1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'Lİ ERDEM'DEN BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA ÇOK SOR ZORU
CHP'Lİ ERDEM'DEN BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA ÇOK SOR ZORU

CHP'Lİ ERDEM'DEN BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA ÇOK SOR ZORU

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, 2013 yılında Suriye'ye gönderilen sarin gazını Türkiye'den temin eden kişilere açılan ve tek celsede tüm sanıkların serbest bırakıldığı davaya ilişkin Başbakan Davutoğlu'na yazılı soru önergesi...

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, 2013 yılında Suriye'ye gönderilen sarin gazını Türkiye'den temin eden kişilere açılan ve tek celsede tüm sanıkların serbest bırakıldığı davaya ilişkin Başbakan Davutoğlu'na yazılı soru önergesi verdi.

SARİN GAZI SORUSU

Eren Erdem'in Başbakan Davutoğlu'nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle; "Adana Cumhuriyet Başsavcılığı sarin gazı maddelerinin Türkiye'den Suriye'ye gönderildiğine dair 2013 yılında bir iddianame hazırlamış ve bu dava daha sonra kapatılmış ve iddianamede adı geçen kişiler serbest bırakılmıştır. Bu çerçeveden hareketle; İddianamede sarin gazı için kimyasal madde temin eden kişilerin serbest bırakıldıktan sonra yurtdışına kaçtıkları iddiası doğru mudur?

SAVCIYA TALİMAT

Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bölgedeki Savcı Mehmet Arıkan'a 'Bizim görüşümüz alınmadan 'islami motifli' terör örgütlerine herhangi bir soruşturma açmayın’ yönünde talimat verdiği doğru mudur? Soruşturma sonrası ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'nin davayı tek celsede sonlandırıp sanıkları tahliye etmesinin gerekçesi Bozdağ'dan aldığı bu talimat mıdır? Başbakan olduğunuz dönem itibariyle bakanlıklarınıza ve güvenlik birimlerinize ‘islami motifli’ terör örgütleri için benzer talimatlarda bulundunuz mu? Günümüz itibariyle hakkında soruşturma açılmış ‘islami motifli’ kaç örgüt vardır?

OPERASYON ENGELLENDİ Mİ?

Emniyetin davada adı geçen kişi ve kurumlara operasyon yapmasının engellendiği iddiaları doğru mudur? Sanıkların ivedilikle tahliye edilmesinin ardından davada adı geçen kişiler herhangi bir şekilde emniyet birimlerince takip edilmeye devam edilmiş midir? Tweet attığı için yargılanan ve haklarında yurtdışına çıkış yasağı konulan onlarca gazeteci varken, kimyasal silah iddiasıyla yargılanan kişilere yurtdışına çıkış yasağı konulmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.