1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'ye İstanbul'da Sırrı Süreyya Gözdağı
CHP'ye İstanbul'da Sırrı Süreyya Gözdağı

CHP'ye İstanbul'da Sırrı Süreyya Gözdağı

A+A-
İSTANBUL'DA CHP-BDP İTTİFAKI

Cuma Hikmet

Cumhuriyet tarihinin en önemli yerel seçmine 5 ay kaldı. Tüm siyasi tarflar için çok çetin geçeceği şimdiden belli olan bu seçimlerde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Uzun bayram tatlinin son günü düzenlediği etkinlikte konuşma yapan Şişli Belediye başkanı Mustafa Sarıgül'ün açıklamaları gündeme bomba gibi düştü, CHP'ye katılması yıllardır "yılan hikayesine" dönen Sarıgül, Akşam Gazetesine verdiği bir demeçte CHP'ye çok ciddi sonuçları olabilecek bir gönderme yaptı. "Başvuruda bulunmayacağım". dedi. CHP yönetiminin bu çıkışa ne yanıt vereceği merak edilirken ortaya CHP, BDP ve olası Sarıgül ittifakı çıktı.

BDP CHP İTTİFAKI OLACAK MI?
 
 Yerel seçimlere yaklaştıkça ittifak ve işbirliği sansasyonlarının biri biterken diğeri başlıyor. Henüz hiç bir şey net görünmüyor. Çünkü her siyasi parti diğerinin alacağı aday kararlarına göre hareket etmek istiyor. AKP yönetiminden yerel seçim adaylıkları için önemli bölgelerde hala hiç bir şey net değil. Bir yandan kamuoyu yoklamaları jet hızı ile sürerken, diğer yandan parti sözcüleri birbirlerine medya üzerinden mesajlar gönderiyor. Türkiye'nin sadece ekonomide değil sahip olduğu seçmen sayısı ile siyaset nabzının en yüksek attığı il İstanbul yarışın en çetin geçeceği arena olacak. BDP'nin de gündeminde dolayısı ile İstanbul ön planda. Kozları ise son seçimlerde İstanbul'dan en yüksek oyu alan vekil Sırrı Süreyya Önder. Batıda çok zayıf olan BDP'nin oylarını artırmak için aldığı bir karar CHP'yi batıda zorlayacak gibi. Bu nedenle ortaya çıkan ittifak söylentileri çok çeşitli adaylar üzerinden yürütülüyor.

SARIGÜL BDP İLE İTİFFAK YAPAR MI?

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP'den Mustafa Sarıgül'ün adaylığı konusunda kendilerine hiçbir teklif gelmediğini belirterek, "Böyle bir teklif gelirse de bunun at pazarlığı halinde gelmesini istemeyiz. Önce prensipleri konuşmak isteriz" dedi. Kürkçü, kimseye alan açmayacaklarını ifade ederken, "Ne yazık ki Mustafa Sarıgül ile bugüne kadar hiçbir mücadele ortamında birlikte hareket etmiş değiliz. O yüzden ansızın bulutsuz gökte çakan şimşeğe bizim gözümüzün kamaşması olmaz" dedi.
 
Amerika'nın Sesi Radyosu'nun sorularını yanıtlayan 'Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'nda yer alan BDP Milletvekili seçilen Kürtçü; BDP’den gelen 'Çözüm süreci'nde ‘Akil İnsanlar’a benzer mekanizma oluşturulması önerisini değerlendirdi. Kürkçü, bu önerideki en önemli noktanın 'Üçüncü göz ihtiyacı' olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Süreç; hükümet tarafından saydam olmayan biçimde sürdürülüyor. Dolayısı ile süreçte ortaya çıkan öneriler kadar benimsenmeyen önerilerin neler olduğu, hükümetin sözleri ile icraatları arasındaki ilişki ve çelişkilerin aynı şekilde PKK’nın sözleri ve icraatları arasındaki ilişki ve çelişkilerin gözlenebileceği ve toplum adına bütün bunlarla ilgili bir bilgi edinme, karşılıklı olarak süreçten topluma; toplumdan sürece görüş aktarılması mekanizması işlemiyor. Akil insanların devreye sokulmasına dair çağrı bu boşluğun doldurulması ve sürecin hızlandırılması ihtiyacı ile ilgilidir. Daha doğrusu toplumun sürece müdahil olabilmesi için bir mekanizmaya ısınması ihtiyacı ile ilgilidir. O nedenle o mekanizma devreye sokulmak isteniyor. Çünkü 'Süreç durdu, duracak' deniliyor, bunun sorumluluğunun kimse üzerinde kalmasını istemiyor. Öte yandan süreç canlanacaksa da bir dış enerjinin devreye girmesi lazım. Bununla ilgilidir diye düşünüyorum."

