayrılan her iki bakan merkez Palandöken ilçesinde AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ve basına kapalı olarak yapılan 'Sandığına Sahip Çık' programına katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.