1. YAZARLAR

  2. Mustafa Yıldırım

  3. CIA ve HALK FIRKASI’NIN CENAZESİ
Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CIA ve HALK FIRKASI’NIN CENAZESİ

A+A-

Cumhuriyet devleti de, kurucu fırkası da yıkıldı gitti...Allah Kemal Bey’e zeval vermesin! Görevini tamamlamak üzere... Adam yerleştirmekte de üstüne yok! İşte onlardan birinin öyküsü:Temmuz 2007 genel seçimine az kalmıştı. O çok ünlü ve satışta birinci sırada gelen gazetenin ünlü köşe yazarı elçiliğin hemen karşısındaki lokantada ABD Büyükelçisiylebirlikteydi. Uzun boylu gazeteci, Ross Wilson’u konuşturacaktı ve çalkantılı cumhurbaşkanlığı seçimi, cumhuriyet mitingleri ve Genelkurmay Başkanı’nın “e-muhtıra” yayınından sonra ABD’nin Türkiye seçimlerine yaklaşımını birincil kaynaktan öğrenebilecekti. 

Ne yazık ki öyle olmadı; çünkü uzun boylu, sportmen bedenli gazeteci, Ross Wilson’u konuşturmak yerine kendisi konuşuyor; seçim kampanyasını, partileri ve özellikle CHP’nin durumunu yorumluyordu. Daha sonraları deneyimli bir gazeteci, bu olayı duyduğunda “Gazeteci konuşmaz, konuşturur; rapor sunmaz, rapor alır” dedi. CIA eski Başkanı William Casey, gazetecileri, yanlış bilgilendirme, kara propaganda amacıyla kullandıklarını söylemişti. CIA, o zamanlar kurallara uyuyor ve seçme gazetecileri gizliden kullanıyordu. Anlaşılan gazetecilik de “küreselleşme” döneminde değişmiş ve artık gizliliğe gerek kalmamıştı.Günümüzde ısmarlama iş yapan gazeteciler var kuşkusuz; ama gazetecilerin ‘Amerikan Yeni Yüzyılı’na kitleler halinde inanmalarının ve değişmelerinin nedenleri arasında Washington’daki kurslar, burslar önemlidir. Buna Alman Hıristiyan Demokrat Parti organı Konrad Adenauer Stiftung’un örgütlediği “gazetecilik” eğitimleri de ekleniyor. GMF’nin (Marshall Fonu’nun – Yerli Şubesi de var) ‘gazetecilik projeleri’ etkili olsa da, en ciddi ve kapsamlı bilgilendirme girişimi, Como gölünde gerçekleşti. (Como gölünde CIA ile viski kadehi tokuşturanlar için bkz. Ortağın Çocukları)Ross Wilson, bir kez daha Ankara’da görevlendirildi, yakında gelecek. Ross Wilson’a Türkiye’nin politik ortamını, bu arada CHP’yi uzun uzun anlatan o uzun boylu gazeteciye gelince... O da CHP’sine kavuştu! Ne zamanlama ama!..Gazetecinin adını mı?.. Onu da bir zahmet siz bulun! Ben hala kaynağını ele verenlerden değilim! Ne olur olmaz Kemal Kılıçdaroğlu’nun eli pek uzun!Artık Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Fırkanın cenazesi kaldırılmıştır!

6 Eylül 2014

Not: Wilson, Atlantik Konseyi Başkanı olmuştu. Şimdi Anadolu Federe Devleti misyonu için geliyor. Meraklısı için ayrıntılar Ortağın Çocukları, 3. Basım, 2011

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.