BDP'NİN TUTUMU SÜREÇ KARARLARINA BAĞLI OLACAK
 
Kürkçü, hükümetin açıkladığı 'Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin beklentilerin yüksek olduğunu, çıkanlara bakıldığında bugüne kadar halkın kendi çabalarıyla defakto elde etmiş olmadığı hiçbir şey paketin içinde bulunmadığını savundu. Kürkçü şöyle dedi:
 
"Örneğin alfabe, kamusal alanda Kürtçe seçim propagandası. Bu özgürlük alanı zaten vardı. Bir tek yeni diyebileceğimiz durum var. O da Başbakanın ‘Asla olamaz, böler’ dediği şeyin olabileceği görüldü. Özel okullarda Kürtçe eğitim-öğretim için imkan tanınacağı söylendi. O da 'Herkes için ana dilinde parasız eşit eğitim hakkı ilkesinin ihlali pahasına.' Sonuçta: her şey hem var hem yok. Öte yandan temel talepler yok. Özetle halkın umutla beklediği ve hayatında bir şeylerin değiştiğini söyleyebileceği hiçbir şey yok. Başbakan boyuna yakınıyor ve bence son derece laubali ve gereksiz tarzda Adalet Bakanıyla partinin arasını iyi tutup-tutmama konusunda lüzumsuz vaazlarda bulunuyor. Adalet Bakanı ile arayı iyi tutmak zorunda olan bir muhalefet partisi yok Türkiye’de. Çünkü Türkiye bir cezaevi cehennemi ve Adalet bakanıyla bir partinin arasını iyi tutmasına ilişkin telkinler bana sorarsanız haddini aşmaktır daha ağır bir ifade seçmeyecek pek."

BDP İKİYE AYRILACAK 
 
Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bir soru üzerine seçime HDP ve BDP ile gireceklerini anlattı. HDP ihtiyacının; 2011 seçimlerinden hemen arkasından ortaya konulduğunu, o tarihte Türkiye’nin tamamına ve toplumsal muhalefet dinamiklerinin genel alanına yayılması gerektiği konusunda çok net bir kanaat bulunduğunu belirten Kürkçü şöyle devam etti:
 
"Halkın Demokratik Kongresi; böyle bir sosyal hareket zemini olarak kendini inşa etti. Ekim 2011’de ancak bu seçimlere iki parti ile giriyoruz. Bu ikili durumun ortaya çıkmasında en önemli nedeni seçimlere çok kısa bir süre kalmış olması ve bölgede AKP ile çok ciddi bir rekabet ve yarış içerisinde olacak. Şu anda 4 milletvekilimiz ben de dahil olmak üzere HDP’ye geçiyoruz. 27 Ekim’deki kongrede bu resmileşecek. Ondan sonra da yerel seçim yürüyüşüne başlayacağız."
 
Kürkçü, yaklaşan yerel seçimlerde Sırrı Süreyya Önder'in adaylığı konusunda CHP’den henüz kendilerine bize bir teklif gelmediğini bildirirken şöyle konuştu:

AT PAZARLIĞI OLMAZ
 
"Böyle bir teklif gelirse de doğrusu bu teklifin bir at pazarlığı halinde gelmesini istemeyiz. Önce prensipleri konuşmak isteriz. Bizimle aynı şeyleri ümit edenlerle, böyle bir programa sahip olanlarla tabii ki birlikte yürürüz. CHP öyleyse ona da bakarız. ‘Siz aday gösterirseniz AKP kazanır' denildiği zaman bunun tersi de söylenir. Bu sadece bir aritmetik meselesiyle; 'CHP aday gösterirse AKP kazanır.' Çünkü BDP veya bloğa oy veren seçmenler sadece sayılardan ibaret değil. Onların fikir ve hayattaki bir tavırları var. Kendilerine adlarıyla çağrılmayı reddeden onların varlık ve fikirlerinin anayasal tanınmasına itiraz eden ve bu pozisyonunu değiştirmeyen partiye Kürtler niçin oy versin? Öyle bir şey var mı? 'Çantada keklik' diye bir şey yok. Alan açmayız kimseye. Kendi alanımızı da vermeyiz. Tabii ki Sırrı arkadaşımızın adı ortada. Bunu hepimiz biliyoruz. Fakat yine de Sırrı Süreyya Önder veya başka arkadaşımız da olsa İstanbul’da bizim kendileriyle bir ön seçim, ön görüşme yapabileceğimiz herkesin onay devresinden geçmeden biz kimsenin HDP’nin adayı olduğunu söylemeyeceğiz. Tabii ki Sırrı böyle bir adaylığa talip olduğu an en önemli adaydır. Tabii henüz o aşamada değiliz. Önce ilkelerin, yöntemin yerli yerine oturması isteriz."

ANSIZIN ÇAKAN ŞİMŞEKE GÖZÜMÜZ KAMAŞMAZ
 
Kürkçü, BDP seçmeninin gönül rızasına uygun olmayan hiçbir adaya partinin aday göstermesi nedeniyle oy vermeyeceğini ifade ederken, "Seçmenin başka bir adaya oy verebiliyor olması için BDP’nin, bu bloğun bu ittifakın seçmenlerinin önce o adayın fikri, tutumu ve hedefleri doğrultusunda görüş sahibi olması lazım. Ne yazık ki Mustafa Sarıgül ile bugüne kadar hiçbir mücadele ortamında birlikte hareket etmiş değiliz. O yüzden ansızın bulutsuz gökte çakan şimşeğe bizim gözümüzün kamaşması olmaz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.