1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'NİN YENİ GENEL SEKRETERİ SERT ÇIKTI
CHP'NİN YENİ GENEL SEKRETERİ SERT ÇIKTI

CHP'NİN YENİ GENEL SEKRETERİ SERT ÇIKTI

CHP giderek HDP'lileşiyor" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu'na tepki gösterdi. İzmir Milletvekili Sındır,...

A+A-

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Güneydoğu'daki operasyonlarla ilgili açıklamaları nedeniyle "CHP milletvekilleri YPG ağzıyla konuşuyor. CHP giderek HDP'lileşiyor" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu'na tepki gösterdi.

İKTİDAR ÜRKÜYOR

İzmir Milletvekili Sındır, "Söylemlerimiz iktidarı ürküttüğü, korkuttuğu için vatandaşın zihninde PKK terör örgütüne yakınlaşan bir CHP algısı yaratmaya çalışıyorlar. CHP ne YPG ile ne PKK terör örgütü ile ne de onlara yakın olan unsurlarla yakın olamaz" dedi.

CHP Genel Sekreteri, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, AK Parti'nin CHP söylemlerinden korktuğu için vatandaşın zihninde PKK terör örgütüne yakınlaşan bir CHP algısı yaratmaya çalıştığını ileri sürdü. Sındır, DHA muhabirine şöyle dedi:

ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR

"Doğru söyleyen, bu ülkenin milli menfaatlerinin arkasında duran CHP'nin söylemleri onları ürküttüğü, korkuttuğu için vatandaşın zihninde PKK terör örgütüne yakınlaşan bir CHP algısı yaratmaya çalışıyorlar. CHP ne YPG ile ne PKK terör örgütü ile ne de onlara yakın olan unsurlarla yakın olamaz. Diyarbakır'a gitmeyi, oradaki sivil halkın yaşadığı sıkıntıları görmeyi, hükümetten silahlı mücadele için hassasiyet talebinde bulunmayı kendilerince böyle anlatmaya çalışıyorlar. Tam tersine PKK ile masaya oturan, Oslo'da protokol imzalayan, Dolmabahçe'de ve Kandil'de görüşmeler yapan Abdullah Öcalan talimatları ile çözüm sürecinde mutabakat sağlayan CHP değil. Başbakan buna kendisi de inanmıyor eminim ama CHP'yi halkın nezdinde hele hele sürüklemeye çalıştığı Ortadoğu bataklığı içinde CHP söylemlerini açığa düşürmek için bunu yapıyor."

"DÜNE KADAR BUNLAR BAŞKA AMAÇLAR İÇİN KULLANILDIĞINDA YASALDI"

CHP Genel Sekreteri Sındır, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD hedeflerine Türk ordusunun obüslerle bombalamasını değerlendirirken iktidarın bugün terör örgütü dediklerini geçmişte başka amaçlar için kullandığında yasal bulduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

"Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Düne kadar PKK'nın Irak peşmergeleriyle birlikte Irak'tan kuvvetlerinin Kobani'deki IŞİD kuşatmasına karşı PYD ve YPG'ye destek için geçişlerine izin veren, PYD lideri Salih Müslim ile defalarca bir araya gelip görüşmeler yapan hükümet, PYD'nin YPG'nin terör örgütün olduğunu görüyor, biliyor. Evet doğrudur PKK ile bütünleşmiş bir yapıdır. Düne kadar bunlar başka amaçlar için kullanıldığında yasaldı terör örgütü değildi şimdi tehlikeyi görünce 'uluslararası terör örgütü' diye bastırıyorlar. Hükümet yaşadığı her krizde 'bizi şunlar, bunlar kullandı' diyorsa yarın daha çok kişiler kullanacak anlamı taşır ki bu son derece tehlikeli. Kendisini kullandırmayacak ülkenin milli menfaatlerini koruyacak bir iktidarın gelmesi lazım."

"CİNAYET İŞLEMEK İSTEMİYORUZ"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "CHP safını belirlesin" demesine Atatürk'ün sözleriyle yanıt verirken, saflarının belli olduğunu belirterek, "Biz 'Yurtta barış dünyada barış' diyen bir önderin bireyleriyiz ve safımız belli. Başka ülkelerin nasıl şekillendirileceği, yapılandırılacağı bizim işimiz olamaz. Biz komşuluk ilişkilerimizi onların iç işlerine müdahale etmeden, diplomatik yoldan çözme gayreti içinde olmalıyız. Atatürk, 'vatan müdafası sözkonusu değilse savaş bir cinayettir' diyor. Biz cinayet işlemek istemiyoruz" dedi.

"PADİŞAH NİTELİĞİNDEKİ BAŞKANLIK"

CHP Genel Sekreteri Sındır, AK Parti'nin istediği başkanlık sisteminin padişahlık niteliğinde olduğunu, 13 yıldan bu yana kurucu felsefeden uzaklaşan, kardeşlik ortamını ayrıştıran, ötekileştiren, kutuplaştıran bir iktidar bulunduğunu anlatırken şöyle konuştu:

"Şimdi sorunları çözebilmek için 'başkanlık' diyor. Bu sistemden bahsettikleri padişahlık niteliğinde başkanlık. Her sözü ferman olan hükümeti, bakanlar kurulunu, yöneticileri, kanunları belirleyen bir anlayıştaki başkanlık sistemi. Onlarınki başkanlık değil bir şeyi dikte ettirerek yaptırmak. Patronlu başkanlık. Parlamenter demokrasi itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. 'İş yapmaz, sistem tıkalı, yasalar çıkmıyor' diyerek bu algıyı oluşturup başkanlıkla bunu çözeceklerini söylüyorlar. Dünyada gelişmiş ilk 20 ülkenin 18'i parlamenter rejimle yönetiliyor. Başkanlık sistemi gelişmenin önündeki engel. Biz CHP olarak başkanlık sistemi arayışının içinde olmayız."

CHP Genel Sekreteri Sındır, AK Parti içinde eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve eski Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in partilerine yönelik eleştirileni haklı bulduğunu belirterek, CHP olarak AKP'nin içindeki çatlaklardan beslenip nemalanmayacaklarını bildirirken, "AKP'nin 14 yılda yaptıklarına bakınca 'kral çıplak' diyen birilerinin çıkması doğaldır. Belki bunları hırsızlık ve yolsuzlukların nasıl örtbas edildiğini, üstünün kapatıldığını görürsek vicdanlı birileri yarın bir gün bunun hesabını vermekten korkan birileri 'ben bu partide olamam yeni bir oluşum istiyorum' diyebilirler, deme hakları vardır" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.